Προς το περιεχόμενο

Τι προτιματε να παιζετε οταν δοκιμαζετε κιθαρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ξέρω ακριβώς τι με βολεύει και τι όχι σε μια κιθάρα, το πρώτο πράγμα που κάνω όταν πάω να δοκιμάσω είναι το μανίκι. Κάνα δυό ακόρντα ανοιχτά κλειστά και κάμπριο unplugged κι από 'κεί και πέρα δοκιμή σε διάφορους ενισχυτές.

 

Αλλά επειδή καμμία κιθάρα δεν έρχεται stock σεταρισμένη σε Σι με 13άρες (και πάνω) είναι λίιιγο δυσκολότερο για μένα να βγάλω συμπέρασμα έτσι με μια απλή δοκιμή!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ με τον Distortion που ψωνίζουμε μαζί

α) Δοκιμάζουμε τις κιθάρες / μπάσα πως φαίνονται επάνω μας σε διάφορες πόζες.

β) Αν το όργανο μας μιλάει, τότε

β1) ξέρουμε ότι δεν έπρεπε να "καπνίσουμε" τόσο πολύ και φεύγουμε

β2) Λέμε στον εγγαστρίμυθο πωλητή να κόψει τη πλάκα και φεύγουμε

β3) το παίρνουμε στη παρέα μας και παίζουμε συνήθως μονόπρακτα του Μπέκετ.

 

Είναι μια τελετουργία (που ξεκινάει με λιβάνισμα καμένης πένας) που με ιώβεια εμμονή και υπομονή επαναλαμβάνουμε κάθε πρωτη Τετάρτη με Πανσέληνο σε δίσεκτο έτος.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β1) ξέρουμε ότι δεν έπρεπε να "καπνίσουμε" τόσο πολύ και φεύγουμε

 

Είναι μια τελετουργία (που ξεκινάει με λιβάνισμα καμένης πένας)

Τουλάχιστον ξέρουμε τι "πινετε" xD

(Έλιωσα με τον εγγαστρίμυθο πωλητή!)

 

Τώρα θα ρθει ο έβρις να σου κάνει παρατήρηση που καις το θέμα!

 

Κατ΄αρχας χρωματικες περνωντας απο ολα τα ταστα για να φανουν τυχον νεκρες νοτες απο ανισα ταστα (απαραιτητο νομιζω).

 

+1 επίσης και τις αρμονικές. Δεν καταλαβαίνω τίποτα ιδιαίτερο εκεί, απλά θέλω να ακούγονται και να μ' αρέσουν.

 

Το κακό είναι πως όποτε δοκιμάζω όλα ωραία μου φαίνονται και ακούγονται και δεν προσέχω τυχόν κατασκευαστικά προβλήματα που μετά αρχίζω και τα γκρινιάζω γιατί δεν τα χα δει απ' την αρχή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ελεύθερη Β χορδή, και πιάνω το σώμα για να δω αν δονείται.

2)G ματζόρε (ανοικτό) για ν΄ακούσω τον ακουστικό ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας.

3)Εισαγωγή 4 νοτών του Thrill is gone σε διάφορα σημεία της ταστιέρας για να δω το feel της.

Αν και ένα σπουδαίο όργανο το βλέπεις απο την αρχή (σου μιλάει!).

 

 

Ποιο σωστα δε θα μπορουσες να τα πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit. Κόπηκε το post, κόβεται και η απάντηση.

 

Τώρα θα ρθει ο έβρις να σου κάνει παρατήρηση που καις το θέμα!

Ας έρθει αν του βαστάει. Έχει χεσμένη τη φωλιά του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια θεματακι!

 

Εγω για κακη μου τυχη οποτε παω να δοκιμασω κατω με πιανει τετοιο πατατρακ που μπορει να μην καταφερω να παιξω τπτ! (ισως φταιει η πολυ μικρη εμπειρια μου με live)

 

αν τα καταφερω συνηθως παιζω κατι απλο με σκοπο να καταλαβω πως ανtιδρα το οργανο!

Συγχορδιες,κανα σολακι, και riffs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν και δεν έχει τύχει να το κάνω πριν να το βάλω σε ενισχυτή, συνήθως κλείνω τον ήχο να νιώσω κυρίως τις δονήσεις. Και πάλι δεν ξέρω κατα πόσο με βοηθάει, αλλά το βλέπω και αυτό.

Μιας και λένε σε δίπλα θέμα για ανισόρροπο σώμα, πάντα έχω μια ζώνη μαζί μου για να δω και βάρος, balance κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit. Κόπηκε το post, κόβεται και η απάντηση.

Ας έρθει αν του βαστάει. Έχει χεσμένη τη φωλιά του.

 

Ηρθα.

1) περναω και παιζω απο ολα τα ταστα. Καποιο ταστο μου εκανε ενα κλικ ανησυχιας? Bends εκει γυρω να δω αν τασταρει ασχημα, αν σβηνει...

2) Αν ο πωλητης με κοιταξει με εκνευρισμενο βλεμμα μετα απο την απειρη ωρα που κραταει η παραπανω διαδικασια παραφωνιας παιζω ενα γρηγορο ανετο μπουρδουμπουρδου να δειξω οτι ας πουμε ξερω και εγω λιγο και να τραβηξει το βλεμμα του απο μενα

3) Αν ειναι γυρω πιτσιρικαδες (απο αυτους που τρυπανε την μυτη τους και οταν την φυσανε μετα πιτσιλανε τους διπλανους τους απο τις εξτρα τρυπες, που εχουν κακοχτενισμενα μαλλια και ακριβα φαρδια παντελονια και δεν δενουν τα κορδονια τους και λενε κακιες λεξεις οσο μυριζουν σουβλακι) και κοιτανε θα παιξω κατι γνωστο.

4) Αν ειμαι με δικους μου φιλους κλπ θα παιξω κατι γνωστο σε μας.

5) Εχω καποια ετοιμα σημεια αναφορας, 5τονικα σολακια/12μετρακια κλπ που θα τα αμολυσω δηθεν ανετα και αδιαφορα ισα για να ακουσω γνωριμα πραματα

6) Αν ειναι στρατ θα παιξω και καμια 9η, 13η και θα κανω τσουκ τσουκ κοψιματα. Δεν βοηθανε σε τιποτα στην επιλογη, αλλα για καποιο λογο πρεπει να γινουν και αυτα.

 

 

Ολα βεβαια μονο αν το χρωμα μου αρεσει και αν με αφηνει η Βουλα.

 

 

Αν μιλαμε για αγορα ενισχυτη (του φιλου σου distortion) ακολουθω αλλη στρατηγικη: συναντιωμαστε σε μια γωνια, βγαινουμε απο τα αυτοκινητα, μου δινει ενα χαρτοκουτο που ουτε που φαινεται τι εχει μεσα και φευγω (Αν με αφηνει η Βουλα)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου