Προς το περιεχόμενο

Sample making guide?


geodesign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα.

Αν μπορεί κάποιος ας δώσει τα φώτα του στα παρακάτω..

Θέλω να φτιάξω κάποιους ήχους του οποίους να μπορώ να απλώσω σε 2-3 οκτάβες ώστε να μπορώ να παίξω μια σύνθεση με αυτούς. Διαθέτω ενα Mac, μια κάρτα M-audio Fast Track PRo, Rode NTG 1 mic, και κονσολίτσα μίκτη soundcraft (EPM6), Korg M50, KRK 5 monitors, Novation Remote SL mkII, και ενα stage piano P90 Yamaha. Aπο software δουλεύω Logic 9 και Live 8.2. Δοκιμάζω το Kontakt αυτό τον καιρό μετά από προτροπή παιδιών από το φόρουμ και τα καλά λόγια που ακούω για αυτό ως Soft Sampler.

Στο ζουμί λοιπόν. Οκ ηχογραφώ τον ήχο μέσω της κάρτας μου. Απο κει και πέρα μπορώ με το Kontakt να τον απλώσω στην οκτάβα, στις νότες? Χρειάζεται κάποιο άλλο πρόγραμα; Το hardware μου με καλύπτει;

Συγχωρήστε τυχόν αρλούμπες που μπορεί να ρωτάω καθώς με το sampling δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Γιώργος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω link θα βρεις ένα αναλυτικότατο tutorial (με video μάλιστα) που εξηγεί βήμα προς βήμα τη διαδικασία για τη δημιουργία νέου οργάνου στο Kontakt. Αφορά το Kontakt 2 βέβαια αλλά τα βασικά της διαδικασίας είναι τα ίδια σε όλες τις εκδόσεις.

 

http://www.matsc.net/kontakt%202-i.html

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω link θα βρεις ένα αναλυτικότατο tutorial (με video μάλιστα) που εξηγεί βήμα προς βήμα τη διαδικασία για τη δημιουργία νέου οργάνου στο Kontakt. Αφορά το Kontakt 2 βέβαια αλλά τα βασικά της διαδικασίας είναι τα ίδια σε όλες τις εκδόσεις.

 

http://www.matsc.net/kontakt%202-i.html

 

:) :) :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου