Προς το περιεχόμενο

Ηρθε ο καιρός ν' αλλάξω guitar rig


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως ακριβώς να δοκιμάσω στο δικό μου περιβάλλον...  :P

- Δυο,τρεις μερούλες παιδιά να το πάρω στο στούντιο να το τσεκάρω και μετά θα αποφασίσω!

I wish I could do that... ;D

 

Παίζει και μεταχειρισμένο σε πολύ καλές τιμές και πιστεύω είναι μια εντελώς τίμια αγορά.

Θα πάω και στην elina με μια κιθάρα μου και ένα-δύο πετάλια να το δοκιμάσω.

Με ενδιαφέρει να μπορώ να βάλω και πετάλια αν χρειάζομαι κάτι παραπάνω και από clips που είδα δουλεύει πολύ καλά έτσι.  :)

(αυτό επίσης απαντάει και εκείνο το παράδειγμα που έδωσες για τα 2 delays, που δεν μπορώ να βάλω στο 11r. Αν θέλω ένα delay παραπάνω, θα το βάλω stompbox στη λούπα του 11r)

 

Μετά από αυτό που μου είπες για μεταπωλητική αξία, με ψήνεις ακόμα περισσότερο.

Και δεν το είχα σκεφτεί έτσι, που όντως έτσι πάει...

 

Μια τελευταία ερώτηση (για αυτό το post ε...):

 

Επικαλούμαι την εμπειρία σου.

Αν πάρω το 11r και το βάλω όπως ο τυπάς, θα ακούγεται έτσι??!!  :o

Υπάρχει τίποτα κρυμμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

SlapGas, you owe me.  8)

 

Πριν πάω για ύπνο μπήκα στο noiz και τι βλέπω; Μία ακόμα ερώτηση!  ;D ;D

 

Πρώτα απ'όλα, αν πας στην Ελίνα, ζήτα τους στην ψύχρα να σου κάνουν καλύτερη τιμή (την ίδια με Thomann τουλάχιστον). Αλλιώς ξέρεις από που θα αγοράσεις  ;)

 

Δεύτερον, στο βιντεάκι, όσο άντεξα να ακούσω, δεν υπήρχε κάτι που να με εντυπωσίασε. Τι να κρύβεται; Θα πρέπει να ακούσεις Plexi εξομοίωση στο 11R (ξερή, τίποτε άλλο), που εκεί όντως ψάχνεις μήπως... κρύβεται κάποιος πραγματικός Plexi κάπου. Μέχρι και τα ghost notes ακούγονται σωστά.  ;)

 

Μια τελευταία (λέμε τώρα...  :D) παρατήρηση: αν αγοράσεις μτχ, να ζητήσεις από τον πωλητή να σου κάνει μεταβίβαση της άδειας χρήσης των Protools. Προβλέπεται από την εταιρία και θα μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις σαν επίσημος χρήστης. Σημειωτέον ότι το 11R ΔΕΝ ΕΧΕΙ STANDALONE EDITOR (πρόκειται για το Νο1 request των χρηστών), και χρειάζεται τα Protools για να κάνεις edit τα presets στον υπολογιστή.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I owe you όντως.

Στείλε διεύθυνση με pm να σου στείλω custom γλυκόξινο κοτόπουλο με ρύζι ινδικό, να φας να τρελαθέις!  ;D

 

Αυτό με τις άδειες καλά που μου το είπες. Αν πάω για μεταχείρα, θα παίξει οπωσδήποτε.

 

Here's a bunch of new questions:

 

Πόσο είναι το ΦΠΑ για αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα?

Δηλαδή πόσο αναμένεται να είναι η τιμή στην Ελίνα?

Κάπου 750-800 ευρώ μάλλον ε?

Αν πάνε λεφτά ντούκου, δεν παίζει έκπτωση?

(ο Τρίμης π.χ. σε ο,τι όργανο πήρα από εκεί, πάντα έκοβε 15% περίπου αν τα είχες cash)

 

To digidesign λειτουργεί και σαν κάρτα ήχου κομπλέ?

Έχει έξοδο για monitors ή απλά χρησιμοποιείς κάποιο από τα outputs που είναι "to amp"?

Πως συνδέεις στερεοφωνικά?

(η Χ3 λόγου χάριν, έχει 2 1/4" TRS και 2 XLR εξόδους, οπότε μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα τα πάντα)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα χρωστάς και μια εξάδα τέτοιες:

 

H-5000.gif

 

Βρε συ, ψάξτο λίγο... Δεν είναι δυνατόν να μην ξέρεις ότι το ΦΠΑ είναι 23%...

 

Δεν γνωρίζω περισσότερα για τις συνδέσεις, όμως για ηχογραφήσεις συμφέρει να γράφεις μέσω USB (όχι μόνο στα Protools) όπου σου δίνει και dry σήμα για μελλοντικό reamping.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν ακολουθησα τον rack δρομο γυρισα πισω...

Πηρα GSP1101-ROCTRON VELOCITY 300...

Aλλα δεν ειχε τη "ζωντανια" που ειχα συνηθισει...

Αφου αλλωστε δε χρησιμοποιουσα πολλα εφφε(ντιλευ-ριβερμπ-φειζερ) βολευτηκα με κεφαλη...

Ειναι πολυ ωραια τα μπλιμπλικια και οι πολλες δυνατοτητες αλλα οπως λενε και οι φιλοι μας εκ δυτικων VERSATILITY IS OVERRATED

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι που με φοβίζει κι εμένα δυστυχώς.

Και είναι κάτι που μόνο κατόπιν εορτής το καταλαβαίνεις.

 

Παίζοντας με την Χ3 σε fx return ενισχυτή, ο ήχος, παρόλο που από άποψη χροιάς ήταν καλός, δεν είχε ζωντάνια που είχε η κεφαλή αν την έβαζα να παίξει.

 

Σαν να ακούς 320kbps mp3 (κεφαλή) σε αντιδιαστολή με 128kbps mp3 (πεταλιέρα στο fx return).

Είναι νομίζω μια παρομοίωση που δίνει καλά αυτό που θέλω να πω.

Και αυτό μονίμως με προβλημάτιζε στην περίπτωση αυτή.

 

Παίζει και το fx loop του ενισχυτή εκείνου (JCM2000 TSL100) να μην ήταν και το καλύτερο.

 

Θέλω να δοκιμάσω το 11r σε μαγαζί και μετά μάλλον θα το πάρω από Thomann έτσι ώστε αν δεν με καλύπτει να το στείλω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου.

 

Από συγκρίσεις που άκουσα online (POD X3-amplitube-11 rack-guitar rig), παρατήρησα ότι τα Line6 clips είχαν αυτή τη lo-fi μουντάδα που με ενοχλεί ενώ το 11 rack όχι.

 

Ας ελπίσω ότι το 11rack δεν θα την έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ ωραια τα μπλιμπλικια και οι πολλες δυνατοτητες αλλα οπως λενε και οι φιλοι μας εκ δυτικων VERSATILITY IS OVERRATED

 

...You take the TUBE, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the DSP, you stay in Wonderland, and I show you how deep the input hole goes...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α... δηλαδή όλοι όσοι έχουν TUBE πιστεύουν ό,τι πείσουν τον εαυτό τους πως πρέπει να πιστεύει, ενώ οι φέροντες κασκόλ του DSP είναι απρόσβλητοι από τέτοια φαινόμενα? ;D  ;D

 

(Αστειεύομαι)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως ήθελα να σχολιάσω το post του Blackie αλλά και γενικά τις διαφορετικές φιλοσοφίες που (είμαστε τυχεροί να) έχουμε σήμερα.

 

Κυκλοφορεί ευρέως η επωδός "έχω βρει τον ήχο μου". Αυτό, ανάλογα με το ποιος το λέει μπορεί να σημαίνει διαφορετικά πράγματα. Μπορεί να σημαίνει "είμαι κλώνος του SRV και γουστάρω". Μπορεί από την άλλη ο "ήχος" (ενικός), να αποδεικνύεται ένα σύνολο από ηχοχρώματα που, μέσα από την αισθητική και τα χέρια του παίκτη, περνούν σαν ολοκληρωμένο ιδίωμα.

 

Εδώ λοιπόν λέω ότι ελάχιστοι μπορούν να ισχυριστούν ότι έχουν το "personal tone" τους και σίγουρα δε γράφουν σ'αυτό το forum, γιατί είναι απασχολημένοι με άλλα πράγματα, όπως ας πούμε να παίζουν μπροστά σε χιλιάδες ανθρώπους είναι να τρώνε 8ωρα στα στούντιο. Π.χ. ο Robben Ford ανακοινώνει την παρουσία του με τις 3-4 πρώτες νότες, και κανείς δεν έχει αμφιβολίες για το ποιος είναι. Και δεν πα να'χεις όλες τις κιθάρες και τους ενισχυτές του, δεν πρόκειται να ακουστείς σαν αυτόν.

 

Μέσα στην γενικότερη αναζήτηση λοιπόν ενός ήχου που ακούμε στο μυαλό μας, ή, αναζητώντας την έμπνευση σε κάποιον που δεν έχουμε ακούσει, τα σημερινά modelers είναι σχεδόν πανάκεια, εκτός αν είσαι ο Mark Zuckeberg και μπορείς να διαθέτεις αμύθητα ποσά και ένα χώρο όσο το Αττικό Άλσος για να αποθηκεύεις όλους τους ενισχυτές, εφφέ κλπ που τραβάει η ψυχή σου.

 

Επιπρόσθετα, στο συγκεκριμένο θέμα, από την αρχή οι απαιτήσεις φωνάζουν για κάτι τέτοιο. Υπάρχουν εναλλακτικές, σίγουρα. Παίρνεις έναν ευέλικτο πολυκάναλο ενισχυτή, προτιμάται δε ένας που να δέχεται MIDI εντολές. Παίρνεις και 2-3 φέτες rack, συν μια πεταλιέρα με πετάλια που έχουν ιδιαίτερο τόνο. Και μετά ψωνίζεις και καμμιά 100η καλώδια για να τα συνδέσεις. Έτσι γινόταν στα 90s και μερικοί το κάνουν ακόμα. Και μαγκιά τους αν τους εμπνέει και μπορούν οικονομικά και πρακτικά να το κάνουν.

 

Για τους υπόλοιπους τα καλύτερα από τα σημερινά modelers, εκτός από τον ήχο, πολλές φορές μιμούνται και την κιθαριστική εμπειρία της αίσθηση (feel) συγκεκριμένων ενισχυτών. Και δεν άγγιξα καν την παράμετρο της ηχογράφησης, όπου ο συνδιασμός modelers και VST οδηγεί σε μια ποικιλία που πραγματικά ζαλίζει.

 

Ωστόσο το να μη μας κάνει (βλ. εμπνέει, πολλές φορές) τη δεδομένη χρονική συγκυρία κάτι περισσότερο από ένας βασικός τόνος που μπορούμε να διαχειριστούμε ανετότατα, είναι δόκιμο και σαν εμπειρία και σαν πρακτική. Η μοναδική μου αντίρρηση αφορά στην αντιπαλότητα που παράγεται από τέτοιες συζητήσεις ("A vs B") και η μοναδική μου βεβαιότητα είναι πως άπαντες (και άπαντα) κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου