Προς το περιεχόμενο

Xoρδές για ακουστική


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σηκώνει 12άρες λοιπόν! Δεν θα το πίστευα αν δεν μου τό'λεγες...

 

Kι εγώ νόμιζα οτι δε θα σηκώνει' date='αλλά τέτοιες φόραγε από το μαγαζί που την πήρα...Εσύ γιατί το νόμιζες?Επειδή είναι φτηνή?Είναι και κοντή η κιθάρα,μάλλον γι αυτό δεν έχει πρόβλημα :wink:

 

Επειδή θυμάμαι ότι μαζί το είχαμε συζητήσει για της flat, η μοναδική σκοπιμότητα ήταν να 'απελευθερώσεις' τον ήχο της parlor για jazzίστικα και... τσιγγάνικα (λέγε με Ντιάγκο) παιξίματα.

 

Ένας άλλος λόγος που δεν τις έχω βάλει ακόμα είναι αυτός:

Τώρα να ρωτήσω και κάτι

Αφού νόημα δεν έχει το πάχος της χορδής αλλά η τάση της' date='εγώ που θέλω να δοκιμάσω στην parlor ακουστική μου να βάλω flatwound (κατόπιν παροτρύνσεως Abraxas) ,τι νούμερο πρέπει να πάρω για να μην γίνει φιόγκος?[/quote']

που είχα γράψει εδώ

 

Δεν θέλω-αν ισχύουν αυτά που υποθέτω παραπάνω-να χαλάσω το καλό σεταπ που έχει αυτή τη στιγμή...Τι λες για αυτό :?:

 

 

ΥΓ.Πώπω σας έχω πρήξει ένα χρόνο περίπου με αυτή την ακουστική :oops:Θα την πουλήσω και θα πάρω κότες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεί να λέω μπούρδες,αλλά επειδή είναι από άλλο υλικό.Π.χ της ακουστικής οι 12ρες δεν ασκούν περισσότερη δύναμη στο μπράτσο από οτι οι 12ρες ηλεκτρικής??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ γιατί το νόμιζες?Επειδή είναι φτηνή?Είναι και κοντή η κιθάρα' date='μάλλον γι αυτό δεν έχει πρόβλημα :wink:

 

Παραξενιές!

 

Ενώ στην SG παίζω με 11άρες (με ένα λαιμουδάκι κοντά σε αυτό που η Warmoth πουλάει ως "Wizard"...το λέω για να αντιληφθείς και το -ανύπαρκτο- πάχος και το πόσο "σκληρή" θα φανεί σε έναν...καλομαθημένο) και την πάω κλαρίνο, στην ακουστική βρίσκω τις 12άρες σχεδόν απαγορευτικές. Ακόμα και για τα χέρια - κουπιά - μου.

 

Δεν μπορώ να κάνω bend! (ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΡΕ ΛΕΜΕ)!! :lol:

 

Αναγνωρίζω βέβαια ότι όσοι τη βρίσκουν με δωδεκάρες, έχουν τον πιό σφιχτό ήχο που μπορώ να φανταστώ.

 

Οι 11άρες σε τί θα τους πείραζαν;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραξενιές!

 

Ενώ στην SG παίζω με 11άρες (με ένα λαιμουδάκι κοντά σε αυτό που η Warmoth πουλάει ως "Wizard"...το λέω για να αντιληφθείς και το -ανύπαρκτο- πάχος και το πόσο "σκληρή" θα φανεί σε έναν...καλομαθημένο) και την πάω κλαρίνο' date='

[/quote']

 

Ξερω,ξερω έχω και γω SG :oops: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι flatwound χορδές έχουν όντως μεγαλύτερη τάση από τις άλλες, είδικά κάποιες μάρκες (π.χ. fender) είναι δράμα! Υπάρχουν και πιό light σετάκια βέβαια!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Blue, επανέρχομαι!

 

Αυτές λοιπόν που λέγαμε

 

http://www.thomann.de/thoiw7_pyramid_western_strings_012_052_prodinfo.html?sn=22e91a755e7e1dc5fc195a6910b021c6

 

μου φάνηκαν μια χαρά σε πρώτη ανάγνωση. Αν στο μεταξύ έχει κάνει κάποια πρόοδο στις αναζητήσεις σου για το "σωστό" set χορδών, αναμένουμε...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue' date=' επανέρχομαι!

 

Αυτές λοιπόν που λέγαμε

 

http://www.thomann.de/thoiw7_pyramid_western_strings_012_052_prodinfo.html?sn=22e91a755e7e1dc5fc195a6910b021c6

 

μου φάνηκαν μια χαρά σε πρώτη ανάγνωση. Αν στο μεταξύ έχει κάνει κάποια πρόοδο στις αναζητήσεις σου για το "σωστό" set χορδών, αναμένουμε...[/quote']

 

Έχω αφήσει πάνω τις webstrings και είναι πολύ κακές,αλλά επειδή είμαι ΝΟΥΜΕΡΟ,τις γουστάρω 8O

Παραπάνω έχω γράψει οτι η μπάσα Ε είναι πολύ μουντή και ακούγεται σχεδόν σαν κοντραμπάσο...Εντελώς τυχαία άρχισα να μελετάω walking bass στον εαυτό μου και ΕΧΩ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ :lol:

 

Μόλις σοβαρευτώ θα περάσω τις flat και θα επανέλθω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σοβαρευτώ θα περάσω τις flat και θα επανέλθω :wink:

 

Eφτασε αυτη η στιγμη και με περηφάνια έχω να δηλώσω οτι κατέληξα στις flat...Είναι οτι πρέπει για αυτή την κιθάρα,ακούγεται πολύ πιο ζυγισμένη και σε ένταση και σε ήχο.

Ευχαριστώ τον Abraxas ιδιαίτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν συγκρινετε εδω

 

http://www.daddario.com/DADProdDetail.aspx?CodaID=621&ID=1&Class=AABA

 

http://www.daddario.com/DADProdDetail.aspx?CodaID=553&ID=1&Class=AADA

 

 

το Tension των χορδων 0028 & 0038 μεταξυ roundwound & flat θα δειτε οτι εχουν ακριβως το ιδιο.

 

ο μυθος των "σκληρων" flat χορδων οφειλεται οτι συνηθως οι χρηστες τους χρησιμοποιουν πολυ βαρια gauges (014,015) oποτε ενας μαθημενος σε λεπτες roundwound χορδες τις βρισκει πολυ βαριες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου