Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνητών σε prs se


schaffer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω μια prs se tremonti του 2012 και θέλω να αλλάξω μαγνήτες.  Παίζω metal πιο πολύ αλλά θα ήθελα να μπορώ να παίξω και rock, blues.

 

Σκέφτομαι τα ακόλουθα:

1. Bridge: Dimarzio Super Distortion

Neck: Dimarzio paf 36th anniversary, edited: super 2 είναι ο brighter brother και αυτός που ταιριάζει στον SD.

 

2. EMG Hetfield set. 

 

To 2o σενάριο ταιριάζει πιο πολύ για μεταλ. Το χρησιμοποιεί καποιος από εσάς και για μπλουζιές? 

 

Για ενισχυτή χρησιμοποιώ το th-u overloud premium με custom IRs.

 

Τι θα μου προτείνατε? Ευχαριστώ!

Επεξεργασμένο από schaffer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους emg τους έχω ακούσει σε κιθάρα φίλου που παίζει σε jcm2000.

Δεν μπορούν να βγάλουν εντελώς καθαρό ήχο, αλλά μπορεί να παίξει μπλουζ. Μπορεί να το κάνει όπως ένας 36th paf? Φυσικά και όχι. Όπως και ο τελευταίος δεν μπορεί να παίξει μεταλ όπως ο πρώτος.

 

Το πρώτο σενάριο εχει αδυναμίες, νομίζω. Κεραμικός high gain μαγνητης στη γέφυρα, και low gain alnico στον λαιμο. Θα έχουν διαφορά στο output και στο eq. Θα υπάρχει ανισορροπία (βάσει των specs μιλώ, καθώς δεν έχω εμπειρία με τον κεραμικό).

 

Γνώμη μου είναι να πας σε ένα πιο ισορροπημένο σετ, πχ το κλασικό σετ της duncan jazz & jb. Ή σε κεραμικό σετ.

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικά θα μπορούσες δύο Dimarzio super distortions, για γέφυρα και λαιμό, ήτανε συνηθισμένο σετάκι παλιά. Νομίζω ότι είναι καλύτεροι από EMG active, ειδικά αν δεν θες να παίξεις τόσο σκληρά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα έχω μια IBANEZ RG 652 prestige. φοράει Dimarzio air norton στο neck και στα καθαρά του κελαηδάει. Δεν το περίμενα για τον γενικό προσανατολισμό της κιθάρας που είναι γενικότερα hard Rock και metal. Bridge φοράει τον Dimarzio Tone zone. δοκιμασμένο σετ χρόνια. Δεν θα σε απογοητεύσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, καλή χρονιά! EMG 57/66. Έχω αυτό το σετ σε Edwards ESP Explorer. Καθαρίζουν πολύ ωραία με το volume της κιθάρας σε medium/high gain καταστάσεις ή με χαμηλότερο gain στον ενισχυτή (plug-in, modeller, κτλ) για πιο crunch ήχους (πχ AC/DC, blues, κτλ).

Επεξεργασμένο από grinder
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά! Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά θα πάρω emg 57/66! 14 βδομάδες αναμονή το chrome set από Θωμά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, schaffer είπε

14 βδομάδες αναμονή το chrome set από Θωμά!!

 

Ψάξε το από αλλού. Το πιο πιθανό να είναι πολύ παραπάνω από 14 βδομάδες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, schaffer είπε

14 βδομάδες αναμονή το chrome set από Θωμά!!

Χαρα στο κουραγιο σου! Καλα πουθενα αλλου σε λογικη τιμη δεν υπαρχουν?

 

 

ΕDIT:  Παντως φαινεται να εχουν το σετ με τα long shaft pots in stock, μηπως στην Tremonti ταιριαζουν αυτα? Τσεκαρε το σε καθε περιπτωση να εισαι σιγουρος οτι πηρες το σετ που πρεπει.


https://www.thomann.de/gr/emg_57_66_set_ls_c.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQiAzeSdBhC4ARIsACj36uH21PFl_X-j2jc3lJ3RuEmjeLE4v9bpOC7APwnyjWIy4gyX_oLTl8AaAt50EALw_wcB

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odis13 είπε

Χαρα στο κουραγιο σου! Καλα πουθενα αλλου σε λογικη τιμη δεν υπαρχουν?

 

 

ΕDIT:  Παντως φαινεται να εχουν το σετ με τα long shaft pots in stock, μηπως στην Tremonti ταιριαζουν αυτα? Τσεκαρε το σε καθε περιπτωση να εισαι σιγουρος οτι πηρες το σετ που πρεπει.


https://www.thomann.de/gr/emg_57_66_set_ls_c.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQiAzeSdBhC4ARIsACj36uH21PFl_X-j2jc3lJ3RuEmjeLE4v9bpOC7APwnyjWIy4gyX_oLTl8AaAt50EALw_wcB

Μιλησα την προηγούμενη βδομαδα με Thomann και μου είπαν ότι για την PRS προτείνουν την standard shaft έκδοση:

https://www.thomann.de/intl/emg_57_66_set_c.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου