Προς το περιεχόμενο

Ποιες Ibanez έχετε και ποιες τροποποιήσεις έχετε κάνει?


insdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως να πω την αλήθεια μου - και θα πέσουν να με φάνε - αλλά νομίζω ότι το basswood είναι πολύ ψόφιο ξύλο (αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)...

 

Ναι όντως. Για αυτό το λόγο ο Joe, o Steve και πάρα πολλοί άλλοι έχουν αυτόν τον ψόφιο ήχο. Παιδιά τα δάχτυλα κάνουν τη διαφορά.

 

Και τι πάει να πεί αυτό ?, τίποτα δεν είναι ίδιο με τίποτα, τα πάντα παίζουν ρόλο,, και τι σχέση έχουν δλδ τώρα οι emg με τους dimarzio (καμμία) άλλο το ένα , άλλο το άλλο.

Ακόμα και 2 ολόιδιες κιθάρες παραγωγής, διαφορετικές είναι.

 

Φυσικά και είναι, από φιλοσοφικής άποψης  ;D. Τώρα αν ακούς τις διαφορές από δύο ίδιες κιθάρες (ίδιας παραγωγής και παρτίδας) τι να πω. Εγώ πάντως δε μπορώ.

 

Δηλαδή όλες οι κιθάρες του κόσμου που έχουν emg έχουν τον ίδιο ήχο π.χ. μια epiphone με μια schecter,??  Μια χαρά τα περιέγραψαν τα πράγματα οι παίδες παραπάνω.

 

 

Ναι ίδιες ακούγονται πάνω κάτω. Αν έχουν τα ίδια ηλεκτρικά και setup τότε ακούγονται 99% το ίδιο. Αυτός είναι και ο λόγος που ο κόσμος αγοράζει emgs.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

στην δικια μου rg470 εχω βαλει εναν dimarzio paf pro στην neck θεση κι ενα seymour dunkan Jb στη γεφυρα .εχω κανει scalloped τα τελευταια 4 ταστα .επισης εχω κανει το prs συστημα στη συνδεςμολογια ετσι ωστε οταν ο επιλογεας ειναι στη μεση θεση δουλευουν ο ενας bridge κι ο αλλος ενας neck μαγνητης μαζι.Η μονη αλλαγη που εκανα και δε μου αρεσε τοσο ηταν η αλλαγη σε 10αρες χορδες.Βεβαια τωρα εχω γινει στρατοκαστερακιας και για αυτο την εχω βαλει στις αγγελιες καθοτι καθεται και ειναι κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...!!!!

 

Έχω μία Ibanez S420 (μαονάκι), είχα βγάλει αρχικα τους INF μαγνήτες που φορούσε και τους είχα αλλάξει με το ΣΕΤ του Petrucci (Crunch Lab & Liquifire). Δεν μου κάθισαν καλά στα αυτιά μου, κάπως μουντοί στο όργανο!

 

Τελευταία έβαλα bridge τον Duncan Hybrid και neck τον AirNorton της Dimarzio!!

Μου έκατσαν λουκούμι και οι δύο...ο hybrid ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!Παίζει από metal μέχρι πιο low gain καταστάσεις!!Δεν νομίζω να τον βγάλω ποτέ απο πάνω της!

Ο AirNorton φοβερό sustain για neck!!!

 

Αυτά....

 

Θα βάλω σύντομα και photo!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μανίκι χοντρούτσικο που με βολεύει στα χέρια μου.

:o δε θα το ελεγα

 

Α ναι! Και κλειδιά Schaller έβαλα.

Για ποιο λογο? αφου εχεις FR?  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια S770FM  και αντικατεστησα τους  INF με ενα set SD Blackouts και στη μεση εβαλα εναν SD  Lil' 59 με ξεχωριστο preamp  γιατι των blackouts εχει θεση μονο για 2 μαγνητες.

 

Αλλαξε ο ηχος σε εξαιρετικο βαθμο,  απο ψιλοψοφια, η κιθαρα πλεον πεταει φωτιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απέκτησα πρόσφατα μία MTM1 (Mick Thomson signature).

Μαονάκι με set-neck και EMG 81-60 και fixed bridge.

Εκπληκτικό όργανο. Όγκος, sustain, playability και ευελιξία.

Η μοναδική μόντα που θα κάνω είναι να πάω τους EMG στα 18volt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω στη RG που εχω (μια που πηρα με ανταλλαγη με ενα μελος του noiz, νομιζω 470) επειδη το τρομολο ειναι γτπ και γενικα δεν μου αρεσε, κρατησα το μπρατσο και της εφτιαξα αλλο σωμα.

Περισσοτερα εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=199616.0

Τωρα εχει παει για βαψιμο και νομιζω οτι επιτελους θα ασχοληθω να παιξω μ΄αυτη τη κιθαρα οταν τελειωσει.

Με οτι εμεινε απ αυτην. ;D

IMG_21200.thumb.JPG.5e978b19580f3220c39320c1b9751cfb.JPG

IMG_21220.JPG.72af175c30e89d54ed2d3d95d8482325.JPG

IMG_25560.jpg.072ed0f2a9c240534be2dd673c2627d8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

H RG470 μου "φοράει" 3,5 χρόνια τώρα, αντί του Infinity 1 [Ceramic - neck] τον PAF Joe [Alnico 5] και αντί του Infinity 2 [Alnico 5 - bridge] τον Mo' Joe [Alnico 5]. Δεν έχω λόγια...

Upgrades στην ως άνω: Original Floyd Rose (το sustain απογειώθηκε σε σχέση με το Lo TRS II), Gotoh SG381, metal pickup rings.

Τελευταία προσθήκη: S6570SK: Τώρα κατάλαβα τον ορισμό του "sick neck"...  >:D

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς να αντικαταστήσει passive με active μαγνήτες σε ibanez?

 

RGR465M

Basswood body, maple neck with reversed headstock, maple fingerboard with color-matched inlays, Edge III tremolo. Modifications : Routing to the neck pickup position for the Active EMG 85 , Active EMGX 81 for bridge position , 3 way switch pickup selector , new pivots for tremolo Fender style knobs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ibanez S420, εξυσα το σωμα που ηταν μαυρο open pore - πολυ τριψιμο αλλα αξιζε - και του εδωσα ελαφρως αλλο σχημα και (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) λιγο απο το μανικι γιατι τοτε μου ειχε κακοφανει. Οι INF μαγνητες αλλαχθηκαν με Air Norton και Tone Zone, επισης πηγε για setup και χρειαστηκε να μετακινηθει το nut που ειχε τοποθετηθει λιγο εκτος θεσης απο το εργοστασιο (!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου