Προς το περιεχόμενο

New Project Nylon Electric.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ALOHA!!!

Ένα νέο project έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό και ήρθε η ώρα να παρουσιάσω την μέχρι τώρα εξέλιξη.

Η όλη ιστορία έχει να κάνει όπως λέει και ο τίτλος με μία Electric Nylon κιθάρα, όπου από καιρό σκεφτόμουν τα πως και τι.

Αφού λοιπόν κατέληξα σε ένα σχέδιο (Stratocaster style), προχώρησα με την επιλογή γέφυρας, pickguard, ηλεκτρικών κλπ.

Οπότε συνοπτικά έχουμε:

Σώμα 2 κομμάτια δρυς

Γέφυρα Rosewood Ovation Style (pinless)

Pickguard από ash.

Ηλεκτρικά Under Saddle Takamine Piezo, Bone saddle DIY preamp (βασισμένο στο TL082) με 1 Volume, 1 Bass, 1 Treble

Μπράτσο Maple

Ταστιέρα Rosewood με 21 medium jumbo τάστα, scalloped απ’το 12ο και μετά.

Κλειδιά (προς το παρόν) Fender American Std.

Χορδές D’Addario Hard Tension ή Dean Markley Ball End Nylon.

 

Το σώμα όπως φαίνετε στις φωτογραφίες έχει μαρκαριστεί διπλά στη θέση του pickguard και αυτό έγινε γιατί απ’το εσωτερικό περίγραμμα και μέσα θα σκαφτεί  και θα αδειάσει όλο. Αυτό το κάνω για δύο λόγους.

Πρώτων γιατί θέλω να ελαφρύνει και δεύτερων γιατί υπάρχει μελλοντική βλέψη για τοποθέτηση πυκνωτικού μικροφώνου.

Αν τελικά μπει το πυκνωτικό, θα κοπούν και οριζόντιες γραμμές αντί για soundhole πάνω στο pickguard.

 

Η επιλογή της γέφυρας έγινε για να μπορώ να χρησιμοποιώ και τα δύο είδη nylon χορδών που υπάρχουν και φυσικά θα αναρωτιέστε πως τυλίγονται σε αυτή τη γέφυρα οι non-ball end χορδές?

Απλά κολλώντας ένα κομμάτι μαύρης τσόχας πάνω απ’τα screw holes απ’τη μία άκρη έως την άλλη (το έχω ξανακάνει).

 

Στα ηλεκτρικά τώρα, όπως γράφω και παραπάνω, έχω ένα Takamine Undersaddle Piezo που είναι συνδυασμός coaxial και χαλαζία για να προσφέρει μεγάλη έξοδο, αυτό σε συνδυασμό με μία –σχεδόν- DIY προενίσχυση βασισμένη στο TL082 και τα εντελώς απαραίτητα controls. Το output jack θα είναι το γνωστό Strat Style αλλά σε μαύρο.

Στην περίπτωση που θα μπει το πυκνωτικό θα υπάρχει και δεύτερη έξοδος στο πλάι με ένα τυπικό XLR και χωρίς controls γι’αυτό (θα γίνετε από εξωτερικό προενισχυτή με phantom)

 

Τέλος σκέφτομαι να βάλω και ένα ωραίο σχέδιο που έχω βρει και το έχω δοκιμάσει πάνω σε μία κούτα (βλ. φώτο) με έναν Tribal τίγρη.  Εννοείτε λοιπόν ότι το σώμα δεν θα βαφτεί σε κάποιο χρώμα, απλά θα περαστεί με sealer και gunstock oil (το λατρεύω αυτό το λαδάκι!!!).

 

Περιμένω σχόλιά, ερωτήσεις αλλά κυρίως τις προτάσεις σας με γνώμονα την διατήρηση του budget σε νορμάλ( για τις εποχές) επίπεδο.

14032012004.thumb.jpg.ca3e1f5eee039added1556c85727cce2.jpg

15032012.thumb.jpg.70d3d198d1fb29b536d2a401ab3b270b.jpg

17032012.thumb.jpg.f5493c7282cc4bc063f7053e7e72f3ac.jpg

17042012.thumb.jpg.0481db7257e6f5660b2e2ca800bdd112.jpg

04052012001_1.thumb.jpg.d7f2cddeb167354873603b032a486f29.jpg

18032012001.thumb.jpg.cda2fc9a986d8332c47c65283898b48e.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ξέρεις ότι με ενδιαφέρει το project...Επειδή λοιπόν νομίζω ότι γενικά τα Under Piezo είναι "λίγα" από όγκο και ένταση, τι έχεις σκεφτεί για προενίσχυση? Μέσα ή έξω?

 

ΥΓ. Δεν είχα δεί ότι αναφέρεις τη προενίσχυση... :-*

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει αυτό που πας να κάνεις...

Να δούμε και να ακούσουμε περισσότερα όταν θα είσαι έτοιμος!

 

Καλή συνέχεια.  :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ότι με ενδιαφέρει το project...Επειδή λοιπόν νομίζω ότι γενικά τα Under Piezo είναι "λίγα" από όγκο και ένταση, τι έχεις σκεφτεί για προενίσχυση? Μέσα ή έξω?

 

ΥΓ. Δεν είχα δεί ότι αναφέρεις τη προενίσχυση... :-*

Παρ'όλα αυτά καταλαβαίνω αυτό που λες και γι'αυτό κατέληξα στην επιλογή του Takamine piezo, αφού είναι φτιαγμένος ούτως ή άλλως για κλασσική και άρα έχει προβλεφθεί ότι χρειάζεται μεγαλύτερη και πιο ογκώδες έξοδος...Και πάλι βλέπουμε...

 

Μ' αρέσει αυτό που πας να κάνεις...

Να δούμε και να ακούσουμε περισσότερα όταν θα είσαι έτοιμος!

 

Καλή συνέχεια.  :)

Σ'ευχαριστώ!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι'αυτό κατέληξα στην επιλογή του Takamine piezo

για δώκε link, photos και κόστη απά τα Takamine και τη προενίσχυση που ετοιμάζεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε χοντρούλη. Ζημιά έχεις κάνει στους gasιάρηδες. :) Ωραίο project πάντως.

Αφού ο "χοντρούλης" και η εταιρία του δε λένε να τη βγάλουν στο εμπόριο official και παγκόσμια (στην Fender Japan υπάρχει κατόπιν παραγγελίας και η απόδειξη αγοράς συνοδεύεται με 3 υπογλώσσια ;D ), είπα να την κάνω μόνος μου ;D

 

για δώκε link, photos και κόστη απά τα Takamine και τη προενίσχυση που ετοιμάζεις...

Ανέστη μου δεν υπάρχει link για τον piezo αλλά μπορώ να βρω το part number και να βάλω και μία φωτογραφία του μόλις πάω σπίτι.

Η προενίσχυση είναι αυτή

http://www.quasarelectronics.com/smart-kit/1091-guitar-preamp-with-tone-controls-tl082.htm

αλλά ενδέχεται να γίνουν αλλαγές εάν αυτό κριθεί απαραίτητο. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NICE !!!

Ωραιο προτζεκτ και με περγαμηνες ΑΠΟΛΥΤΗΣ επιτυχιας  :D

 

1 ερωτηση που μου κανει εντυπωση καθοτι το βλεπω απο την φωτο (ισως κανω και λαθος)

 

Η γεφυρα μηπως εχει μεγαλο string spacing για το μπρατσο που εχεις επιλεξει να βαλεις ? (αυτο αν σε πριπτβση τοποθετησεις το μπρατσο που εχεις στην φωτο)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NICE !!!

Ωραιο προτζεκτ και με περγαμηνες ΑΠΟΛΥΤΗΣ επιτυχιας  :D

 

1 ερωτηση που μου κανει εντυπωση καθοτι το βλεπω απο την φωτο (ισως κανω και λαθος)

 

Η γεφυρα μηπως εχει μεγαλο string spacing για το μπρατσο που εχεις επιλεξει να βαλεις ? (αυτο αν σε πριπτβση τοποθετησεις το μπρατσο που εχεις στην φωτο)

Καταρχήν σ'ευχαριστώ και δημόσια για την εξυπηρέτηση!!!

 

Το πρώτο μου μέλημα όταν σκεφτόμουν τι γέφυρα θα βάλω ήταν το string spacing.

Έτσι η επιλογή ήταν -κατά κάποιον τρόπο- μονόδρομος για την Ovation Style, αφού αυτές έχουν όχι μόνο το μικρότερο string spacing (σε σχέση με κλασικού τύπου acoustic bridge) αλλά ταιριάζει και με τα μπράτσα της Fender.

 

Ξέρω ότι το καλύτερο θα ήταν να βάλω μία Fishman powerbridge ή Ghost Piezo Saddles αλλά το κόστος ξεφεύγει, όπως επίσης είναι και το αισθητικό κομμάτι που θα με χαλούσε λίγο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι το καλύτερο θα ήταν να βάλω μία Fishman powerbridge ή Ghost Piezo Saddles αλλά το κόστος ξεφεύγει, όπως επίσης είναι και το αισθητικό κομμάτι που θα με χαλούσε λίγο.

εκτός από το κόστος, το θέμα είναι και ποιές είναι πιο αποτελεσματικές. Οι FishmanGhost δουλεύουν με πλαστικές χορδές?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου