Προς το περιεχόμενο

Ποια από τα παρακάτω monitor ηχεία προτείνετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ φίλε npap και για τη βοήθεια σου.

 

Όσον αφορά το χώρο κ τις βάσεις που έγραψα παραπάνω έχεις καναν άσσο στο τσεπάκι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Επειδή το θέμα είναι τεράστιο και όπως έχω ξαναπεί η γραμματέας μου ...απεργεί και γω γράφω με ...κουφό και όχι τυφλό σύστημα, ρίξε μια ματια στα αρκετά threads του noiz που υπάρχουν αναφορές στο θέμα και για τυχόν απορίες εδώ είμαστε...

Μέχρι τότε μερικές απλές αλλά βασικότατες συμβουλές:

1.Τοποθέτηση με ίση απόσταση από τους γύρω τοίχους με ακουστικό συνεχές τεστ για την καλύτερη συμπεριφορά των χαμηλών...(φώναξε και κανά φίλο να στα ...κουνάει)

2.Βάσεις όσο το δυνατόν πιο στιβαρές και με ακίδες που θα φέρνουν τα αυτιά σου στο ύψος του άνω μέρους του woofer

3.Θέση ακρόασης που θα σχηματίζει ισόπλευρο τρίγωνο με την μεταξύ των ηχείων απόσταση που έχεις καταλήξει μετά το ...σπαστικό σίγουρα ψάξιμο

(δυνατότητα μετακίνησης σου κατά την χρησιμοποίηση τους ανάλογα το sweet spot που έχουν τα ηχεία που θα διαλέξεις...και δω εμπιστοσύνη στα αυτιά σου και όχι τα spec του κατασκευαστή)

4.Προσπάθησε να αποφύγεις οποιοδήποτε ανακλαστικό αντικείμενο μεταξύ των ηχείων και της θέσης ακρόασης

5.και ρίξε και καμμιά ματιά στο manual που θα τα συνοδεύει γιατί οι περισότεροι το ξεχνάνε...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

α και ξέχασα...όλα αυτά μετά το απαραίτητο στρώσιμο των ηχείων σου...αν τα κάνεις βγάζοντάς τα από το κουτί έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό... :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και ξέχασα...όλα αυτά μετά το απαραίτητο στρώσιμο των ηχείων σου...αν τα κάνεις βγάζοντάς τα από το κουτί έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό... :wink:

 

Όταν λες στρώσιμο, εννοείς 30 ώρες παιξίματος με μέτρια ένταση σωστά?

 

Έχει σημασία με τι καλώδια θα γίνει? Γιατί μέχρι να έρθουν τα spdif που παρήγγειλα, σκέφτομαι να τα συνδέσω για το στρώσιμο με απλά καλώδια κιθάρας.

 

Επίσης αν δεν είναι το ίδιο, τα ηχεία θα τα δουλέυω με το spdif, αλλά παράγγειλα και balanced αναλογικά καλώδια για να έχω την επιλογή. Με ποιον τρόπο από τους δυο είναι καλύτερο να γίνει το στρώσιμο? Spdif ή αναλογικό balanced?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες χαιρετε και από μένα. Αργησα λίγο, αλλά δυστυχώς μόλις είδα το το θέμα. Πριν 5 μήνες περίπου είχα το ίδιο διλημμα. Επέλεξα την διαιτα και το κόψιμο καπνίσματος -σωστός ο npap- και πήρα τα ΒΜ5Α. Σε καμία περίπτωση δεν μετάνιωσα (ελπίζω να σε πρόλαβα Smyro...). Τα άφησα 25 ώρες και έπαιζαν ένα 20Ηz, ένα 17 ΚΗz, και ένα ροζ θόρυβο, για να σπάσουν οι κόλλες (ότι ηχεία έχω πάρει -μέχρι και καμπίνα MARSHALL- έτσι τα έχω στρώσει και δεν είχα ποτέ πρόβλημα) και τα αποτελέσματα με δικαίωσαν με το παραπάνω. Για την ακρίβεια τα μέτρησα -με μέθοδο MLS- πριν κάνω οποιαδήποτε παρέμβαση στον χώρο -ούτε καν μοκέτα δεν εβαλα- και ήταν στα +-3db σε όλες τις συχνότητες, με εξαίρεση κάποιες συχνότητες των ξύλων του δωματίου μου και κάποια στάσιμα τα οποία τα ήξερα από πριν ότι θα τα έχω. Είμαι της άποψης του npap. Ας χρειαστεί λίγο υπομονή, αλλά να πάρεις κάτι που θα είναι χρήσιμο, ακόμα και όταν πάρεις άλλα μονιτορ. Αυτή βέβαια είναι η δική μου άποψη... :lol:. Η άλλη άποψη λέει ότι ότι ηχείο και να πάρεις, μπορείς να το μάθεις, και να κάνεις την δουλειά σου το ίδιο άνετα, από ένα σημείο και μετά. Καλή τύχη σε ότι και να αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μόλις έφερα τα ηχεία σπίτι, είμαι proud owner of Reveals 6d. 8)

 

Το σκέφτηκα αυτό που είπατε, δεν ήμουν διατεθειμένος να δώσω παραπάνω.

 

Όσον αφορά το στρώσιμο εγώ έλεγα να τα συνδέσω και να αφήσω μια playlist να παίζει.

Πρέπει να βάλω συγκεκριμένους ήχους/wavs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αυτο με το στρωσιμο ειναι σιγουρο ή μηπως ειναι λιγο ραδιο αρβυλα? δηλαδη φιλε geohomo αν εβαζες μουσικη στα ηχεια δε θα σπαγαν οι κολλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είναι δεν είναι τα έχω βάλει να παίζουν στα -50 και θα τα αφήσω μέχρι αύριο.

Το παιδί στο νάκα μου είπε ότι έτσι κ αλλιώς τα ηχεία μετά απο κανα δυο βδομάδες στρώνουν αλλα καλό είναι να είμαι απαλός και τρυφερός τις πρώτες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου