Προς το περιεχόμενο

Ποια από τα παρακάτω monitor ηχεία προτείνετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτά απ΄όλα συγχαρητήρια για το site, να εκπαιδεύσουμε και λίγο τα ελληνικά μας στο πληκτρολόγιο! 8)

Όπως λέει ο τίτλος, είμαι στην αναζήτηση active nearfield monitors, και εδώ και καμμια βδομάδα άκουσα ότι βρήκα σε ότι κατάστημα μπορούσα να παω.

Μετά απο ατέλείωτες ώρες διαβάσματος σε forums και reviews, και μετά από το τουρ μου στα καταστήματα, έχω finalists:

 

1. Tannoy Reveal 6d

 

2. Yorkville YSM1P

 

3. Yamaha HS80M

 

Επίσης μπορώ να αγοράσω ελαφρώς μεταχειρισμένο το προηγούμενο μοντέλο των Τannoy "RevealActive" σε πολύ καλή τιμή.

 

Παρακαλώ απαντήσεις από άτομα που έχουν συγκρίνει/ακούσει τα ηχεία.

Φυσικά αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά, ελύθερα.

 

ΥΓ: Δεν ψήνομαι για τα Genelec 8030a γιατί έχουν 5αρι γουφερ. Καλά κάνω?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλω να σου πώ πως κάποτε αγόρασα ( και έχω ακόμα) τα Yamaha NS10M

που οπτικά δείχνουν σαν αυτά που παραθέτεις.

 

Η διαφήμιση και τότε έλεγε τα ίδια,

ότι δηλαδή αν καταφέρεις και κάνεις κάτι να ακούγεται καλά σε αυτά,

ε, τότε θα ακούγεται καλά παντού.

 

Κολοκύθια!

 

Στα Yamaha NS10M ότι βάλεις ακούγεται καλά,

και μόλις το γράψεις σε CD και το βάλεις να ακουστεί αλλού,

μπουκώνουν τα χαμηλομεσαία. 200 – 400 hz

 

Μήπως και αυτά που παραθέτεις έχουν το ίδιο πρόβλημα;

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις ένα search στο forum θα δείς ότι το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά...

 

Τα tannoy τα είχα αρκετό καιρό (τα passive) και μπορώ να πώ ότι είναι τίμια ηχεία και για μένα τα καλύτερα στην κατηγορία τιμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σου πώ πως κάποτε αγόρασα ( και έχω ακόμα) τα Yamaha NS10M

που οπτικά δείχνουν σαν αυτά που παραθέτεις.

 

Η διαφήμιση και τότε έλεγε τα ίδια' date='

ότι δηλαδή αν καταφέρεις και κάνεις κάτι να ακούγεται καλά σε αυτά,

ε, τότε θα ακούγεται καλά παντού.

 

[b']Κολοκύθια! [/b]

 

Στα Yamaha NS10M ότι βάλεις ακούγεται καλά,

και μόλις το γράψεις σε CD και το βάλεις να ακουστεί αλλού,

μπουκώνουν τα χαμηλομεσαία. 200 – 400 hz

 

Μήπως και αυτά που παραθέτεις έχουν το ίδιο πρόβλημα;

 

Δεν νομίζω να έχουν το "πρόβλημα", τα έκανα A/B με τα Tannoy και ο ήχος και στα 2 ήταν σχετικά ίδια ισοροπημένος.

 

 

Αν κάνεις ένα search στο forum θα δείς ότι το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά...

 

Τα tannoy τα είχα αρκετό καιρό (τα passive) και μπορώ να πώ ότι είναι τίμια ηχεία και για μένα τα καλύτερα στην κατηγορία τιμής...

 

Τα διάβασα τα forums πριν γράψω το post. Βασικά γι αυτό έγινα μέλος και έθεσα την ερώτηση γιατι είδα ότι μεσα στα forums του Noiz υπάρχουν άτομα με τρελές γνώσεις κ εμπειρία οπότε θα μπορούσαν να με βοηθήσουν στην απόφαση.

 

Μετά απο τόσο ψάξιμο έχω κολλήσει σε αυτα τα 4 ουσιαστικά ζευγάρια τα οποία δεν είναι και στο ίδιο μαγαζί για να τα τσεκάρω.

 

Όσον αφορά τα tannoy και εγώ αυτά άκουσα , τα passive και περιμένω φυσικά τα active να είναι καλυτερα.

 

Fleamail ποια tannoy είχες? Τα παλιά revealactive ή τα καινούργια? Τα σύγκρινες ποτέ με Genelec ή Yorkville?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Smyro, μετά από την εντατική έρευνα που λες ότι έκανες και μετά από την αγορά που σύντομα θα κάνεις, "φοβάμαι" ότι μάλλον εσύ πρέπει να έρθεις και να μας πεις τη γνώμη σου αντί να περιμένεις τη δική μας. Μου φαίνεται απίθανο ότι κάποιος άλλος θα έχει κάτσει να ακούσει όλα αυτά τα ζευγάρια αυτή την περίοδο.

 

Για την όποια αξία, εγώ πάντως θα έπαιρνα τα yamaha.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Smyro' date=' μετά από την εντατική έρευνα που λες ότι έκανες και μετά από την αγορά που σύντομα θα κάνεις, "φοβάμαι" ότι μάλλον εσύ πρέπει να έρθεις και να μας πεις τη γνώμη σου αντί να περιμένεις τη δική μας. Μου φαίνεται απίθανο ότι κάποιος άλλος θα έχει κάτσει να ακούσει όλα αυτά τα ζευγάρια αυτή την περίοδο.

 

Για την όποια αξία, εγώ πάντως θα έπαιρνα τα yamaha.[/quote']

 

Γιατί είναι απίθανο? Έχω την εντύπωση ότι όταν κάποιος αγοράζει ηχεία, ειδικά μετά απο διάστημα οικονομίας για να μαζέψει τα χρήματα το ψάχνει αρκετά πριν αποφασίσει. Το ίδιο ακριβώς κάνω και εγώ, και είμαι σίγουρος ότι πολλοί το έκανα πριν από μένα.

 

Έτσι για να υπενθυμίσω το θέμα είμαι αναμεσα σε Tannoy 6d, Genelec 8030a και Tannoy RevealActive (προηγούμενο μοντέλο & μεταχειρισμένα).

 

Tannoy or Genelec? :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού ακολούθησες την σωστή οδό να τα ακούσεις (ελπίζω με κάποια ...πραγματικά αναφοράς cd πχ shelfield), σου προτείνω να εμπιστευτείς τα αυτιά σου και την κρίση σου...

Για να σε ...στεναχωρήσω και λίγο, το entry level για να χαρακτηριστεί κάποιο ηχείο monitor δυστυχως είναι η κατηγορία 2000 plus euro...(Mackie 824, Adam P22, Dynaudio bm)...Οτιδήποτε προσφέρεται πιο κάτω είναι δυστυχώς προσεγγιστική προσπάθεια του όρου...και για mix μόνο εκαιδευοντας τα αυτιά στις αδυναμίες του....καλή τύχη :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε προσφέρεται πιο κάτω είναι δυστυχώς προσεγγιστική προσπάθεια του όρου...και για mix μόνο εκαιδευοντας τα αυτιά στις αδυναμίες του....καλή τύχη

 

Έτσι μπράβο! :wink:

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

npap δε με στενοχωρείς, ξέρω ότι διάλεξα ακριβούτσικο hobby. :? :P

 

CDs αναφοράς χρησιμοποίησα Sasha - Airdrawndagger και τα singles των Massive Attack.

 

Ξέρω ότι ουσιαστικά οι διαφορές είναι ελάχιστες και στην κατηγορία αυτή τα monitors είναι συμβιβαστικα, ειδικά όσον αφορα τα μπάσα, αλλά κοιτάω να κάνω ότι καλύτερο με αυτά που έχω, αν και το σκέφτομαι σοβαρα να αγοράσω μεταχειρισμένα τα παλιά Tannoy από ένα γνωστό στο μισά λεφτά απο τα new.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου