Προς το περιεχόμενο

Ηρθε ο καιρός ν' αλλάξω guitar rig


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα παιδιά του noiz once more...

Αυτό θα είναι ένα μεγάλο post.

 

Εδώ και περίπου ένα χρόνο, έχω την POD X3 live, η οποία μου έμαθε πολλά πράγματα για τα εφφέ, τα eq και όλα τα παρελκόμενα του κιθαρίστα.

Χρησιμοποιώντας την, απέκτησα εμπειρία σχετικά με το τι εφφέ μου αρέσει να χρησιμοποιώ καθώς και το τι θα χρειάζομαι από τα εφφέ αυτά.

 

Επειδή παίζω και σε instrumental rock μπάντα με πολλές προοπτικές και αρκετά live, λογικό είναι να χρησιμοποιούσα την πεταλιέρα πάρα μα πάρα πολύ.

Αρχικά την έβαζα κονσόλα και πριν λίγο καιρό άρχισα να την βάζω στο fx return ενός λαμπάτου μηχανήματος που έχω πρόσβαση.

Αποτέλεσμα καλό μεν, αλλά όχι πολύ καλό από πλευράς ήχου  :-\.

 

Αυτό που θέλω να τονίσω όμως, είναι ότι από χρηστικότητα η πεταλιέρα έπαιρνε 10/10.

Εξηγούμαι:

Λόγω του είδους και της μπάντας, χρειαζόμαι πολλούς διαφορετικούς ήχους.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι 3 banks τα χρησιμοποιούσα ΟΛΟΚΛΗΡΑ.

Αυτό μας κάνει 12 διαφορετικούς ήχους.

Η διαφορά έγκειται στους διαφορετικούς χρόνους/αξίες delay μέσα στο ίδιο κομμάτι, ambient ήχοι, καθαρά με πολλά πρίμα, normal καθαρά, μεσαίο drive, πιο rock drive, lead drive δικό του κανάλι and so on...

Από πλευράς χρηστικότητας ήμουν υπερ-ικανοποιημένος.

Με ένα tap άλλαζα τα πάντα.

Ούτε tap dancing, ούτε 50 πετάλια που να πρέπει να αλλάζω ρυθμίσεις κάθε τρεις και λίγο.

Όλα σωμένα και τακτοποιημένα.

 

Ήρθε όμως ο καιρός να πάω τον ήχο μου ένα βήμα παραπέρα (σε αναλογικά, λαμπάτα πράγματα).

Έρχονται σύντομα αγορές για τα πάντα.

Πρώτα απ'όλα λαμπάτη κεφαλή και καμπίνα, για να ξεκινήσω από εκεί.

Η κεφαλή θα είναι η Bugera 333 η οποία είναι γάντι για εμένα.

Μαζί θα πάρω και την 4x12 καμπίνα Bugera, απλά ως μέσο για κάτι καλύτερο στο μέλλον

(αν έχετε καμία καλύτερη καμπίνα να προτείνετε στα ίδια λεφτά, do it  :) ).

 

Χρειάζομαι όμως και τα εφφέ και θέλω και αυτά να είναι χρηστικά ει δυνατόν όσο και η πεταλιέρα (το να πάρω 10 πετάλια που αν θέλω να αλλάζω από ένα ήχο στον άλλον να πρέπει να πατήσω 5 και 6 πετάλια είναι πραγματικά last resort).

Ως αρχική αγορά σκέφτομαι ένα tc electronic g major, μαζί με ένα καλό midi controller έτσι ώστε να έχω εκεί σε patches όλα τα time-based effects και να μπορώ να αλλάζω εύκολα.

Έχω δει ότι μπορώ να προγραμματίσω patches και με τα κανάλια του ενισχυτή.

Αληθεύει? Γιατί αυτό ψάχνω.

Θέλω με ένα tap να αλλάζω εφφέ και κανάλι ενισχυτή.

Στο youtube, ένας τυπάς άλλαζε με ένα midi controller τα εφφέ στο v-amp που είχε μαζί με τα κανάλια σε έναν Bugera 333.

Άρα ελπίζω να γίνεται. Θέλω τα φώτα σας σε αυτό πρώτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά δεύτερον (και ναι, συνεχίζω), θα πάρω τα υπόλοιπα χρειαζούμενα πετάλια σε stompboxάκια.

Αφού το g major καθαρίζει για τα time-based πράγματα, χρειάζομαι μπροστά από τον ενισχυτή σίγουρα ένα noise gate και ενδεχομένως ένα tubescreamer για πιο τσιτωμένο drive.

Ένας καλός compressor είναι πιστεύω αρκετά καλή αγορά as well.

Πως θα μπορέσω να τα έχω και αυτά "βαλμένα" στα patches που θα έχω προγραμματίσει?

Χρειάζομαι κάποιο looper μάλλον ε?

Έχετε κάποια λύση να προτείνετε?

 

Αυτό που έχω ως απώτερο σκοπό, είναι με ένα tap να αλλάζουν τα πάντα.

Drive ενισχυτή με compressor και screamer και gate και τσαααακ καθαρός ενισχυτής με delay και reverb.

Ακούω γνώμες και προτάσεις.

Αν δεν γίνεται αυτό που λέω-είναι πολύ ακριβή η υλοποίηση του, θα αρκεστώ στο να πατάω τα stompboxes που θα είναι εκτός patch μόνος μου.

Θα τα καταφέρω, να πάρει... ;D

 

Οι γνώστες του εξοπλισμού θέλω να μου εξηγήσετε άλλη μια μεγάλη απορία όμως.

Δείτε το παρακάτω video:

 

 

Δεν θέλω να βγάλω ντε και καλά τον ίδιο ήχο (αν μη τι άλλο, δεν παίζω και τέτοια μουσική στη μπάντα  :)), αλλά αυτό που θέλω να βγάλω είναι το tight κόψιμο που έχουν σε αντίθεση με το τρελό sustain.

Αν καταλαβαίνω καλά, ο ήχος που έχουν μάλλον οφείλεται στα 2 noise gate σε "κόντρα" με τον compressor.

Ρωτάω, γιατί 2 noise gate με tubescreamer ανάμεσα?

Σε τι εξυπηρετεί?

Διαφωτίστε με!  :D

 

Τελευταία ερώτηση:

Η POD X3 στα stompboxes έχει ένα πολύ ενδιαφέρον πετάλι που λέγεται "auto swell".

Υπάρχει σε κανονικό stompbox?

Ομολογώ ότι μου αρέσει πολύ το τι μπορεί να κάνει και θέλω να μπορώ να το έχω και αυτό στον αναλογικό μου εξοπλισμό.

 

Καλά κουράγια σε όποιον αποφασίσει να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ όσους θα κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τα τεράστια μου posts.

 

Αν βαρεθείτε, γράψτε από κάτω "Too long, didn't read" για να γελάμε τουλάχιστον.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλημέρα. Τον Bugera δεν τον έχω παίξει ποτέ οπότε δεν μπορώ να σου πω γνώμη. Αφού όμως τον ξέρεις εσύ και πιστεύεις ότι είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου η γνώμη μου περισσεύει. Για το G-Major τώρα, θα το λατρέψεις. Το έχω και είναι από τις καλύτερες αγορές μου. Αλλά να πάρεις το G-Major 2 που έχει και το intelligent pitch shifter. Κάνει θαύματα σε δίσολα. Noise gate και compressor χρησιμοποιώ επίσης του G-Major και είμαι πολύ ευχαριστημένος οπότε πριν αγοράσεις extra noise gate και compressor δοκίμασε του TC γιατί θεωρό ότι θα σε καλύψει. Τέλος έχει και relay αλλά και midi out οπότε μπορείς να το προγραμματίσεις να αλλάζει τα κανάλια του ενισχιτή σου με το midi out ή το relay. Το έκανα και είναι super. Πριν όμως αποφασίσεις να το πάρεις ρίξε μια ματιά και στο G-System. Αυτό έχει και, 4 αν δεν κάνω λάθος, fx loops και παροχές ρεύματος για να μπορείς να το προγραμματίσεις να ανοιγοκλείνει και πετάλια. Επίσης έχε στο νου σου ότι το G-Major δεν έχει USB αλλά πρέπει να το συνδέσεις με midi στο PC αν θέλεις να το ρυθμίσεις με software. Εμένα με βόλεψε πολύ περισσότερο το software για να φτιάξω τα patches από το menu που έχει.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια οικονομική λύση σε αυτό που θέλεις είναι μια πεταλιέρα τύπου Boss GT8 - 10 ή Digitech RP1000 στις οποίες χωρίζει την προενίσχυση από το τελικό στάδιο του ενισχυτή χρησημοποιώντας 4 καλώδια. Ταυτόχρονα χρησημοποιείς και ένα Midi καλώδιο για την εναλλαγή των καναλιών. Έτσι βάζεις το "tube screamer" και τον comp μπροστά από τον ενισχυτή σου και τα υπόλοιπα στην λούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ leatherwolf

 

Γενικά, δεν μου χρειάζεται intelligent pitch shifter.  :)

Το πολύ πολύ να χρησιμοποιήσω ένα κανονικό pitch shifter από το g major για καθαρά parts με blended σήμα μιας οκτάβας πάνω.

Δεν το θέλω για δίσολα και τέτοια.

 

Το g major όμως, δεν θα μπαίνει στο fx loop του ενισχυτή?

Επειδή έχει time based effects, θα λειτουργεί εκεί καλύτερα.

Στο fx loop όμως, το gate και ο compressor δεν θα λειτουργούν καλά.  :(

Για αυτό σκέφτομαι την αγορά ξεχωριστών stompbox για να τα έχω πριν τον ενισχυτή.

 

Το g system πολύ καλό, αλλά και πολύ ακριβό.

Δεν έχω να διαθέσω δυστυχώς τόσα λεφτά (ευκαιρία θεωρείται αν το βρεις 800 Ευρώ δεύτερο χέρι, καινούριο έχει 1500 κοντά  ;D).

Το θέμα της midi σύνδεσης δεν νομίζω να με προβληματίσει και πολύ.

Τι χρειάζεται για να συνδέσεις midi σε ένα κανονικό pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ τα μπερδευεις τα πραματα...

 

Παρε την Line HD500 η οποια μαμει και δερνει and than some & την οποια ετσι κι αλλοιως την "ξερεις" ηδη απο το Χ3,εναν ΚΑΛΥΤΕΡΟ και ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ενισχυτη (τι την θελεις παιδι μου την  4Χ12 καμπινα,στο Μαρακανα θα παιξεις? ;D) & θα εισαι jet.

 

Στις αγγελιες του φορουμ θα βρεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλους ενισχυτες σε ΓΕΛΟΙΕΣ τιμες (800-1500 ευρω)

 

Αν δεν εχεις ΚΟΡΥΦΑΙΟ ενισχυτη κορυφαιο ηχο δεν θα βγαλεις ΠΟΤΕ & φυσικα το να εχεις "κορυφαια" εφε και πεταλακια με μετριο ενισχυτη ειναι απλα δωρον αδωρον,αντιθετα με εναν κορυφαιο ενισχυτη ακομα και πολυεφε "της σειρας" θα ακουγονται θεϊκα.

 

Δεν ξερω αν στο... ειπα και πριν αλλα ΠΑΡΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟ ,ΕΝΙΣΧΥΤΗ πρωτα απο ολα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ vagx69

 

Αυτό που προτείνεις, μπορώ να το κάνω και με την Χ3 που ήδη έχω.

Με ενδιαφέρει όμως να στήσω ένα analog sounding καλό rig για να δώσω και προσωπικό touch στον ήχο μου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει όμως να στήσω ένα analog sounding καλό rig για να δώσω και προσωπικό touch στον ήχο μου.

 

Πολυ ΛΑΘΟΣ σκεψη,το προσωπικο touch στον ηχο σου θα το δωσει η παιδεια σου,η αισθητικη σου και το μυαλο σου και οχι ο...digital ή analog εξοπλισμος (ασε που η...κτηνωδης ευελιξια ενος καλου πολυεφε οδηγει  απο μονη της σε πολυ περισσοτερους πειραματισμους & signature sounds απο τα αναλογικα πεταλακια) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί φίλτατε SF, δεν σου αρέσει ο ενισχυτής που σκοπεύω να πάρω?

Εγώ προσωπικά που τον άκουσα μου άρεσε μια χαρά και είναι και πολύ value for money.

 

Καμπίνα μπορώ να πάρω και μικρότερη, δεν αντιλέγω.

Ίσως 2x12.

 

Όσον αφορά το analog sound, θα συμφωνήσω με αυτό που λες.

Σίγουρα αυτό που είπα ακούστηκε λάθος και διαφορετικό από ο,τι ήθελα να πω.

 

Αυτό λοιπόν που εννοώ είναι ότι τα drive της πεταλιέρας ισοπεδώνονται μπροστά σε ένα καλό tube μηχάνημα.

Επίσης σε live καταστάσεις, πάντα χάνομαι στη μίξη για τον ίδιο λόγο.

 

Το θέμα παιδείας και αισθητικής είναι πολύ σωστό, αλλά δεν μιλούσα από αυτή την σκοπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί φίλτατε SF, δεν σου αρέσει ο ενισχυτής που σκοπεύω να πάρω?

Εγώ προσωπικά που τον άκουσα μου άρεσε μια χαρά και είναι και πολύ value for money.

 

Κοιτα ο ενισχυτης ειναι απλά μια...φτηνατζουρα.. ;D..και ουτε κατα διαννοια στο επιπεδο ενισχυτων οπως οι Boogie που αντιγραφει.

 

Ποιο ειναι το ΣΥΝΟΛΙΚΟ budget σου? (για ενισχυτη,καμπινες,εφε),επισης δεν εχω καταλαβει αν θες να χρησιμοποιεις το ενισχυτη σαν παλετα ηχου (δηλ.μονο το καλο,καθαρο καναλι του) ή αν θελεις και τα βρωμικα καναλια του.

 

Επισης θα ηθελα να ξερω αν η μουσικη που παιζεις εχει σχεση με heavy metal ή γενικα απαιτει high gain ηχους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου