Προς το περιεχόμενο

Xoρδές για ακουστική


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ακουστικές μου πάντα έβαζα Elixir.Αρχικά τις απλές και τελευταία τις Phosphor Bronze.Λόγω κόστους,αλλά και της αίσθησης ψεύτικου και πλαστικού στον ήχο λόγω των Elixir,δοκίμασα webstrings(phosphor bronze).

 

Στην parlοr κιθάρα μου (Cort Earth900) δείχνουν να μην ταιριάζουν.Aκούγεται ιδιαίτερα αζύγιστη σε ένταση και σε πλούτο αρμονικών.Συγκεκριμένα οι χορδές B,G,D ακούγονται εκπληκτικά και πολύ δυνατά,αλλά οι υπόλοιπες ακούγονται ψόφιες και σε ήχο και σε ένταση...Ειδικά η μπάσα Ε ακούγεται σχεδόν σαν από κοντραμπάσο!!!Δηλ μηδέν sustain και πολύ θολή,δεν έχει ίχνος λαμπρότητας.

 

Δεν είναι απαράδεκτο το αποτέλεσμα συνολικά,δηλ σαν ήχος μπορεί να θεωρηθεί και άποψη ίσως,αλλά αναρωτιέμαι τι φταίει και τι μπορώ να κάνω.Σημειώνω οτι με τις Elixir phosphor bronze,η μπάσα Ε κελαηδούσε... :lol: (γραφικός)

Αναρωτιέμαι μήπως να κρατήσω αυτές που ακούγονται καλά από τις webstrings και να βάζω τις υπόλοιπες από Elixir... 8O

 

Πάντως το θέμα είναι να μου συστήσετε και άλλες μάρκες χορδών,μιας και η λύση που αναφέρω παραπάνω είναι λίγο τραβηγμένη,αλλά και το γεγονός οτι καμμιά απο τις μάρκες που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής δεν με ικανοποιούσαν απόλυτα.

 

ΥΓ)Πήρα και ένα σετ flatwound για να δοκιμάσω,αλλά δεν τις έχω βάλει ακόμα...Και καλό να είναι το αποτέλεσμα,ψάχνω για ήχο ακουστικής,δηλ να ακούγονται και τα δάχτυλα στην ταστιέρα,οπότε δε νομίζω να είναι η λύση :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αύριο-μεθαύριο θα μπορώ να σου πω μια γνώμη για αυτές:

 

http://www.thomann.de/thoiw7_pyramid_western_strings_012_052_prodinfo.html

 

Είναι 12άρες, πράγμα που στην περίπτωση σου ίσως θα μπορούσε να σου φέρει το μπράτσο στο κεφάλι. Θα φορεθούν σε μια Epiphone J-200, η οποία βέβαια είναι super jumbo και γενικά ακούγεται σαν οδοστρωτήρας αδιαφορώντας για την μάρκα χορδών. Πάντως θα φανεί τί ψάρια πιάνουνε...

 

[slightly Off Topic] ¶λλαζα προηγουμένως χορδές στην Epi Les Paul του drummer μας (τον π****η, αυτός έχει και την J-200) και περνάγα Ernie Ball 10άρες. Εκεί που αναρωτιόμουνα αν δικαιολογείται το χάσμα στην τιμή μεταξύ Pyramid-Ernie Ball, η μπάσα Μι κόπηκε σαν σπάγκος. Αυτά από μένα. [slightly Off Topic]

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 12άρες' date=' πράγμα που στην περίπτωση σου ίσως θα μπορούσε να σου φέρει το μπράτσο στο κεφάλι. [/quote']

 

Γιατί?Κι εγώ 12ρες βάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι; Ποιά είναι ακριβώς η κιθάρα; Δεν την βλέπω στον Θωμά και το site της Cort κολλάει...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκώνει 12άρες λοιπόν! Δεν θα το πίστευα αν δεν μου τό'λεγες...

 

Κάτσε λοιπόν να δούμε (μάλλον αύριο) τι θα δείξουν οι Pyramid, κι εδώ είμαστε...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ)Πήρα και ένα σετ flatwound για να δοκιμάσω' date='αλλά δεν τις έχω βάλει ακόμα...Και καλό να είναι το αποτέλεσμα,ψάχνω για ήχο ακουστικής,δηλ να ακούγονται και τα δάχτυλα στην ταστιέρα,οπότε δε νομίζω να είναι η λύση :roll:[/quote']

 

Επειδή θυμάμαι ότι μαζί το είχαμε συζητήσει για της flat, η μοναδική σκοπιμότητα ήταν να 'απελευθερώσεις' τον ήχο της parlor για jazzίστικα και... τσιγγάνικα (λέγε με Ντιάγκο) παιξίματα. :wink:

 

Ένα σετ που το βρήκα πολύ ισορροπημένο για dreadnought κιθάρα ήταν αυτό:

 

http://www.thomann.de/thoiw7_daddario_exp16_prodinfo.html?sn=ef34137e62ce7dfba38caf19da9b9e59

 

Bright αλλά όχι ψεύτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Django%20Reinhardt.jpg

 

:D :D

 

Έτσι έτσι... 8) 8) 8)

 

Ρε συ Earendil' date=' γιατί σπας τις χορδές του κόσμου; Που πας να αλλάξεις χορδές με τα δάκτυλα-μπανάνες που έχεις;; :lol: :lol: :lol:

 

Σοβαρά τώρα, δε μου έχει σπάσει ΠΟΤΕ Ernieball χορδή εδώ και 20+ χρόνια.

 

Και η διαφορά στην τιμή είναι πλασματική, αν αγοράσεις μέσω ebay σε ποσότητα βγαίνει μία ή άλλη... για να μην αναφέρουμε πόσο ακριβές είναι [b']για τους Αμερικάνους[/b] οι Pyramid :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα' date=' δε μου έχει σπάσει ΠΟΤΕ Ernieball χορδή εδώ και 20+ χρόνια.[/quote']

 

Κι εγώ τις θεωρώ σκυλιά, τις χρησιμοποιούσα αποκλειστικά στην προ-Pyramid εποχή. Να που συνέβη όμως...

 

Του έβαλα 048 από Pyramid (11άρα), λες να με καταλάβει; :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου