Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με epiphone valve junior (hiss/buzz)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προτείνω δύο sites που ίσως βοηθούσαν σαν πρώτη λύση (βοήθεια) εσένα αλλά και τα άλλα τα παιδιά για την επίλυση ζητημάτων σε λυχνιακούς ενισχυτές ;

 

http://www.guitarnuts.com/technical/electrical/trouble/genericnoise.php

http://www.geofex.com/ampdbug/ampdebug.htm

http://acruhl.freeshell.org/mga/main/troubleshoot.html

http://www.kbapps.com/tubecare.html

 

Αυτα ειναι τεσσερα ;D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτα ειναι τεσσερα ;D

 

φαντάσου με τι μπάσο παίζει όταν λέει οτι έχει τετράχορδο... ;D

 

 

ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τη βοήθεια! θα τα κοιτάξω όλα όταν βρώ χρόνο, προς το παρόν διαβάζω για μάθημα άυριο :(

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φταίω ρε λεχρίτες.

Το γραψα αρχικά για δύο και αποφάσισα να χαρίσω και άλλη γνώση στο φτωχό πόπολο.

Και πέσατε να με φάτε..

Που να σου παίζει μόνο t(h)rash .....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-νομίζω πως έχω μεταγενέστερη έκδοση, απο ό,τι βλέπω στο σκεματικ, οι λάμπες παίρνουν VDC. Είναι η έκδοση οπου έχει μπει και η αντίσταση για να αποφορτίζονται οι ηλεκτρολυτικοι όταν τον κλεισεις.

 

-για το βίδωμα, έσφιξα όλες τις βίδες της πλακέτας καλά. Παρατήρησα πως υπάρχει ένα καλώδιο για γειωση που πάει στην πλακέτα και ενώνεται στο σασί και απο το σασι στη γείωση της πρίζας. Όλα μου φάνηκαν σωστά.

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: το μόνο που μου φάνηκε περίεργο είναι πως το input jack είναι χαλαρωμένο. Το ξέσφιξα και όπως φαίνεται στην φωτογραφία (πισω πλευτα της πλακετίτσας του τζακ) μόνο το "signal" φαίνεται να πιγαίνει στο tip. το "gnd" δε φαινεται να ενωνεται πουθενα. Ή κάνω λάθος? Σκέφτηκα μήπως γειώνεται μέσω του σασί, αλλά το παξιμάδι που το σφίγγει δεν ενώνεται με το "sleeve" γιατί όλη η κατασκευή είναι πλαστική.

ΜΗΠΩΣ, να κάνω εγώ την ένωση, με λίγο αλουμινόχαρτο?

 

για τα φίλτρα που λές, δεν ξέρω πώς να τα ξεχωρίσω, οπότε παραθέτω και το σκεματικ. Πάντως αυτο που με προβληματίζει είναι οτι παλιά δεν έκανε έτσι, και τώρα κάνει. Άρα δε θα φταίει αυτό, εκτός αν τώρα άλλαξε κάτι στο ρεύμα της δεη?

 

το απόγευμα θα το δοκιμάσω και σε άλλο σπίτι!

 

παραθέτω μια - δυο εικόνες

 

λέτε να το κάνω αυτό που λέω με το ινπουτ τζακ?

IMGP2852.JPG.5edf7c358919dded80f2179a47c3eb60.JPG

IMGP2854.JPG.483af8ba5fda45369dc89d3f47848a31.JPG

IMGP2855.thumb.JPG.b970612cdeb80ed018d68d06224cad55.JPG

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης να αναφέρω κάτι ακόμα που με κάνει να πιστεύω πως είναι το τζακ..

 

το θόρυβο τον έχω ΜΟΝΟ αν έχω συνδέσει κάποιο καλώδιο, ακόμη και χωρίς κιθάρα.

 

ορίστε και κάποιες ακόμα φωτογραφιες του τζακ, για να καταλάβετε πως δουλεύει.

 

Απο ό,τι καταλαβαίνω τώρα, υποτίθεται οτι το ένα ποδαράκι απο το έλασμα του TIP πάει στον ενισχυτή, και τα άλλα τρία ποδαράκια είναι γειωμένα.

Όταν δεν υπάρχει καρφί μέσα, τα ελασματάκια όλα είναι γειωμένα

 

Όταν βάλεις καρφί, ανασηκώνονται απο τη μία πλευρά και το έλασμα του τίπ πλέον δεν ακουμπάει στο δεύτερο γειωμένο του πόδι, απλα μεταφέρει το σήμα απο τους μαγνήτες στον ενισχυτή. Το ελασμα του σλίβ, υποτίθεται οτι ενώνεται με τη γείωση του ενισχυτή.

 

ΜΟΝΟ οταν βάλεις καρφί κάνει θόρυβο. Λέτε να φταίει κάτι στη σύνδεση του σλίβ με τη γειωση του ενισχυτή?

 

λέω εγώ τώρα.... ::) ::)

IMGP2856.JPG.dfd9d8d28f79d319ffef0bbd0762beaf.JPG

IMGP2857.thumb.JPG.fae39c48fa064e65701db9fa0e6d096c.JPG

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανανέωση:

 

ένωσα μεταξύ τους τα 3 ποδαράκια της πλακετίτσας του τζακ που υποτίθεται είναι γείωση, βάζοντάς τα να πατούν πάνω σε λίγο αλουμινόχαρτο τυλιγμένο γερά με μονωτική.

 

επίσης φρόντισα να βάλω βοηθητικά αλουμινόχαρτα στα σημεία που το σασί ακουμπάει το shielding στο εσωτερικό πάνω μέρος του κουτιού.

 

ανασήκωσα την πλακέτα και τσέκαρα σε όλα τα σημεία του σήματος να γίνεται σωστή γείωση εκεί που λέει το σκεμάτικ.

 

τον έβαλα μπρος και.... τίποτα. μια απο τα ίδια.

 

ύστερα δοκίμασα και το παρακάτω: έβαλα ένα μετατροπέα 1/4 σε μικρό στο τζακ, για να δω αν θα κάνει θόρυβο, και δεν έκανε. Μόνο με καλώδιο κάνει. Άρα τζίφος το αλουμινόχαρτο στο τζακ. τελοσπάντων

 

το μόνο που μένει, είναι δοκιμή σε άλλο σπίτι!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα με καλά καλώδια.

 

επίσης κιθάρα έχω schecter. Αποκλείεται να φταίει αυτή.

 

πέρα απο την πλάκα όμως, νομίζω πως ο skanzos είχε δίκιο τελικά.

 

Δοκίμασα τον ενισχυτή σε ένα γείτονα, και στην μία πρίζα έκανε θόρυβο τελείως διαφορετικό απο πριν (βόμβο, όχι μπαζζζ) και στην άλλη πρίζα, ήταν απόλυτα ήσυχος!

 

τι να πώ, θα φάω τα μουστάκια μου.

 

το κακό είναι οτι δεν έχω περιθώριο να τον βάλω σε άλλη πρίζα, λόγω περιορισμένου χώρου και 3 ολων κι ολων πριζών... τελοσπαντων, τουλάχιστον δουλεύει καλά.

 

 

σας ευχαριστώ όλους!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σιγουρευτείς ότι γειώνει το jack, μέτρα με πολύμετρο μεταξύ της γείωσης του φις και του jacket καλωδίου κιθάρας του οποιου το άλλο άκρο έχεις βάλει στο input, πρέπει να δείχνει βραχυκύκλωμα

 

από αυτά που λες φαίνεται πως φταίει η γείωση του σπιτιού σου

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω πια πολύμετρο σπίτι. Πάντως δε νομίζω να μη γειώνει αφου όλα ενώνονται μια χαρά (αλουμινοχαρτο-enhanced ;D)

 

με προβλημάτισε που σε άλλη πρίζα του ίδιου κτηρίου (του γείτονα) έβγαζε βόμβο, και σε άλλη ήταν αθόρυβος.

 

Τέλοσπάντων, τέλος καλό, όλα καλά, αν εξαιρέσεις οτι δεν έχω καλή πρίζα να τον βάλω και οτι δε διάβασα τίποτα για το μάθημα αύριο ;D

 

ξανα-ευχαριστώ που βοηθήσατε και συμπασχατε μαζί μου! xD

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου