Προς το περιεχόμενο

cort x2 ή x6 ή kx-5???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την cort x-6. Ουσιαστικα ειναι αντιγραφο της ibanez rg370 αν και κατα τη γνωμη μου(οχι επειδη την εχω :)) πολυ πιο ομορφη ειναι η cort.......εχει φοβερες γωνιες πολυ ωραιο και λεπτο μπρατσο με σχημα υ χωρις ομως να ειναι απο εκεινα τα  ψευτικα μπρατσα εντελω flat που εχουν καποιες ibanez που εχω δει......γενικα ειναι καλη κιθαρα για τα λεφτα της και με καποιες μικροβελτιωσεις βαζει κατω πολλες απο τις ακριβοτερες απο αυτην κιθαρες...... το hardware ειναι ολοιδιο με τις περισσοτερες ακομη και πιο ακριβες απο τις ibanez αφου και απο αυτες πολλες φτιαχνονται στο εργοστασιο της cort...με εξαιρεσει τα floyd rose που η ibanez χρησιμοποιει δικα της! Το floyd rose της x-6 σιγουρα δεν ειναι και απο τα καλυτερα , αλλα οχι και οτι σε ποιο ακριβες κιθαρες εχω δει και καλα floyd rose....παντως με ενα καλο setup ειναι ικανοποιητικο!Οι μαγνητες δεν ειναι ασχημοι, αλλα σιγουρα αν βαλεις αλλους δικης σου επιλογης η κιθαρα θα αναβαθμιστει ΠΟΛΥ!!!! Αυτα.........και οσο για το φινιρισμα της και το design....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναφερω το θεμα γτ αυριο η μεθαυριο θα παω να δοκιμασω....

 

η ερωτηση μου ειναι η εξης.....

 

μετα απο μια αναζητηση στο νετ βλεπω οτι πολλοι προτεινουν την kx-5...μπορει λοιπον καποιος να μου εξηγησει για πιο λογο καποιος να αγορασει αυτην σε σχεση με την x6 εκτος απο το θεμα γουστου....

 

γτ συγκρινοντας τες βλεπω οτι σε specs η χ6 ας πουμε καπως υπερτερει αφου εχει εναν παραπανω μαγνητη στη μεση με αποτελεσμα περισσοτερα ηχοχρωματα και τυπου fr τρεμολο το οποιο με ενα set up ισως να ειναι καπως ικανοποιητικο...

 

αρα για πιο λογο βλεπω οτι πολλοι προτεινουν την κχ-5 παρα την χ6...??

για την string through κατασκευη και την tune omatic γεφυρα??για το οτι μπορει να ειναι πιο ''σταθερη'' σε τονικοτητα,για τους μαγνητες της ή για κατι αλλο??

 

εγω ετσι κ αλλιως θα αλλαξω μαγνητες αρα δεν με ενδιαφερει ποια εχει καλυτερους...

 

ρωταω οσους θα την προτειναν να μου εξηγησουν τα + της ετσι ωστε να εχω και εγω μια καλυτερη αποψη...

 

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω να σου πω...παντως και η kx βγαινει σε πολλες εκδοσεις.....ριξε μια ματια http://www.cortguitars.com/english/products/common/list.asp?series_id=17

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό της "προτέρημα" είναι το string through, πράγμα που πολλοί προτιμούν, ιδιαίτερα έχοντας υπ'όψην την κατηγορία τιμής. Δεν έχει ουσιαστικά κάτι παραπάνω, ούτε κάτι λιγότερο, είναι απλά διαφορετική μεν, στην ίδια κατηγορία δε - αν και όπως είπε κι ο Zithon, και οι δύο είναι αρκετά καλύτερες από διάφορες άλλες, και όχι μόνο στην τιμή τους.

 

Όσον αφορά τον single coil μαγνήτη της X6, δεν είναι απαραίτητα κάτι "παραπάνω". Προσωπικά βρίσκω τον sc middle σε HSH κιθάρες άχρηστο, αφού ακόμα και στα καθαρά "κάτι λείπει". Αλλά αυτό είναι και προσωπική άποψη, οπότε...

 

Εφόσον πας να δοκιμάσεις, πάντως, θα τα δείς και μόνος σου και για μένα θα'ταν καλύτερα να σταματήσεις να διαβάζεις κριτικές που σε προδιαθέτουν -είτε θετικά είτε αρνητικά- και να περιμένεις να βγάλεις μόνος σου κάποιο συμπέρσμα. Μια συμβουλή, μόνο. Πρώτα σιγουρέψου πως δεν σου κάνουν οι stock μαγνήτες (δεν είναι και άσχημοι) πριν τα σκάσεις για καινούριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ευχαριστησω και παλι για τις απαντησεις και την βοηθεια...  :)

 

και βρισκω σωστο ο καθενας να εχει την γνωμη και την αποψη του και να εμπιστευεται τα δικα του γουστα με τα δικα του μετρα και σταθμα απλως τωρα για το συγκεκριμενο θεμα εγω εχω καταλειξει σε αυτες τις δυο και απλα ειχα την απορια αυτη για να μπορεσω και εγω να καταλαβω καποιες διαφορες που ισως δεν ηξερα...το μονο που μενει ειναι να τις δοκιμασω λοιπον..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης απ οτι βλεπω η kx εχει λιγο πιο χοντρο μπρατσο απο την X. και οσο για τους μεσαιους μαγνητες και για μενα ειναι σχεδον αχρηστοι σε τετοιου ιδιους οργανα,διοτι δεν εχουν καμια σχεση ηχιτικα με εναν μεσαιο σε μια strat....οποτε.........και προτιμω τον neck splitαρισμενο! :)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης απ οτι βλεπω η kx εχει λιγο πιο χοντρο μπρατσο απο την X. ...

 

Nope. Ίσως στα χαρτιά, αλλά κατά τ'άλλα και αυτή και τα ξαδερφάκια της έχουν μανίκι καρμπόν wizard II.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου