Προς το περιεχόμενο

about Θανασης Γκαϊφυλλιας


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Στολή NAZI φοράς στο avatar;;;  ;D :P :-* )

 

Αυτος που εχει ο Spy ως avatar ειναι, αν δεν το ξερεις ηδη, ενας απ'τους ιδιοφυεστερους χαρακτηρες της παγκοσμιας φιλμογραφιας.

 

Nuff' said.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτος που εχει ο Spy ως avatar ειναι, αν δεν το ξερεις ηδη, ενας απ'τους ιδιοφυεστερους χαρακτηρες της παγκοσμιας φιλμογραφιας.

Nuff' said.

 

Πιο offtopic κι από τα offtopic!

Ο spy κατάλαβε πως το είπα για τον πειράξω. Πάμε παρακάτω να δω τι άλλο θα γραφτεί σε ένα thread για τον Γκαϊφυλλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα η μουσική σας δεν μου άρεσε όταν την άκουσα,

 

Αυτο δειχνει οτι δεν εχεις γουστο.. ;D ;D

 

δεν θα την χαρακτηρίσω

όμως ποτέ παρωχημένη, .

 

αυτο ειναι φυσικο μια  δεν ειναι παρωχημενη,ειναι πρωτοποριακη και μοναδικη στον πλανητη... ;D

 

ούτε θα πω το παραμικρό εάν πληροφορηθώ ότι ανήκουμε σε

διαφορετικό πολιτικό χώρο.

 

δεν ανηκω σε πολιτικο χωρο,ειμαι ατμος.... ;D

 

εξω απο τη πλακα,τωρα που το ξανασκεφτομαι η λεξη "ξεβρασμα" ειναι οντως βαρια (αν &  δεν τη χρησιμοποιησα για να χαρακτηρισω την προσωπικοτητα του)...αντε την αλλαζω σε "ηχο απο το μακρινο παρελθον"..

 

οκ? :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αντε την αλλαζω σε "ηχο απο το μακρινο παρελθον"..

Τώρα είναι που το...αποτελείωσες...όλοι αυτοί με τις VOS, τους MESA (Ekso) Boogie, αναλογικά πετάλια... τον "ηχο απο το μακρινο παρελθον" δεν ψάχνουν?

Γιατί λοιπόν ο ύφος-ήχος "Γκαϊφύλιας" να μην γίνει προϊόν έρευνας?

Μην ξεχνάς ότι οι 100 ημέρες τελειώνουν (αλήθεια έχασα το μέτρημα-πόσες μένουν?) και ίσως ξαναβγούν Γκαϊφύλιες στους δρόμους...

 

Και για όποιον δεν κατάλαβε, κάνω πλάκα...

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον είχα γνωρίσει στα φοιτητικά μου χρόνια όταν διατηρούσε ένα δισκοπωλείο στην Κομοτηνή... Τι να πω τώρα... Απλά μίζερο και ανέμπνευστο κομμουνιστικό "έντεχνο" της κακιάς ώρας από έναν μουσικό ανίκανο να γράψει μία ενδιαφέρουσα μελωδία... Ούτε καν για μεθυσμένους φοιτητές αγκαλιά πίνοντας ρετσίνες λέει... Οι χαρακτηρισμοί "παρωχημένος" και "ήχος από το μακρινό παρελθόν" είναι πολύ επιεικείς...  

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ,τωρα το ειδα αυτο

 

 

Βέβαια αρκετά χρόνια μετά, όταν ο Σαββόπουλος έβγαλε το δίσκο με το τραγούδι του Κοεμτζή, άρχισα να συνηδειτοποιώ πόσο καλός ενορχηστρωτής και συνθέτης ήταν ο Σαββόπουλος, ενώ στα αυτιά μου ο Γκαϊφυλλιας δεν ήταν

 

τι συγκρινεις και εσυ ρε αρχηγε μου... ;D τα ασυγκριτα?

 

Ο Νιονιος ειναι γιγαντας & αλλαξε ολη την ελληνικη μουσικη,συμφωνεις δεν συμφωνεις με αυτα που λεει,δισκοι σαν το "Φορτηγο" γραφονται μια φορα στα 100 χρονια....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα δούμε και κλιπάκια του Πλεύρη εδώ μέσα... Έλεος!

Θα ανοιξω νέο thread Σφυροδρέπανο VS Φασισμός και οι μουσικές που αντιπροσώπευαν!

Ανοίξτε κανα θέμα που να μας ενώνει λέω εγώ κι αφήστε τα άσχετα

 

ωχ,τωρα το ειδα αυτο

 

 

τι συγκρινεις και εσυ ρε αρχηγε μου... ;D τα ασυγκριτα?

 

Ο Νιονιος ειναι γιγαντας & αλλαξε ολη την ελληνικη μουσικη,συμφωνεις δεν συμφωνεις με αυτα που λεει,δισκοι σαν το "Φορτηγο" γραφονται μια φορα στα 100 χρονια....

 

+100000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάμε παρακάτω να δω τι άλλο θα γραφτεί σε ένα thread για τον Γκαϊφυλλια...

Κι εγώ έτσι πίστευα, αλλά διάβασα τουλάχιστον δύο ποστ για τα οποία θα πλήρωνα να τα έχω διαβάσει.

 

Ο εν λογω μου δεν μου ειναι καθολου αντιπαθης (τον ειχα δει τυχαια πριν 100 χρονια μαλιστα νομιζω στην Νισυρο τραγουδαγε σε μια πλατεια με αφορμη κατι εορταστικο...) αλλα οπως και ο Στελιος (εδω ειναι το σημειο που θα σε στεναχωρησει γιατι εχω καταλαβει οτι ειναι απο τους αγαπημενους σου) ειναι πρεσβευτες μιας αλλης εποχης και αισθητικης (που σιγα-σιγα μας αφηνει ανεπιστρεπτι)' date=' που οταν οι ανθρωποι μιλαγαν φαινονταν μικρα κομματακια φετα αναμεσα στα δοντια τους, οι γυναικες ηταν ολες λιποσαρκες και καναν μπανιο μονο στα ρηχα με το νερο να φτανει μεχρι την μεση τους, φορωντας για σωσιβιο μαυρη φουσκωμενη σαμπρελα φορτηγου χωρις ποτε να βρεχουν το μιζανπλι τους και ολο το μερος μυριζε βρεγμενο τσιμεντο απο αυθαιρετη πλακα εξοχικου διπλα στην παραλια και λαδερα και ο εισπρακτορας ειχε παντα μουσκεμενο μπλε κοντομανικο πουκαμισο.[/quote']

και

Απλά, το να βάζουμε αυτά τα τραγούδια και να τα ακούμε ΣΗΜΕΡΑ και μάλιστα να μας αρέσουν (ως μουσικές) και επιπροσθέτως να ψάχνουμε και να τα κατηγοριοποιήσουμε σε κάποιο μουσικό είδος είναι ένδειξη βραχυκυκλώματος.

Ξέρεις ποιο βραχυκύκλωμα εννοώ:

Την ταύτιση της σημασίας ενός πολιτικού ή κοινωνικού ρεύματος μέσα στο οποίο εντάχθηκε ένα οποιοδήποτε καλλλιτεχνικό πόνημα με την ίδια την καλλιτεχνική αξία του πονήματος.  

 

Με άλλα λόγια... αν αυτά τα κομμάτια τα είχα γράψει εγώ, θα γελάγατε όλοι. (Και με το δίκιο σας  Smiley )

 

Υπό αυτό το πρίσμα, διαπιστώνω όσο περνάνε τα χρόνια, ότι ΠΟΛΛΑ πράγματα έχουν υπερτιμηθεί "εξαργυρώνοντας" την "σημασία" τους. Δεν θα τα αναφέρω γιατί θα πλακωθούμε αλλά είμαι πλεον βέβαιος ότι είναι έτσι.

 

Αλλα ομοειδή βραχυκυκλώματα:

Οι στίχοι βρίζουν το σύστημα = Οι στίχοι "μετράνε".

Αριστερός=Ψαγμένος/προοδευτικός.

modulator=εξουσία/φασίστας (Ισοδύναμα: λοιδωρώ τον modulator = είμαι επαναστάτης)

 

ΥΓ- Παρακαλώ να μείνει στο επίπεδο του το θέμα και να μην πολιτικοποιηθεί, διότι δεν είναι πολιτικό αλλά κοινωνικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι συγκρινεις και εσυ ρε αρχηγε μου... ;D τα ασυγκριτα?

Δεν συγκρίνω, απλά περιγράφω πως κάποιος, (εγώ), μεγαλώνοντας κρίνει αλλιώς.

Θα ξαναπώ, ότι θέλουμε δε θέλουμε, σημαντικό κριτήριο αξίας, είναι η αντοχή στο χρόνο.

Και δεν είναι θέμα marketing, κάποιοι μένουν γιατί αξίζουν στη συνείδηση του κόσμου, κάποιοι άλλοι ξεχνιούνται

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ να μείνει στο επίπεδο του το θέμα και να μην πολιτικοποιηθεί, διότι δεν είναι πολιτικό αλλά κοινωνικό.

Σίγουρα, αλλά όπως θα θυμάσαι και εσύ, σοφέ γέροντα, οι εποχές που περιγράφουμε ήταν έντονα πολιτικοποιημένες και φορτισμένες και αρκετοί καλλιτέχνες ήταν στρατευμένοι κάτω από συγκεκριμένες σημαίες...

αμπέχωνο, ταγάρι...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου