Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικα πριμα σε les paul μετα απο αλλαγη ηλεκτρικων


mike_rhd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες σε ολους!!! ;D

Εχω μια les paul στην οποια αλλαξα μαγνητες προσφατα.

Εβαλα 2 seymour duncan 59 με τους οποιος ειμαι υπερευχαριστημενος.

Αλλαξα επισης και τα ποτενσιομετρα με 500αρια και ζητησα απο τον τεχνικο μου 50'ς wiring.

Ολα οκ, οντως χαμηλωνοντας  το volume δεν χανω πριμα, αλλα ο ηχος της κιθαρας εχει γινει υπερβολικα πριμος για τα γουστα μου.

Μπορει να διορθωθει αυτο καπως?? Οπως πχ με αλλης αξιας ποτενσιομετρα ή πυκνωτες?

 

Ευχαριστω!

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΥΡΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ!

ΑΛΛΟ ΤΕΛΕ ΚΙ ΑΛΛΟ GIBSON ;D ;D ;D ;D

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΒΛΑΧΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟ

>ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΕΣ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ Η ΚΙΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΜΑ?

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε το βιντεάκι πρώτα και μετά φωνάξτε με Κεφαλαία γράμματα... ;)

 

Ο SF εννοεί πως είναι καθαρά θέμα χρήσης και control του οργάνου.

 

Σε τεχνικό επίπεδο, τα περισσότερα πρίμα μάλλον προήλθαν απ την αλλαγή pots εάν φορουσε τους ίδιους μαγνήτες και πριν. Μπορείς να βάλεις 250Κ στa tone pots και να μειωθούν λίγο οι πρίμες ή να αυξήσεις τη χωρητικότητα των πυκνωτών(47nF έως 100nF). Αλλά αυτό είναι μόντα (ξανά εργασία, κολλήσεις, νέα pots κλπ) και δε συγκρίνεται με το να ρυθμίσεις λίγο ενισχυτή και το tone της κιθάρας.

 

Επίσης, όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν ότι έγινε ΣΩΣΤΑ το wiring και όχι πατέντες για κάποιο λόγο(έχω δει πολλά).

http://www.blueskillet.com/images/Guitar%20Stuff/Gibson%20Wiring%20-%20Modern%20vs.%2050's.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα 2 seymour duncan 59 με τους οποιος ειμαι υπερευχαριστημενος.

 

>οι seymour duncan 59 ειναι πριμαριστοι , επιπλεον η αλλαγη στα ποτενσιομετρα σου εδωσε >επιπλεον πριμα.

Αλλαξα επισης και τα ποτενσιομετρα με 500αρια και ζητησα απο τον τεχνικο μου 50'ς wiring.

Ολα οκ, οντως χαμηλωνοντας  το volume δεν χανω πριμα,

 

>για να μην χανεις πριμα χαμηλωνοντας  το volume , ενας συνδυασμος resistor and cap >το οποιο τα δενεις μαζι και το βαζεις στα 2 ποτενσιομετρα της κιθαρας. αυτα τα πουλανε >ετοιμα στο ebay. αν θες παραπανω πληροφοριες να σου στειλω ενα σιτε που βρηκα.

αλλα ο ηχος της κιθαρας εχει γινει υπερβολικα πριμος για τα γουστα μου.

>τα εχω βαλει και στις 2 κιθαρες και με αλλαγη μαγνητων ομως σε seth lover που ειναι >λιγοτερο πριμαριστοι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαμηλωσε το tone pot περιπου στο 7-8 ειδικα στον bridge που εκει υποψιαζομαι οτι εχεις το προβλημα. Επισης σε τι υψος ειναι οι μαγνητες σε σχεση ε τις χορδες?

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To treble bleed κύκλωμα είναι αυτό που διατηρεί τις πρίμες ακόμη κι όταν καταβάζεις το volume.

Το 50ς LP wiring απλά συνδέει διαφορετικά τα tone (έχουν διαφορετική απόκριση). Βέβαια, όλα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη επιρροή όταν τα controls είναι τέρμα στην κιθάρα.

 

Να και το treble bleed της duncan:

http://www.tremolo.pl/Przystawki2/Modyfikacje_i_ciekawostki/treble-bleed_mod%20104.jpg

 

Υπάρχουν πολλά κόλπα με το wiring μαγνητών και δεκάδες σχέδια. Θέλει ψάξιμο πάντοτε.

 

Οι γενικοί κανόνες όταν κάνεις wiring mods είναι : μεγαλύτερη αντίσταση pots = περισσότερα πρίμα και output, μεγαλύτερη χωρητικότητα tone pot πυκνωτή= λιγότερα πρίμα(ισχύουν κι αντίστροφα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια les paul στην οποια αλλαξα μαγνητες προσφατα.

Εβαλα 2 seymour duncan 59 με τους οποιος ειμαι υπερευχαριστημενος.

Αλλαξα επισης και τα ποτενσιομετρα με 500αρια και ζητησα απο τον τεχνικο μου 50'ς wiring.

Ολα οκ, οντως χαμηλωνοντας  το volume δεν χανω πριμα, αλλα ο ηχος της κιθαρας εχει γινει υπερβολικα πριμος για τα γουστα μου.

Μπορει να διορθωθει αυτο καπως?? Οπως πχ με αλλης αξιας ποτενσιομετρα ή πυκνωτες?

 

Θα μπορούσες να κάνεις το modern wiring που είναι πιο "θαμπό".

 

Το να βάλεις χαμηλότερης τιμής ποτενσιόμετρα πιθανότατα να σου γυρίσει ανάποδα και να "ψαχνεις" πρίμα μετα...

 

Μεγαλυτερης τιμής πυκνωτές θα κόψουν λίγο τα πρίμα σου.

 

 

>για να μην χανεις πριμα χαμηλωνοντας  το volume , ενας συνδυασμος resistor and cap >το οποιο τα δενεις μαζι και το βαζεις στα 2 ποτενσιομετρα της κιθαρας. αυτα τα πουλανε >ετοιμα στο ebay. αν θες παραπανω πληροφοριες να σου στειλω ενα σιτε που βρηκα.

 

με το 50's wiring δεν χρειαζονται treble bleeders. Αυτο που προτείνεις θα του κάνει ακόμα πιο πριμαριστή την έξοδο.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου