Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με epiphone valve junior (hiss/buzz)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δοκίμασα με καλά καλώδια.

 

επίσης κιθάρα έχω schecter. Αποκλείεται να φταίει αυτή.

 

πέρα απο την πλάκα όμως, νομίζω πως ο skanzos είχε δίκιο τελικά.

 

Δοκίμασα τον ενισχυτή σε ένα γείτονα, και στην μία πρίζα έκανε θόρυβο τελείως διαφορετικό απο πριν (βόμβο, όχι μπαζζζ) και στην άλλη πρίζα, ήταν απόλυτα ήσυχος!

 

τι να πώ, θα φάω τα μουστάκια μου.

 

το κακό είναι οτι δεν έχω περιθώριο να τον βάλω σε άλλη πρίζα, λόγω περιορισμένου χώρου και 3 ολων κι ολων πριζών... τελοσπαντων, τουλάχιστον δουλεύει καλά.

 

 

σας ευχαριστώ όλους!

 

 

Μην ανησυχείς, το input jack γειώνεται κανονικά και μάλιστα είσαι τυχερός που έχεις αυτή την έκδοση του Jr. ! Δεν είναι η γείωση του jack. Αυτό που δεν υπάρχει στο σχηματικό διάγραμμα είναι ο πυκνωτής που σου ανέφερα και που θα έπρεπε να είναι συνδεδεμένος μεταξύ του ουδέτερου και της φάσης. Είναι ένας απλός πυκνωτής(όχι ηλεκτρολυτικός) που αντέχει 500Volt, τιμής 0,47μF (microFarad).

 

Δες και την παρακάτω  εικόνα. Είναι ο 1ος πυκνωτής που συναντά το δίκτυο, ο C1 και αποτελεί φίλτρο παρασιτων του δικτύου τηε ΔΕΗ.

Μπορείς πιστεύω με πολλή προσοχή (High Voltage!!!) να κολλήσεις έναν μεταξύ των δύο από τα ποδαράκια του βύσματος AC (όχι τη γείωση)

 

http://www.smps.us/powersupply_schematic.gif

 

 

EMI_cap.thumb.jpg.c7510eb4cdab049024db805d659e9d75.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

πήρα τον πυκνωτή και λέω να τον βάλω.

 

είναι 470n 630V συνεχή τάση.

 

λές να μου δημιουργήσει προβλήματα αφού έχω εναλλασσόμενη?

Ή μήπως τα 500 volt αντοχής που μου συνέστησες συμπεριλαμβάνουν την αντοχή για τη μέγιστη τιμή της εναλλασσόμενης τάσης?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ηλεκτρολυτικός και έχει πολικότητα +/- MHN τον βάλεις... υπάρχει πιθανότητα να κάνει ένα ωραίο Μπάμ!... Τους βάζουν σε κάποια τροφοδοτικά αλλά έχουν μελετήσει τις διαφορές δυναμικού ώστε να μην τους προκαλεί βλάβη η μεταβλητή πολικότητα. Δεν το προτείνω για πειραματισμό...

 

Πρέπει να αντέχει 500V αλλά να είναι καλύτερα χωρίς πολικότητα. Είναι για AC/εναλλασσόμενο πες τους.

 

Από χωρητικότητα, και 100nanoFarad (nF) θα είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις κι άλλους 2 μικρούς πυκνωτές παράλληλα με τους μεγάλους πυκνωτές τροφοδοσίας του ενισχυτή C6 και C12. Αυτοί θα μειώσουν τις υψίσυχνες κυματώσεις της τάσης και κάποιους θορύβους της γραμμής. Πάλι πρέπει να αντέχουν 500Volt και να είναι περί τα 100nFarad, χωρίς πολικότητα.

 

http://media.photobucket.com/image/valve%20jr/cgil155/EVJr_schematic_V2b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ηλεκτρολυτικός δεν είναι

 

αυτος στο μαγαζί με ρώτησε "για συνεχες ή εναλασσομενο" και εγώ του είπα "εναλασσόμενο", μετά αυτός με κοιταξε πολυ περίεργα σαν να ζήτησα κάτι πολύ ασυνηθιστο, του είπα για τι το θέλω αλλά δεν ήξερε, οπότε πήρα για 630 συνεχές.

 

σκέφτηκα οτι τα 500 βολτ τα ειπες για να αντεχει ανετα το μεγιστο της τασης του εναλασσομενου...

 

χαζομαρα εκανα δηλαδή

 

θα παω αυριο να παρω για εναλλασσόμενο. πως ξεχωριζω αυτους για εναλλασσομενο απο τους συνεχους?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι ηλεκτρολυτικός, τότε μάλλον θα είναι Οκ.

Εχει πολικότητα? Δηλ. έχει μία λευκή γραμμή στη μία πλευρά ή κάποια +/- επάνω? Αν όχι, τότε θα είναι μια χαρά για ΑC. Η πολικότητα είναι το θέμα. Αν θέλεις να πάρεις και μερικούς ακόμη, πες του ότι δε θέλεις να έχουν πολικότητα.

 

(Άσχετο: με τον valve Jr. μπορείς να κάνεις τόσες mods... είναι τρελό! Πρόσφατα έβαλα και 2ο drive κανάλι για distortion στον Jr ενός φίλου και έγινε σούπερ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλεκτρολυτικός δεν είναι, τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι μη-ηλεκτρολυτικοι με πολικότητα

 

δεν φαινεται πάντως να έχει.

 

Γράφει πάνω MKT 369

 

θα τον βάλω αυριο, να δω μηπως βελτιωθεί τίποτα!

 

θενξ! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου