Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με epiphone valve junior (hiss/buzz)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με ενα πεταλακι. οταν το volume ηταν στο μιδεν εκανε θορυβο, και η ενταση δεν ηταν αυτη που θα επρεπε οταν ανεβαζες τo volume.

τελικα ειχε προβλημα η γηωση που επρεπε να ειναι πανω στο πλαισιο.

σου κανει και θοριβο οταν το δυναμωνεις?

επισης δοκιμασε να το βαλεις σε αλλη πριζα στο σπιτι.

μπορει να φταιει και το ρευμα που εχεις στο σπιτι. το εχω δει και αυτο να συμβαινει.

αλλη πατεντα για να δοκιμασεις ειναι να βαλεις την πριζα αναποδα

 

το κουλό και αυτό που με προβληματιζει ειναι οτι όταν ανεβάσω το βολιουμ ωστε να ακουγεται η κιθάρα, το βζζζζ εξαφανίζεται (κατα το 90% τουλαχιστο)

 

αυτό φαίνεται και στο βίντεο

 

θα δοκιμάσω και αυτο με την ανάποδη πρίζα, αν και μου φαίνεται λιγάκι blackμεταλλαδικη λύση ;D

 

όπως και να'χει ευχαριστώ παιδια για το ενδιαφέρον που δειχνετε! :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είσαι τυχερός που δεν πιάνει και ραδιόφωνο!  ;D

Κάποτε είχα αυτό το πρόβλημα σε έναν ενισχυτή... άκουγες εκπομπή!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες απάντησα σε παρόμοιο θέμα...

 

Το βόμβο (χαμ) που έχουν οι ενισχυτές λυχνίας, άλλοι περισσοτερο άλλοι λιγότερο, οφείλεται κυρίως στην τροφοδοσία. Είτε λόγω φίλτρων LC ή RC (καλό να μην επεμβαίνουμε εδω γιατί αλλάζει ο "χαρακτήρας" του ενισχυτή, εκτός και αν

...θέλουμε! ;) ), είτε σε βρόγχους γείωσης, είτε στην τροφοδοσία των νημάτων...

Αν κάποιος θέλει να μειώσει το hum στον ενισχυτή του, πρέπει να επέμβει σε κάποιο(α) από αυτά.

 

O Valve Jr. είναι και ακόμη πιο ευαίσθητος γιατί είναι single ended...

 

το κουλό και αυτό που με προβληματιζει ειναι οτι όταν ανεβάσω το βολιουμ ωστε να ακουγεται η κιθάρα, το βζζζζ εξαφανίζεται (κατα το 90% τουλαχιστο)

 

Όταν το volume είναι στο μηδέν το πλέγμα της λυχνίας, βρίσκεται κατ'ευθείαν στη γείωση.... αν υπάρχει θόρυβος στη γείωση βγαίνει όλος προς τα έξω. Αν περιστρέψεις λιγο το volume τότε το πλέγμα βρίσκεται σε ένα διαιρέτη τάσης με αποτέλεσμα ο θόρυβος να μειώνεται αισθητά... ανάλογα το πού βρίσκεται ο δρομέας.

Δεν είναι και τόσο σωστή η εξήγηση μου αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ πιθανή εξήγηση του φαινομένου είναι να έχει πρόβλημα το ποτενσιόμετρο στην πίστα άνθρακα κοντά στο σημείο όπου συναντάει το ποδαράκι που πάει στη γείωση. Έχω συναντήσει στο παρελθόν τέτοια προβλήματα σε ποτενσιόμετρα, για κάποιο λόγο ο δρομέας δεν κάνει πλέον επαφή με την πίστα άνθρακα του ποτενσιομέτρου (και συνήθως αυτό συμβαίνει στα άκρα, εκεί όπου ο άνθρακας συναντάει το μεταλλικό ποδαράκι) και έτσι στην περίπτωσή μας ουσιαστικά το πλέγμα της επόμενης λυχνίας (που συνδέεται με το δρομέα) βγαίνει "στον αέρα" και βέβαια πιάνει ότι hum και buzz μπορεί.

 

Η λύση είναι η αλλαγή του ποτενσιομέτρου. Κάνε μια δοκιμή, πολύ πιθανόν να φταίει αυτό.

 

PS: Τώρα μόλις παρατήρησα το γεγονός ότι η ένταση του hum αλλάζει με τις μετακινήσεις του καλωδίου. Οπότε πιθανόν να είναι κάποιο γενικότερο πρόβλημα γείωσης. Κάνε όμως και ένα τσεκ το ποτενσιόμετρο, γιατί σαν να ακούω και ένα χαρακτηριστικό "σκρατς" όταν το μετακινείς από το 0.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το ποτενσιόμετρο... αυτό συμβαίνει πάντα όταν έχουμε πρόβλημα με βρόγχους γείωσης και ειδικά αν το μηχάνημα είναι single ended με AC στα νήματα.

 

Ίσως να μειωθεί, λίγο, με μια πιο αθόρυβη 12ΑΧ7 αλλά για μένα θέλει έμπειρο μάστορα. Τροφοδοσία, νήματα, βρόγχοι.... είναι κλασικές οι μόντες σε Valve Jr για να μειωθούν αυτά τα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώπα ήρθε και το ...ιππικό ;D ;D

 

οπότε απο ό,τι κατάλαβα, μόνο με καμια αλλαγή πρίζας αν γίνει κάτι, αλλιώς πρέπει να κάτσω να αλλάξω ποτενσιόμετρο

 

για τα υπόλοιπα που λέτε δε νομίζω να είναι καλό να το κάνω μόνος μου γιατι δεν αισθάνομαι και τόσο έμπειρος.

 

αντε θα κουβαλήσω και ακόμα μια κεφαλή βαλβ τζουνιορ να σιγουρευτώ

 

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδια! :D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε απο ό,τι κατάλαβα, μόνο με καμια αλλαγή πρίζας αν γίνει κάτι, αλλιώς πρέπει να κάτσω να αλλάξω ποτενσιόμετρο

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις ποτενσιόμετρο... αν είναι να αλλάξεις κάτι, άλλαξε την 12ΑΧ7 με μια πιο "αθόρυβη".... και ίσως μειωθεί λίγο το πρόβλημα.

 

Και κάτι που ξεχάσαμε... το PC που βρίσκεται; Η οθόνη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pc μαζι με την οθόνη (LCD) είναι στα 3+ μετρα γι'αυτό ουτε καν το ανέφερα

 

ο βαλβ τζουνιορ μου φοράει μια καινούρια JJ 12ΑΧ7. οι JJ απο όσο ξερω θεωρούνται high gain αλλά τι εννοείς θορυβώδη?

 

καλά, το πρώτο που θα κάνω ειναι να φέρω την κεφαλή του φιλου μου εδώ αλλά το σαβ/κο αυτά γιατί βαριέμαι τώρα να ξεβιδώνω :)

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έκανε πάντα αυτόν το θόρυβο (που στην αρχή φαντάζομαι δεν θα είχε την JJ) και με τα "παιχνίδια" του volume πιο λογικό βρίσκω να συμβαίνει αυτό:

 

Όταν το volume είναι στο μηδέν το πλέγμα της λυχνίας, βρίσκεται κατ'ευθείαν στη γείωση.... αν υπάρχει θόρυβος στη γείωση βγαίνει όλος προς τα έξω. Αν περιστρέψεις λιγο το volume τότε το πλέγμα βρίσκεται σε ένα διαιρέτη τάσης με αποτέλεσμα ο θόρυβος να μειώνεται αισθητά... ανάλογα το πού βρίσκεται ο δρομέας.

Δεν είναι και τόσο σωστή η εξήγηση μου αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά.

 

χωρίς να ξέρω τι και πώς.

 

Απλά μου φαίνεται η πιό λογική εξήξηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να εχω τις γνωσεις ηλεκτρονικής που έχουν οι υπόλοιποι που συμμετέχουν στο θέμα, θα ρωτησω μήπως ενδέχεται να πιάνει ραδιόφωνο ο ενισχυτής με το volume στο μηδεν (και το καλωδιο να λειτουργει σαν κεραια) και με την αλλαγη στη στάθμη volume να αλλαζει η συχνότητα και να σταματάει να το πιάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου