Προς το περιεχόμενο

korg triton strings


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους.μετα απο πολυ καιρο απουσιας και εχοντας νεες αποριες να μαι παλι εδω.απευθυνομαι κυριως σε κατοχους korg.αφου σας θυμησω τα keyboard που εχω θα σας θεσω καποια ερωτηματα.(yamaha ex5-roland exr gr5-yamaha sy22-korg tr61).

 

ακουω απο την δεκαετια του '90 αλλα και του '00 ηχους απο korg τυπου strings μερικα εξ αυτων αραβικα και διαφορους σολο lead ηχους.τ ακουω σε πολλες ορχηστρες απο διαφορετικους παιχτες αρα δεν μπορει να ειναι προσωπικοι ηχοι του καθενος παρα καποια preset......εχοντας το προαναφερθεν οργανο κανεις απο τους preset ηχους καθως και απο τους λαικους ηχους της bon studio δεν μου αρεσει μιλαμε για παχια strings που κανουν τοσο για σολο οσο και για πλατες.τι μπορω να κανω που θα βρω αυτους τους ηχους? δεν μπορει να ναι τοσο απορρητοι...και οσες φορες πηγα να φτιαξω εγω καποιον δεν καταφερα κατι καλο.

 

επισης καποιοι σολο ηχοι που ακουγονται κυριως απο m1 σε παλια πανυγηρια πως θα τους βαλω στο triton? η μηπως να αγορασω ενα m1? δεν ξερω αν με πειτε πανυγηριωτη....ουτε ειμαι και πολυ στο συγκεκριμενο ειδος.....αλλα μου αρεσουν αυτοι οι ηχοι..... κλεινοντας για να καταλαβετε τι ακριβως θελω ακουστε τα εξης cd.

 

1)to γνωστο live της στανιση που παιζει πληκτρα και ειναι μαεστρος ο κωστας κωστακης.εχει 2 ηχους εναν σολο που θυμιζει αλλη εποχη δλδ m1 αλλα και strings.παιζει κυριως ανταποκρισεις.και

 

2)ενα live της εφης θωδη που παιζει ο πληκτρας ολο ταυτοφωνια με το κλαρινο.

 

σας ευχαριστω και περιμενω τα φωτα σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε ολους.μετα απο πολυ καιρο απουσιας και εχοντας νεες αποριες να μαι παλι εδω.απευθυνομαι κυριως σε κατοχους korg.αφου σας θυμησω τα keyboard που εχω θα σας θεσω καποια ερωτηματα.(yamaha ex5-roland exr gr5-yamaha sy22-korg tr61).

 

ακουω απο την δεκαετια του '90 αλλα και του '00 ηχους απο korg τυπου strings μερικα εξ αυτων αραβικα και διαφορους σολο lead ηχους.τ ακουω σε πολλες ορχηστρες απο διαφορετικους παιχτες αρα δεν μπορει να ειναι προσωπικοι ηχοι του καθενος παρα καποια preset......εχοντας το προαναφερθεν οργανο κανεις απο τους preset ηχους καθως και απο τους λαικους ηχους της bon studio δεν μου αρεσει μιλαμε για παχια strings που κανουν τοσο για σολο οσο και για πλατες.τι μπορω να κανω που θα βρω αυτους τους ηχους? δεν μπορει να ναι τοσο απορρητοι...και οσες φορες πηγα να φτιαξω εγω καποιον δεν καταφερα κατι καλο.

 

επισης καποιοι σολο ηχοι που ακουγονται κυριως απο m1 σε παλια πανυγηρια πως θα τους βαλω στο triton? η μηπως να αγορασω ενα m1? δεν ξερω αν με πειτε πανυγηριωτη....ουτε ειμαι και πολυ στο συγκεκριμενο ειδος.....αλλα μου αρεσουν αυτοι οι ηχοι..... κλεινοντας για να καταλαβετε τι ακριβως θελω ακουστε τα εξης cd.

 

1)to γνωστο live της στανιση που παιζει πληκτρα και ειναι μαεστρος ο κωστας κωστακης.εχει 2 ηχους εναν σολο που θυμιζει αλλη εποχη δλδ m1 αλλα και strings.παιζει κυριως ανταποκρισεις.και

 

2)ενα live της εφης θωδη που παιζει ο πληκτρας ολο ταυτοφωνια με το κλαρινο.

 

σας ευχαριστω και περιμενω τα φωτα σας.

 

Εχεις σκεφτει την διαδικασια edit ? Συνθεσαιζερ εχεις και μαλιστα workstation..οτι θες φτιαχνεις! Υπαρχει και η καρτα sample για περισσοτερες δυνατοτητες.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου οπως ειπα προσπαθησα....αλλα δεν καταφερα κατι καλο η μαλλον κατι αντιστοιχο με αυτο που θελω.αλλα υπενθυμιζω οτι ακουω αυτους τους ηχους απο διαφορους παικτες,αρα δεν μπορει να ναι προσωπικο δημιουργημα του καθενος....αλλα πρεσετ εστω με μικρες τροποποιησεις.οσο για το σαμπλερ δεν το χω χρησιμοποιησει.ακομα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαικοί ήχοι Korg είναι πάλι εδώ, oh yeah!

 

Λοιπόν φίλε Παναγιώτη άκου τα σχετικά περί γαβ-γαβ ήχων επειδή ασχολούμαι εκτεταμένα:

 

Δεν υπάρχει συμβατότητα φορτώματος ήχων σε διαφορετικά μοντέλα Korg* (εκτός των ίδιων rack & vst εκδόσεων τους φυσικά!).

 

Αυτό σημαίνει ότι εκτός (πιθανών) από τα συγγενή Μ1 & Τ3 όλα τα άλλα είναι ασύμβατα, δηλαδή Wavestation,01/W, Trinity, N364 είναι ασύμβατα μεταξύ τους Z1 & Prophecy μπορούν πιθανώς να φορτώσουν ίδια αρχεία, Triton Family (Classic, Studio, Extreme, Le, Tr) έχουν κοινά αρχεία pcg που μπορείς να φορτώσεις και σε pa series αλλά διαφορετικά insert effects και δεν ακούγονται το ίδιο και τα οποία δεν φορτώνονται σε m series ( m3, m50).

 

Ό,τι ακούς από m1 είναι από τις κάρτες επέκτασης και κυκλοφορούν στο εμπόριο. Μπορείς να φτιάξεις τους ήχους εαν έχεις τις παραμέτρους των δεδομένων και το όργανο. Υπάρχουν άτομα που έχουν βγάλει στο net ρυθμίζεις για σκυλοήχους ειδικά για m1 και είναι ένα κατεβατό σαν να διαβάζεις manual εκτόξευσης appollo 13!... αν έχεις όρεξη και χρόνο...

 

Ένα πιο κατάλληλο site που μπορείς να δοκιμάσεις free downloads και συζητήσεις σε λαικούς ήχους για το tr σου είναι για αρχή το www.midipart.gr...

 

(*Μπορεί να υπάρξει συμβατότητα  μετά από μετατροπή=τρέχα γύρευε...)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σταυρο συμφωνω με αυτα που λες.......

 

εκκληση προς ολους τους κατοχους korg tr.βρηκα εναν φιλο που εχει τους ηχους που θελω στο ιδιο μηχανημα εννοειται.επειδη μενω σε 2 μερη και δεν εχω το μανουαλ του οργανου μαζι μου θελω αν καποιος ξερει να βοηθησει.

ο φιλος λοιπον εχει τους ηχους περασμενους στο οργανο αλλα οχι σε sd card.εγω θελω τωρα να αντιγραψω ολους τους ηχους του σε μια καρτα ξερει κανεις την ακριβη διαδικασια?εμεις δοκιμασαμε το μενου  media για save και τα σχετικα αλλα δεν καταφεραμε κατι.φοβουμενοι και οι δυο μην σβηστουν οι ηχοι του απο κανα λαθος σταματησαμε τη διαδικασια.....μιας και οπως ειπα δεν τους εχει καπου εφεδρικα,λαθος του οπως αποδειχθηκε.οποιος ξερει κατι ας κανει το καλο........thanks!!!!!!!!!!!

 

p.s για load μετα στο οργανο μου μην μου πειτε γιατι ξερω την διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. παρε μια sd καρτα.

2. Πηγαινε στον φιλο.

3. Κανε απο τα media > save all στην Καρτα.

4. πας στο οργανο σου μετα...load all..και εισαι οκ.

 

Αν και εφοσον θελεις να ''παρεις'' / μεταφερεις  το tr του φιλου στο δικο σου.

 

edit: ειδαλλως αντεγραψε την bank οπου εχει τους ηχους του και μετεφερε την στην δικη σου.

Αφου ειναι strings, μαλλον στα strings μονο θα ειναι αποθηκευμενα. (Εκτος αν εχει και τιποτα lead.. ::) κ.τ.λ.)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου