Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικα πριμα σε les paul μετα απο αλλαγη ηλεκτρικων


mike_rhd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους!

ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχας! σορρυ που αργω αλλα υπηρετω τη μαμα πατριδα οποτε δν μπορω να μπαινω συχνα:/ συμφωνα με οσα ειπατε απαντω: οι πυκνωτες που εχω τωρα ειναι 0,22. τα ποτενσιομετρα του tone ειναι λογαριθμικα κ δν κανουν κ πολλα, οποτε θα αλλαχτουν. οι μαγνητες ειναι αρκετα κοντα στις χορδες. δν με πειραζει να αλλαξω κατι στα ηλεκτρικα της κιθαρας αρκει να στρωσει ο ηχος. στον bridge εμφανιζεται κυριως το προβλημα. ακουγεται λες και εγω wah ανοιχτο. ενω στις ιδιες ρυθμισεις, η αλλη λες πολ που εχω με jb στη γεφυρα εχει πιο 'στρογγυλο' ηχο.

ελπιζω καπως να βοηθησα! την πεμπτη θα βαλω φωτο απ το cαvity.

 

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους!

ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχας! σορρυ που αργω αλλα υπηρετω τη μαμα πατριδα οποτε δν μπορω να μπαινω συχνα:/ συμφωνα με οσα ειπατε απαντω: οι πυκνωτες που εχω τωρα ειναι 0,22. τα ποτενσιομετρα του tone ειναι λογαριθμικα κ δν κανουν κ πολλα, οποτε θα αλλαχτουν. οι μαγνητες ειναι αρκετα κοντα στις χορδες. δν με πειραζει να αλλαξω κατι στα ηλεκτρικα της κιθαρας αρκει να στρωσει ο ηχος. στον bridge εμφανιζεται κυριως το προβλημα. ακουγεται λες και εγω wah ανοιχτο. ενω στις ιδιες ρυθμισεις, η αλλη λες πολ που εχω με jb στη γεφυρα εχει πιο 'στρογγυλο' ηχο.

ελπιζω καπως να βοηθησα! την πεμπτη θα βαλω φωτο απ το cαvity.

 

 

Mπορείς να βάλεις 47nF πυκνωτές αντί για 22nF που έχει τώρα και να κόψεις πρίμα. Μπορείς και να βάλεις γραμμικά 250Κ tone pots.

 

Παρ΄όλα αυτά, ο JB είναι διαφορετικός απ τους '59 και ίσως να μην είναι θέμα ηλεκτρικών το πριμαριστό αποτέλεσμα. Με πειραματισμό θα βρεις την άκρη αλλά ποντάρω ότι είναι οι '59 το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους!

ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχας! σορρυ που αργω αλλα υπηρετω τη μαμα πατριδα οποτε δν μπορω να μπαινω συχνα:/ συμφωνα με οσα ειπατε απαντω: οι πυκνωτες που εχω τωρα ειναι 0,22. τα ποτενσιομετρα του tone ειναι λογαριθμικα κ δν κανουν κ πολλα, οποτε θα αλλαχτουν. οι μαγνητες ειναι αρκετα κοντα στις χορδες. δν με πειραζει να αλλαξω κατι στα ηλεκτρικα της κιθαρας αρκει να στρωσει ο ηχος. στον bridge εμφανιζεται κυριως το προβλημα. ακουγεται λες και εγω wah ανοιχτο. ενω στις ιδιες ρυθμισεις, η αλλη λες πολ που εχω με jb στη γεφυρα εχει πιο 'στρογγυλο' ηχο.

ελπιζω καπως να βοηθησα! την πεμπτη θα βαλω φωτο απ το cαvity.

 

 

αν οντως ακουγεται σαν wah ανοιχτο τοτε υπαρχει μια περιπτωση ο bridge να ειναι out of phase. μου θυμισες ενα περιστατικο που ειχα δει στο φορουμ της seymoyr duncan.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οντως ακουγεται σαν wah ανοιχτο τοτε υπαρχει μια περιπτωση ο bridge να ειναι out of phase. μου θυμισες ενα περιστατικο που ειχα δει στο φορουμ της seymoyr duncan.

 

...out of phase με τι?  :)

 

Όταν παίζει μόνος του ο μαγνήτης όπως και να είναι συνδεδεμένος θα ακούγεται το ίδιο.

Αν στη μεσαία θέση ο ήχος είναι λεπτός, ένρινος και πριμαριστός, τότε ναι, είναι out of phase με τον neck.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι πυκνωτες που εχω τωρα ειναι 0,22

 

χμμ... 0,022μF θες να πείς γιατί αν είχες 0,22 δεν θα είχες καν πρίμα!...  :o

 

...λες να έχεις 0,0022μF τελικά?

 

(αυτό θα εξηγούσε τα υπερβολικά πρίμα γιατί θα ήταν σχεδόν σαν να μην είχες πυκνωτή...)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...out of phase με τι?  :)

 

Όταν παίζει μόνος του ο μαγνήτης όπως και να είναι συνδεδεμένος θα ακούγεται το ίδιο.

Αν στη μεσαία θέση ο ήχος είναι λεπτός, ένρινος και πριμαριστός, τότε ναι, είναι out of phase με τον neck.

 

σε παρομοιο θεμα στο φορουμ της duncan το προβλημα ηταν οτι σεναν 59 στη θεση bridge ηταν εργοστασιακα απο λαθος αναποδα βαλμενος ο magnet. Αυτο εννοω

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Out of phase, μπορεί να είναι ένας διπλός με την έννοια ότι τα 2 πηνία του δεν είναι σωστά συνδεδεμένα μεταξύ τους(εκτός φάσης). Αν έχεις 5 wires, γίνονται τέτοια λαθάκια.

Γι αυτό είπα αρχικά ότι μπορούμε να συζητήσουμε για νέους μαγνήτες, caps, pots, δεδομένου ότι ο τεχνικός τα έφτιαξε εξ αρχής σωστά!

 

Να κάνω μια πρόταση: πας μια επίσκεψη στον τεχνικό, του λες το θέμα σου και αναζητείτε μια λύση μαζί για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Ο σωστός τεχνικός θα το συζητήσει ακόμη είτε έκανε κάποιο λάθος αρχικά είτε όχι. Ξέρεις πόσοι παίζουν την κιθάρα για 1 μέρα και την επιστρέφουν στο τεχνικό για νέο wiring , σετάπ κλπ?... Είναι στα πλαίσια του πειραματισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου