Προς το περιεχόμενο

Τι προτιματε να παιζετε οταν δοκιμαζετε κιθαρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μιλαμε για αγορα ενισχυτη (του φιλου σου distortion) ακολουθω αλλη στρατηγικη: συναντιωμαστε σε μια γωνια, βγαινουμε απο τα αυτοκινητα, μου δινει ενα χαρτοκουτο που ουτε που φαινεται τι εχει μεσα και φευγω (Αν με αφηνει η Βουλα)

Πρώτα η παραγγελιά του Θωμά και μετά το γκαραντί φίλος. Σταράτα.

Ααααλααα

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δοκιμαζετε καθολου το οργανο χωρις ενισχυτη? να δειτε πως ακουγεται? και τι αισθηση σας βγαζει?

 

γιατι να δοκιμασω ενα ηλεκτρικο οργανο ακουστικα? Εννοω οτι μονο αμα μου αρεσει μεσα απο τον ενισχυτη θα ενδιαφερθω (ισως αμα το νιωθουμε καλα και ακουστικα να παιζει καλα και ηλεκτρικα ) αλλα εχει νοημα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να δοκιμασω ενα ηλεκτρικο οργανο ακουστικα? Εννοω οτι μονο αμα μου αρεσει μεσα απο τον ενισχυτη θα ενδιαφερθω (ισως αμα το νιωθουμε καλα και ακουστικα να παιζει καλα και ηλεκτρικα ) αλλα εχει νοημα?!

 

Εγω αντιθετα, το να δοκιμασω ενα ηλεκτρικο οργανο σε ξενους ενισχυτες, ξενα μεγαφωνα, ξενες καμπινες, με ξενες ρυθμισεις, σε υψος μαγνητη - χορδων τυχαιο, σε ξενα πεταλακια που το μονο να ειναι δικο μου στην ολη διαδικασια ειναι η ανοιχτη Am που βαρεσα, θεωρω οτι δεν μου λεει παρα μα παρα πολλα για τον ηλεκτρικο ηχο (που τελικα αν θες αλλαζεις και τους μαγνητες/ποτενσιομετρα ριχνοντας και 100 ευρω) που θα εχει οταν το παρω σπιτι. Ετσι, δινω πιο πολυ βαση στο feeling του μπρατσου του, τα ταστα του, στο βαρος, στο χρωμα, στο αν μου αρεσει στο ματι , τυχον χτυπηματα, ψεγαδια φινιρισματος κλπ και πρεπει να αρεσει και στη Βουλα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ..σχετικά γιατί ακούμε μία ηλεκτρικη και χωρίς ενισχυτή έχει να κάνει γιατί με αυτό το τρόπο φαίνεται κ η ποιότητα των ξύλων της αλλά και ο τόνος της....

 

εχω παρατηρήσει ότι μια φτηνή τζακσον που έχω δεν έχει καμία σχέση χωρίς ενισχυτη σε σχέση με μία γκιμπσον και μία πιαρες που έχω....ειδικά η πιαρες ανπλαγκντ ακούγεται πάρα πολύ δυνατά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιθετα, το να δοκιμασω ενα ηλεκτρικο οργανο σε ξενους ενισχυτες, ξενα μεγαφωνα, ξενες καμπινες, με ξενες ρυθμισεις, σε υψος μαγνητη - χορδων τυχαιο, σε ξενα πεταλακια που το μονο να ειναι δικο μου στην ολη διαδικασια ειναι η ανοιχτη Am που βαρεσα, θεωρω οτι δεν μου λεει παρα μα παρα πολλα για τον ηλεκτρικο ηχο (που τελικα αν θες αλλαζεις και τους μαγνητες/ποτενσιομετρα ριχνοντας και 100 ευρω) που θα εχει οταν το παρω σπιτι.

Aκριβως ;)

Ετσι, δινω πιο πολυ βαση στο feeling του μπρατσου του, τα ταστα του, στο βαρος, στο χρωμα, στο αν μου αρεσει στο ματι , τυχον χτυπηματα, ψεγαδια φινιρισματος κλπ και πρεπει να αρεσει και στη Βουλα.

Μα ετσι οπως εχουν τις κιθαρες τα περισσοτερα μαγαζια, μονο το αν κοβουν οι

ακρες και αν καποιο ειναι εμφανως κακως τοποθετημενο μπορεις να δεις. Να σου

'ρχεται να πας με κατσαβιδι και αλλεν στην τσεπη και να κατεβαζεις τις γεφυρες, ο

πωλητης να σε τραβαει απ' το χερι και να φωναζεις ''θελω να δω... ξερω... ασε με'' ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιθετα, το να δοκιμασω ενα ηλεκτρικο οργανο σε ξενους ενισχυτες, ξενα μεγαφωνα, ξενες καμπινες, με ξενες ρυθμισεις, σε υψος μαγνητη - χορδων τυχαιο, σε ξενα πεταλακια που το μονο να ειναι δικο μου στην ολη διαδικασια ειναι η ανοιχτη Am που βαρεσα, θεωρω οτι δεν μου λεει παρα μα παρα πολλα για τον ηλεκτρικο ηχο (που τελικα αν θες αλλαζεις και τους μαγνητες/ποτενσιομετρα ριχνοντας και 100 ευρω) που θα εχει οταν το παρω σπιτι. Ετσι, δινω πιο πολυ βαση στο feeling του μπρατσου του, τα ταστα του, στο βαρος, στο χρωμα, στο αν μου αρεσει στο ματι , τυχον χτυπηματα, ψεγαδια φινιρισματος κλπ και πρεπει να αρεσει και στη Βουλα.

 

 

συμφωνω απολυτα

 

 

χμ..σχετικά γιατί ακούμε μία ηλεκτρικη και χωρίς ενισχυτή έχει να κάνει γιατί με αυτό το τρόπο φαίνεται κ η ποιότητα των ξύλων της αλλά και ο τόνος της....

 

εχω παρατηρήσει ότι μια φτηνή τζακσον που έχω δεν έχει καμία σχέση χωρίς ενισχυτη σε σχέση με μία γκιμπσον και μία πιαρες που έχω....ειδικά η πιαρες ανπλαγκντ ακούγεται πάρα πολύ δυνατά....

 

Ρωτησα γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι θα καταλαβεις διαφορετικο για την κιθαρα απο το να την παιξεις με ενισχυτη. Αμα ακουγεται πιο δυνατα πχ σημαινει κατι? Υπαρχουν καποια κριτηρια?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα

Και για σενα αποτελει κριτηριο το να αρεσει στη Βουλα? ;D

Ρωτησα γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι θα καταλαβεις διαφορετικο για την κιθαρα απο το να την παιξεις με ενισχυτη. Αμα ακουγεται πιο δυνατα πχ σημαινει κατι? Υπαρχουν καποια κριτηρια?  ???

Ο ανθρωπος εχει prs και gibson, καποιος ειχε πει (ο Jasemeister νομιζω) πως

οταν εχουμε ακριβη κιθαρα προσπαθουμε να την δικαιολογησουμε στον εαυτο

μας, ενω οταν εχουμε φτηνη στους αλλους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντιγράφω από το σαιτ της γκοντιν...

 

Godin Solid Body Guitars

What makes a great sounding solid body guitar? First and foremost, a solid body electric guitar must have a great acoustic sound. Solid body instruments may not produce much in the way of volume of sound. But make no mistake, wood weight and density, type (and quality) of the neck/body attachment, type of bridge and nut material all have an impact on the final sound. If this intrigues you, then the next time you find yourself in a quiet room with some electric guitars, try strumming them—unplugged—while resting your ear against the body of the guitar. This is the sound that the pickups will ultimately amplify. This isn't to suggest that pickups don't impact the sound in any way. Different pickups will definitely color the sound, but there is no question that a set of high quality pickups will not rescue a poor or unresponsive instrument.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για σενα αποτελει κριτηριο το να αρεσει στη Βουλα? ;D

 

Μικρέ, πικρέ ανόητε.

Η βούλα της εκάστοτε Βούλας είναι το κριτήριο.

Οι αντιρρήσεις (εάν υπάρχουν) θα προέλθουν είτε από ανύπαντρους, είτε από αυτούς που ζουν σε ψευδαισθήσεις.

 

Aντιγράφω από το σαιτ της γκοντιν...

 

E, άμα το λέει το marketing material της Godin, τι να συζητήσουμε εμείς μετά ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για σενα αποτελει κριτηριο το να αρεσει στη Βουλα? ;DΟ ανθρωπος εχει prs και

 

Να ξερετε οτι για ολες τις αγορες(περι μουσικων) μου συμβουλευομαι παντα την κοπελα μου την Mairy η οποια ερχεται παντα μαζι μου!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου