Προς το περιεχόμενο

Roland vp-9000&πρόβλημα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!αντιμετωπίζω το εξής περίεργο πρόβλημα το οποίο αν το έχει συναντίσει κανείς άλλος και σε κάποιο άλλο μηχάνημα θα ήθελα να μοιραστεί τις γνώσεις του!

Συγκεκριμένα το sampler παρουσιάζει ένα ιδιαίτερο πρόβλημα:

σε μία απο τις μηχανές fx που έχει(έχει τρεις: multifx-chorus-reverb), στα multifx σε κάποιοα συγκεκριμένα εφφέ πχ humanizer,analog delay,phaser κτλ  η ένταση τερματίζει με τσιτομένους,ήχους-μπλιμπλίκια-τσιρίγματα(πλάκα έχουν δε λέω αλλά...)...

εκεί είναι που κολλάω, γιατί να το κάνει σε συγκεκριμένα εφφέ(και δεν είναι ο τύπος του εφφέ να κάνει τέτοια πράγματα).επίσης το dry σήμα εξαφανίζεται και όποια εφφέ έχουν feedback παράμετρο την έχω μηδενίσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

 

Επίσης έχω δοκιμάσει να περάσω ξανά το firmware είτε απο midi έιτε κατευθείαν απο αρχείο στο zip-drive που έχει...

Επαναλαμβάνω οτι τα υπόλοιπα mfx που έχει ,όπως και το chorus-reverb δουλεύουν μια χαρά..

 

κάποιος καλός άνθρωπος?!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έτσι όπως το λες, κι αν όντως το κάνει και στα εργοστασιακά δείγματα που είναι στο original zip disk, τότε έχει πρόβλημα το μηχάνημά σου.

Αποκλείω βέβαια την περίπτωση να έχει ανοίξει κάποιος το μηχάνημα.

 

Εάν έχεις επέκταση μνήμης, δοκίμασε να βγάλεις τις μνήμες (SIMM) και φόρτωσε ένα μικρό δείγμα 5'' με 10''.

Αφού κάνεις "encoding" δοκίμασε να βάλεις τα εφφέ που λες ότι έχουν πρόβλημα.

Εάν δουλέψει σωστά, τότε έχουν πρόβλημα οι μνήμες.

Εάν όχι, τότε κάτι έχει το μηχάνημα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια τις μνήμες προβληματίστηκα(μεταχειρισμένο το πήρα&τουλάχιστον απο 3ο χέρι) γιατί όποιος άσχετος είχε ξεβιδώσει το σασί,όχι μόνο δεν ήξερε να βιδώνει(στράβωσε το σασί αν είναι δυνατόν) αλλά είχε σπρώξει μια μνήμη κλείνοντάς το άτσαλα και ήταν μισοκουμπωμένη...βέβαια απο τα διαγνωστικά την έβλεπε μισή και όταν την κούμπωσα την είδε κανονικά...

 

Είναι όμως δυνατόν να επιρεάζει μόνο κάποια συγκεκριμένα εφφέ?

Σκεφτόμουνα μήπως δεν φορτώνει το firmware,επειδή προσπαθώ να περάσω την ίδια έκδοση ,αλλά θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες και θα αναφέρω τα νέα μου...

ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον πρόβλημα του μηχανήματος είναι...απο ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχει απορυθμιστεί ή "αρπάξει" το τσιπάκι που ανλαμβάνει τα multi-fx...κανα service manual παίζει για αυτό το μηχάνημα να κάνω τον 'μικρό ηλεκτρονικό'?!

 

Επίσης άσχετη ερώτηση:

έχει ένα zip drive σε ide,αν του βάλω σκληρό δίσκο IDE και του κάνω partition 256ΜΒ θα πετύχω τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι να το κάνεις το service manual; Αν έχει όπως λες αρπάξει το τσιπάκι, πρέπει πρώτα να βρείς καινούργιο τσιπάκι, βγάζεις το παλιό τσιπάκι και .... εάν τα tracks & pads παραμένουν εντάξει, τότε ... βάζεις το καινούργιο τσιπάκι. Λέμε τώρα - εάν είναι το τσιπάκι όπως λες.

Όσο για το zip, γιατί να το αλλάξεις; Τι θα κερδίσεις; Εγώ θα σου έλεγα άστο όπως είναι.

Γενικότερα πρόσεχε μην κάνεις ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα το τι μπορεί να είναι...για το τσιπάκι υποθετικά μιλάω πάντα!γιαυτό και ανάφερα το service manual ίσι-ίσα να μετρήσω τα ρεύματα και άλλα βασικά πράγματα..

Το zip μόνο για τον θόρυβο που κάνει θα το άλλαζα...(δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω,έχω άλλο sampler για αποθήκευση)

 

Πάντως το μηχάνημα το πήρα μόνο και μόνο για pitch και time-streching τα οποία τα κάνει πολύ καλά,απλά έλεγα μπας και και γινόταν τίποτα με το πρόβλημα απο τα εφφέ του...με το οποίο έχω "κολλήσει" γιατί μόνο ορισμένα εφφέ δυσλειτουργούνε...

 

Για επισκευή επειδή σίγουρα θα μου πάρει πάνω απο 50Ε δεν το σκέφτομαι καν,ήλπιζα μήπως είναι κάτι απλό&το έκανα μόνος μου

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δεν έχω ιδέα το τι μπορεί να είναι...για το τσιπάκι υποθετικά μιλάω πάντα!γιαυτό και ανάφερα το service manual ίσι-ίσα να μετρήσω τα ρεύματα και άλλα βασικά πράγματα..
Τα ρεύματα πρέπει να είναι μιά χαρά. Αλλού πρέπει να είναι το πρόβλημα.

 

Για επισκευή επειδή σίγουρα θα μου πάρει πάνω απο 50Ε δεν το σκέφτομαι καν,ήλπιζα μήπως είναι κάτι απλό&το έκανα μόνος μου

 

Τι να κάνεις μόνος σου (συγνώμη δεν σε υποτιμάω), αλλά εάν είναι το τσιπάκι, μιλάμε για DSP 140 με 150 ποδαράκια. Θα τα καταφέρεις να το αλλάξεις ή ...

 

Για επισκευή επειδή σίγουρα θα μου πάρει πάνω απο 50Ε δεν το σκέφτομαι καν,ήλπιζα μήπως είναι κάτι απλό&το έκανα μόνος μου

 

Όντως η επισκευή του κοστίζει πολύ παραπάνω από τα 50 ευρώ που υπολογίζεις.

Τέλος πάντων, εάν είσαι Αθήνα και επειδή "δεν τα πάω και πολύ καλά με αυτά τα μηχανήματα", μπορείς να μου το φέρεις για έναν εντελώς δωρεάν έλεγχο, απλά για να δούμε εάν όντως είναι το τσιπάκι ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου