Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα (ξεκούρδισμα μπάσου)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες...

Θέλω την γνώμη σας κ συμβουλές για τον κάτωθι προβληματισμό μου...

Θέλω να κουρδίσω (όχι μονο drop την Ε) ένα μπάσο σε Ντο#,να ξεκουρδίσω 1,5 τόνο ή να πάρω 5-αρι σετ κ να κουρδίσω όλες ένα τόνο...Υποθέτω κ στις 2 περιπτώσεις πρέπει να σετ-αρω κ το μπράτσο....

Ακούω γνώμες,συμβουλές,πρότερες εμπειρείες.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδές για 5χορδο δεν έχουν καμμία διαφορά με του 4χορδου, εκτός της extra χορδής (συνήθως χαμηλή Σι). Οπότε πας για ένα κανονικό 4άρι σετ προφανώς αρκετά μεγαλύτερου gauge για να έχουν αρκετό tension σ'αυτό το κούρδισμα. Οποιεσδήποτε heavy και να πάρεις θα σου κάνουν δουλειά. Και ναί, θα πρέπει να ρυθμίσεις το relief του μανικιού, αλλά πάντα προσεκτικά. Δεν είναι δύσκολη δουλειά πάντως, όπως σετάρεις για standard E έτσι σετάρεις αναλόγως και για C# που θέλεις (τι παίζετε σε C#?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω υπ'οψην μου για τη χαμηλή Β...Αυτό λεω...

Να βάλω 4-αρι σετ κ να ξεκουρδίσω 1,5 τόνο ή να βάλω 5-αρι (παραλείποντας) την G κ να κουρδίσω ένα τόνο?  :D

Σε C# παιζουμε σατανική μουσική...Ξέρεις αυτά τα Heavy Metal,πως τα λέτε εδώ  8)  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα φοράς κανονικό σετ οπότε ξεκούρδισε και αν δεν σου αρέσει

βάλε από πεντάρι

 

βασικά από πεντάρι θα βάλεις εκτός κ αν πάρης τεσσάρι με 125άρα μπάσα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω οτι μπορεί να θέλει διαμόρφωση κ το nut...

Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο το tension κ αν βάλω Β,κουρδισμένη ένα τόνο πάνω(όπως κ τις άλλες),μήπως γίνει τόξο...προτιμώ να είναι λίγο πιο τεντομένες οι χορδές παρά "πλαδαρές"...Γι'αυτο ρωτάω τισ απόψεις σας κ αν το έχει δοκιμάσει κανεις...

Ευχαριστώ πολύ κ όσους φίλους έχουν απαντήσει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε χορδές πεντάχορδου, κούρδισε σε BEAD και βάλε ένα καποτάστο στο 2ο τάστο.

 

Τι του λες του ανθρώπου να κάνει;;; ;D ;D

 

Ψάξου με τα πάχη στα 4άρια σετ.Εσύ θες κανονικό κούρδισμα 1,5 τόνο κάτω οπότε γιατί να πληρώνεις τζάμπα μια χορδή παραπάνω;  ;)

 

 

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ πάντως χρησιμοποιώ πολύ λεπτές χορδές από ότι έχω καταλάβει. Στο Jazz bass σε κούρδισμα EADG χρησιμοποιώ 40-95 ghs boomers και στο Ibanez 45-100 warwick σε κούρδισμα CGCF. Γενικά η ρύθμιση είναι λίγο περίεργη αλλά δεν χρειάζεται να ψάχνεις για 5χορδα σετ και πιο χοντρές χορδές κλπ... Απλώς πρόσεξε τις ρυθμίσεις στην γέφυρα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ πάντως χρησιμοποιώ πολύ λεπτές χορδές από ότι έχω καταλάβει. Στο Jazz bass σε κούρδισμα EADG χρησιμοποιώ 40-95 ghs boomers και στο Ibanez 45-100 warwick σε κούρδισμα CGCF. Γενικά η ρύθμιση είναι λίγο περίεργη αλλά δεν χρειάζεται να ψάχνεις για 5χορδα σετ και πιο χοντρές χορδές κλπ... Απλώς πρόσεξε τις ρυθμίσεις στην γέφυρα...

Αυτό έκανα χθες...Ρύθμισα το μπράτσο κ σήκωσα λίγο τις χορδές κ τώρα δεν τρίζει...το άφησα κ θα το ξαναματαδώ σήμερα για λεπτομέριες...

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας (κ για το χιούμορ σας) κ αν υπάρχει κάποιος που έχει κάτι διαφορετικό να προτείνει, επί του θέματος, θα χαρώ να ακούσω το σχόλιο του..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου