Προς το περιεχόμενο

Ηρθε ο καιρός ν' αλλάξω guitar rig


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ποσταρα τη δικη μου περιπτωση...

Εχω ακουσει πολλους που με τα ρακ βρηκαν την υγεια τους...

Ειναι στο τι θελεις να παιξεις και τι εχεις στο μυαλο σου...

Καμια λυση δεν ειναι πανακεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εν τέλει αποφάσισα ο άνθρωπος.

Θα μαζέψω λίγα παραπάνω λεφτά και θα πάρω ένα Axe-fx να τελειώνει το θέμα.  ;D

Αν είναι να κάνω κάτι, ας το κάνω σωστά...

 

Genious Loci, kudos σε εσένα για τις παρατηρήσεις σου και την βοήθεια σου.

 

Οι νέες ερωτήσεις μου είναι οι εξής όμως (έψαξα στο νετ, αλλά δεν βρήκα κάτι δυστυχώς):

 

Το fcb1010 από ότι είδα, δουλεύει με το Axe.

Ο προγραμματισμός του, είναι ελεύθερος?

Δηλαδή μπορώ να κάνω assign στο fcb οποιαδήποτε λειτουργία του Axe?

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το tap tempo και δεν βρήκα κάτι σχετικό στο νετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το FCB θα πάρεις ένα UNO chip απαραίτητα.

 

Δεν ξέρω πως γίνεται με το tap tempo αλλά μπορείς να βρεις λεπτομέρειες στο forum της Fractal και στο yahoo group για το FCB1010. Αποκλείεται να μη γίνεται, ακόμα και αν θέλει κάποιο ψιλοπρογραμματισμό.

 

Το FCB είναι ο πιο διαδεδομένος MIDI foot controller στον κόσμο αυτή τη στιγμή και έχει εξαιρετική υποστήριξη από το user base.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα το άρθρο του Superfunk σχετικά με αγορές εκτός Ευρωπαικής Ένωσης.

Τα περισσότερα Axe Fx που βλέπω στο ebay (είτε στο αγγλικό, είτε στο γερμανικό), έρχονται από Αμερική.

 

Σε εκείνη την περίπτωση, πληρώνω κόστος προιόντος+shipping που αναγράφεται στο ebay, ή έχω και τους λοιπούς φόρους/δασμούς που αναφέρει ο SF?

 

Αν έχω δασμούς, για μια αγορά των 1200 περίπου ευρώ, θα πρέπει να πληρώσω και άλλα 300-400 στα τελωνεία... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βλεπεις σε ευρωπαικα ebay να εμφανιζονται Αμερικανοι πωλητες, αν επιλεξεις να αγορασεις απο αυτους θα πληρωσεις κανονικα δασμους & τελωνεια. Ειναι σαν να αγοραζεις κατι απο το αμερικανικο ebay - μαλιστα στη σελιδα του auction η τιμη εμφανιζεται σε δολαρια.

 

Απλα το search σου δειχνει και μερικα αποτελεσματα απο το US ebay με τις τιμες προχειρα μετατρεμενες σε ευρω/λιρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω δασμούς, για μια αγορά των 1200 περίπου ευρώ, θα πρέπει να πληρώσω και άλλα 300-400 στα τελωνεία... :(

 

Τα Axe Standard δεν πάνε 1200 ευρώ, αλλά μάλλον 1200 δολλάρια. Εκτός αν ψάχνεις για Ultra.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή που είπα ήταν εικονική... :)

Όπως και αν έχει, αν έρθει από Αμερική θα πληρώσω αρκετά παραπάνω λεφτά.

 

Δεν κατάλαβες.

 

Αυτά τα λεφτά που λες, τα πληρώνεις έτσι κι'αλλιώς.  ;)

 

Για παράδειγμα, το Axe-II στην Αμερική έχει $2300 ενώ στην Ευρώπη 2300 ΕΥΡΩ. Βέβαια και τα μεταφορικά είναι λιγώτερα, αλλά και πάλι καινούργιο έχει πρακτικά πάνω από $3000 στη Γηραιά Ήπειρο.

 

Το 11R, στην Αμερική το βρίσκεις κάτω από $700 street price. Εδώ έχει κοντά στο 800άρι. Και πάει (κ)λέγοντας.

 

Οπότε δεν υπάρχει διαφορά: αν πάρεις ένα μτχ Axe από Ευρώπη, κατά πάσα βεβαιότητα θα δώσεις 1100-1200 ευρώ (για το Standard). Από Αμερική, βάσει ισοτιμίας, συν τα μεταφορικά και τους δασμούς, μία η άλλη σου έρχεται. Η μόνη διαφορά είναι, αν ισχύει ακόμα η εγγύηση, στην Ευρώπη μπορείς να τη διεκδικήσεις, αν συμβεί μια στραβή.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου