Προς το περιεχόμενο

Τι προτιματε να παιζετε οταν δοκιμαζετε κιθαρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι κοράνι το marketing material της Godin...

 

απλά μου άρεσε η διατύπωση τους...αυτό...

 

ετσι κ αλλιώς ένα όργανο είναι τόσο καλό όσο και το αυτί αυτού μου το ακούει...

και για να μην έχουμε παρεξηγήσεις και σε αυτό εννοώ ότι όλοι οι άνθρωποι ούτε ακούνε ούτε καταλαβαίνουν το ίδιο...και δεν είναι καθόλου ελιτίστικο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το όργανο βασικά είναι τόσο καλό όσο ο παίκτης που το παίζει. Ωραία τσιτάτα, αλλά άλλο η Gibson, άλλο η Gyphtson, που να χτυπάμε τον κ#λο μας κάτω. Και σαφέστατα παίζει ρόλο το φυσικό resonance του οργάνου - εκτός φυσικά αν σκοπεύουμε να βάλουμε EMG!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω στον πωλητή πόσα χρήματα έχω, μου δίνει μία κιθάρα και φεύγω  ;D

 

Σοβαρά τώρα, επειδή γνωρίζω ως κάποιον βαθμό τους ιδιοκτήτες εδώ, σε ανύποπτο χρόνο (που έχω πάει για καφεδάκι-κουβεντούλα κλπ) αρχίζω να δοκιμάζω κιθάρες unplugged. Κυρίως κοιτάζω αν μου κάθεται στα χέρια καλά. Αν κάποια μου καθίσει την δοκιμάζω σε ενισχυτή ίδιο με τον δικό μου, αλλιώς σε 2-3 τυχαίους, προσέχοντας να μην έχει πολλά πρίμα (λόγω του ιδιόρυθμου ενισχυτή μου). Σε όλη την διαδικασία παίζω διάφορα κομμάτια που παίζω και στο σπίτι (pink floyd-lynyrd skynyrd-led zeppelin κλπ) άντε και κανένα μούφα σολάκι σε πεντατονική, το πολύ ματζορε  :)

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την υπομονη του πωλητη, χαχα!

αχχααχα

 

παντως οταν δοκιμαζω κιθαριτσα τον οποιοδηποτε ενισχυτη τον ρυθμιζω ολα στο 5

 

και φυσικα 8α μπει στον ενισχυτη η κιθαρα ..εφοσον καλυψει τα αυτια τα χερια και την ψυχη μας ..UNPLUGED

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον να απαντησω και εγω μιας κ αρχισα το θεμα αλλα δεν ειπα ποτε τι κανω..

Δοκιμαζω τα ταστα, ενα ενα αν βρισκουν οι χορδες, χτυπαω αρμονικες να δω. χτυπαω με το χερι μου ελαφρα το σωμα να δω αν τρεμει τιποτα η αν ειναι κατι χαλαρο και τριζει,

βλεπω τι αισθηση μου δινει το μπρατσο. ( συνηθως για εναν περιεργο λογω, καθε κιθαρα που πιανω στα χερια μου μου βγαζει κατι διαφορετικο να παιξω, εννοω διαφορετικο στυλ, και εχει να κανει πιστευω το τι μου βγαζει το μπρατσο, βιτσια ειναι δεν ξερω πως να το εξηγησω...)

κοιταω τα βαψιματα, λεπτομερειες οπως χτηπηματα, δεσιμο του σωματος κτλ κτλ.

παιζω unplugged την περισσοτερη ωρα, μετα την  συνδεω σε διαφορους ενισχυτες, αλλα κυριως το μεγαλο μου κολλημα ειναι να ρωταω διαφορα ασχετα τον πωλητη. αν μου αρεσει το οργανο αλλα ο πωλητης ειναι μακακας η τρομπας τοτε δεν το αγοραζω... (κολληματα που μου χουν μεινει απο το σωστο μαρκετινγκ "Ποτε εναν ημιμαθη σε θεση για γνωστες, δεν θα αγορασουν ποτε....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα απαντήσω τι δοκιμάζω στο μπάσο διότι για κιθαρότσαρκα έχω να βγω χρόνια... (Αχ άτιμες χαμηλές συχνότητες).... Καταρχάς να μου αρέσει το σχήμα και το χρώμα... 2ον κοιτάζω το μπράτσο διότι ότι είναι πάνω από το πάχος του jazz bass κατά 99% έχει φάει άκυρο... 3ον κάνω έναν μικρό ακουστικό έλεγχο τύπου παίζω 2-3 νότες χωρίς ενισχυτή για να δω αν έχει σωστή ακουστική το όργανο... 4ον Plug στον πρώτο ενισχυτή που θα βρω μπροστά μου, όλα στη μέση και αρχίζω με Schism στη συνέχεια Can't Stop και μετά Ace of Spades και στο τέλος 2-3 κλίμακες, ακορντακια και το black night με το NIB...Αν με καλύψει σε όλα αυτά ο ήχος σημαίνει ότι 1ον έκανα πρόβα όλο το βράδυ για να μη γίνω ρεζίλι στο μαγαζί, 2ον το όργανο καλύπτει όλο μου το set list και 3ον μου κάνει... Το αφήνω λοιπόν στο stand γκρινιάζω στην κοπέλα μου επειδή δεν έχω λεφτά....ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμη παντα με σκυλαδικα κομματια!αποδεικνυεται αν η κιθαρα αντεχει εσενα,αν αντεχει η ιδια κακουχιες και αν αντεχεις εσυ τον εαυτο σου μαζι της  ;D πρεπει να δοκιμαζονται οι σχεσεις απο την αρχη  8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου