Προς το περιεχόμενο

Kάτι σαν Funk


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους, το funk που όλοι περιμένατε. Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, μετά τον James Brown, κάτι αλλάζει στο funk...Sorry αλλά δεν κρατήθηκα...βλέπετε πως κάτι μπορεί ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ να μας δημιουργήσει προσδοκίες και κατόπιν (δικαίως) παρεξηγήσεις...ας μείνει αυτό το μέρος ασχολίαστο plz.

 

Ακούγοντας (για μια ακόμα φορά) και το Who Else του Jeff Beck, συνειδητοποίησα ότι αρκετά από τα κομμάτια του δίσκου (Psycho Sam, Hip Notica, Space For the Papa...) αποτελούνται ουσιαστικά από ένα ακκόρντο. Και άλλοι το κάνουν αυτό, ας πούμε ο Σατριάνης (Cool #9).

Η απορία είναι πως γίνεται τέτοιου είδους κομμάτια να μην είναι βαρετά (οι συγκεκριμένοι πάντως τα καταφέρνουν μιά χαρά).

Για μένα η μουσική είναι σαν να λύνω ασκήσεις, μια πνευματική άσκηση (θαυμάζω το Nikolas που λέει ότι το μόνο που χρειάζεται για να γράψει μουσική είναι χαρτί και μολύβι) και η συγκεκριμένη παρατήρηση μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σαν πείραμα. Προφανώς και τέτοιου είδους κομμάτια, προσφέρονται για χωσίδια (όπoυ και ο Beck και ο Satriani είναι μάστορες), που δεν είμαι και ο καλύτερος.

Το κομματάκι λοιπόν που ακολουθεί βασίζεται σε ενάμισυ ακκόρντο και ένα πολύ συγκεκριμένο ρυθμό. Το λέω funk γιατί δεν ξέρω πως να το πώ. Κιθάρα είναι η "ταπεινή" Peavy T60 και αρκετά από τα σύνθια, από το gr20. Στο δεύτερο μέρος χρησιμοποιώ ατόφιο, ένα από τα presets του Guitar Rig που δύσκολα έχει θέση σε κιθαριστικούς ήχους (δεν νομίζω ότι μπορεί να το ξαναχρησιμοποιήσω αλλού) αλλά εδώ μου έβγαζε μια χαρά χάος. Τα σχόλια δικά σας...

GR_7.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες μπασογραμμές... Να ήταν όντως μπάσο... Γενικά μπορεί να είναι λάθος μου αλλά ακούγεται πολύ ψεύτικο το μπάσο, σαν να είναι παιγμένο με synth (το ξέρω πως έτσι είναι αλλά τι να γίνει)... Γενικά τα synthia είναι πολλά και με χαόσανε σε κάποια φάση αλλά το χρειαζόμουν το trip στο γραφείο!!!!χαχαχαχαχαχαχα!!!! Ωραία δουλειά πάντως... Όπως πάντα νομίζω... Μωρέ λες να αποκτήσω το guitar rig????

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ειναι μονο ο Ρον Τζερεμυ σε ωρα.... αθλοπαιδειων λειπει..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ειναι μονο ο Ρον Τζερεμυ σε ωρα.... αθλοπαιδειων λειπει..... ;D ;D

Δηλαδή πήρα προαγωγή από το ασανσέρ? Είμαι σε καλό δρόμο? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακούγοντας (για μια ακόμα φορά) και το Who Else του Jeff Beck, συνειδητοποίησα ότι αρκετά από τα κομμάτια του δίσκου (Psycho Sam, Hip Notica, Space For the Papa...) αποτελούνται ουσιαστικά από ένα ακκόρντο. Και άλλοι το κάνουν αυτό, ας πούμε ο Σατριάνης (Cool #9).

Η απορία είναι πως γίνεται τέτοιου είδους κομμάτια να μην είναι βαρετά

 

Καταρχήν το Who Else έχει εκπληκτικά σημεία όχι μόνο κιθαριστικά αλλά και συνθετικά...

 

Τώρα για το ένα ακόρντο θεωρώ ότι είναι αρκετά εύκολο να παίξεις πάνω από ένα και μόνο ακκόρντο γιατί απλά έχεις πολύ λιγότερους περιορισμούς... Παίζεις σχεδόν ότι κλίμακα θέλεις...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το Who Else έχει εκπληκτικά σημεία όχι μόνο κιθαριστικά αλλά και συνθετικά...

Μα αυτό ακριβώς θαυμάζω, πως μια τόσο "minimal" σύνθεση αποδίδει αυτά που αποδίδει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίσσεψε κανα εφφέ;

Αν ναι γιατί δεν το βαζες;

Γυμνό το χεις το κομματι βρε παιδί μου.

 

Philip Glass ένα πράμα....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίσσεψε κανα εφφέ;

Αν ναι γιατί δεν το βαζες;

Γυμνό το χεις το κομματι βρε παιδί μου.

 

Philip Glass ένα πράμα....

Η μουσική (και τα εργαλεία) είναι για να πειραματιζόμαστε...αλλιώς θα παίζαμε όλοι blues.

Funk είναι?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική (και τα εργαλεία) είναι για να πειραματιζόμαστε...

Αλλό χρήση, άλλο κατάχρηση.Πήγες να πεις κάτι και σε έπιασε λογοδιάρροια. Πολλές πινελιές και έγινε μουτζούρα.

Ξαναπάρτο από την αρχή καθότι potential υπάρχει, λίγο λίγο αυτή τη φορά.

 

...αλλιώς θα παίζαμε όλοι blues.

Jazz, Rock, Country, Κλασσική, Λαικά, Δημοτικά, Ethnic, Folk, Pop & Rock και πάει λέγοντας

Μην αρπάζεσαι.Από τη στιγμή που εκθέτεις ....... εκτίθεσαι.

Οπως αν έφτιαχνες ένα δελτίο τύπου.

 

Funk είναι?

Not in my dictionary. Τουλάχιστον μετά το 0:18.

Και φταίς (γιατί τα εργαλεία μια χαρά την κάναν τη δουλειά τους) που με τα "αζύγιστα" delay και της Παναγιάς τα μάτια που χωσες (ειδικά από το 3:00 και μετά) όχι μόνο το groove χάθηκε αλλά και η ίδια η μπάλλα.

 

:-*

 

ΥΓ Ξέρεις ποιός είναι ο Ron Jeremy ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ RON!!!!!!

 

Μην αρπάζεσαι.Από τη στιγμή που εκθέτεις ....... εκτίθεσαι.

Οπως αν έφτιαχνες ένα δελτίο τύπου.

Σιγά μην αρπάζομαι, και εάν φτιάξω δελτίο τύπου...τύφλα να έχουν οι Skelters...

 

To κομμάτι βαριέμαι να το ξαναπειράξω...η άσκηση τελείωσε. Θα φτιάξω άλλο με λιγότερες δόσεις...εφέ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου