Προς το περιεχόμενο

Cort ή Recording King (...?) ακουστική?


Yves

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Η ιστορία έχει ως εξής...μου ζήτησε ένα αγοράκι (12 χρονών) να το βοηθήσω να αγοράσει την πρώτη του ακουστική κιθάρα, με ανώτερο budget τα 250€.

 

Βγήκα εδώ, στα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης για έρευνα αγοράς.

Γρήγορα κατάλαβα οτι το solid καπάκι κάνει τη διαφορά! Οι επιλογές μειώθηκαν σε τεράστιο βαθμό, αλλά θεωρώ οτι αξίζει.

 

Απο τις κιθάρες που δοκίμασα (σε 5 μαγαζιά) μου άρεσε πραγματικά πολύ μια...Recording King και συγκεκριμένα το μοντελο <a href=http://guitarhut.net/recording_king_rd_17_guitar.htm>RD 17</a> στα 220€.

 

Κατά καιρούς, όμως, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις Cort σ'αυτήν την κατηγορία.

Στα λέφτά αυτά υπάρχει στον Thomann η <a href=http://www.thomann.de/gr/cort_earth100ns.htm>Earth 100</a>, την οποία όμως δεν μπορώ να τη δοκιμάσω κάπως για να έχω άποψη και προβληματίζομαι...

 

α) Ξέρει καποιος σχετικά με την εταιρεία Recording King? Έχει παίξει/αγοράσει κάποιος κάποιο μοντέλο της εταιρείας? (Ρωτώ διότι πρώτη φορά την άκουω!)

β) Τι είναι προτιμότερο? Να "ρισκάρω" την Cort (ώς πιο γνωστή εταιρεία και ενδεχομένως καλύτερη κιθάρα) ή μια σίγουρα άξια Recording King σ'αυτά τα λεφτά?

γ) Κάποια άλλη πρόταση ίσως (χωρίς να ξεπερνάει το budget)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει μια Cort η οποια ειναι η μονη απο τις πολυ φτηνες που εχει solid καπακι, ειναι νομιζω ψιλο-αντιγραφη μιας Taylor. Ειναι μεσα στο budget του παιδιου αν δεν κανω λαθος και την ειχα δει προσφατα στον Τσελιο, οποτε περνα να δεις αν την εχουν ακομα και να την δοκιμασεις. Απο μια μικρη επαφη μαζι της μου φανηκε πολυ συμπαθητικο οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε μία, που όντως ήταν πολύ όμορφη και μέσα στο budget, αλλά ήταν ταγμένη σε κάποιον και δε θα ξαναφέρει. :(

Στο μαγαζί δεν είχε κάποια μετά απο αυτήν (σ'αυτά τα λεφτά) να αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει κάποιος συμφορουμίτης στη Θεσσαλονίκη την Cort Earth100 και είναι δυνατον να τη δοκιμάσω?

Θα βοηθούσε πολύ...

 

Ο Τσέλιος έχει cort στη Θεσ/νίκη, μπορείς να τη δοκιμάσεις εκεί. Δεν ξέρω βέβαια αν την έχει στο μαγαζί, αλλά μια βόλτα κατά κεί δεν βλάπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Είχε μία, που όντως ήταν πολύ όμορφη και μέσα στο budget, αλλά ήταν ταγμένη σε κάποιον και δε θα ξαναφέρει. :(

Στο μαγαζί δεν είχε κάποια μετά απο αυτήν (σ'αυτά τα λεφτά) να αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου