Προς το περιεχόμενο

λιγα βαττ τσιτα vs πολλα βαττ χαμηλα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα ηθελα να μου λυσετε την απορια σε 2-3 πραγματακια που εχω διαπιστωσει μετα απο πολλα χαμενα χρηματα και ψαξιμο...

 

εχω παρατηρησει οτι γουσταρω πιο πολυ τους μικρους μου ενισχυτες απ τους μεγαλους...και εξηγουμαι...

 

παιζω σε δωματιο ακομα και με attenuator παιζω αρκετα χαμηλα και εχω παρατηρησει οτι μου παει πιο πολυ 1χ12 παρα 4χ12...συγκεκριμενα το πιο απιστευτο ειναι οτι εχω ενα twin reverb αφου πουλησα τον hotrod deluxe(λαθος κινηση) και εναν μικρο fender champion...διαπιστωνω οτι γουσταρω πιο πολυ τον ηχο απ το μικρο ηχειο που βγαινει απ τον τσαμπιον στο μισο η τσιτα παρα με τον twin reverb στο 1-2....εχοντας μπροστα ενα nova system εχω καταφερει αν το πιστευετε να φτιαξω καλυτερους ηχους στον μικρο...

 

ειμαι αρρωστος? τι γινεται ?ειναι αληθεια οτι γουσταρω καλυτερα να νιωθω να παλλεται το μεγαφωνο κι ας ειναι μικρο παρα ενα μεγαλο η δυο και να ειναι ψοφια...

 

ισχυει αυτο?η κατι εχουν παθει τ αυτια μου και ακουω τα φθηνοτερα οργανα καλυτερα απ τα ακριβοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

treloagori όλα όσα λες είναι απόλυτα λογικά.  :)

Τι σε παραξενεύει? Που σου αρέσει η παραμόρφωση ή που δεν μπορείς να παίζεις σε δωμάτιο με 4Χ12?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστέψου τα αυτιά σου...

Και αν παίζεις μόνο στο σπίτι, ρίξε ένα πούλημα στον "μεγάλο" και φάε με τα λεφτά πασατέμπο

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με παραξενευει που εχω ξοδεψει μια περιουσια σε ΗΙ-END μηχανηματα  και τελικα τα φθηνοτερα κανουν καλυτερα την δουλεια τους...σε μικρο χωρο εννοειται...και με παραξενευει που πολλοι εχουν βγαλει μαπα πολλα απο αυτα τα ενισχυτακια και ιδιαιτερα τον τσαμπιον και αν ερθουν να τον δοκιμασουν με ενα καλο πολυεφφε θα παθουν πλακα...αυτο με παραξενευει καθως και οι πολλες προτροπες σε πολλα θεματα για μεγαλες καμπινες ,μεγαλυτερο headroom Κλπ στην ουσια χωρις νοημα οταν μιλαμε για μηχανηματα δωματιου...ενταξει σιγουρα καποια κεφαλια 100αρια δεν υπαρχουν σε μικροτερες εκδοσεις βλεπε πλεξι αλλα κακως τελικα προτεινονται με 4χ12...κι εγω την εχω κανει την βλακεια και το μετανιωσα...πολυ πιο punchy ηχος σε ενα μεγαφωνο παρα σε 4...παντα μιλαω για χαμηλες εντασεις που παιζω σε δωματιο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα φιλε. Η παρατηρηση που εκανες ειναι απολυτα φυσιολογικη και σιγουρα δεν πρεπει να τρεξεις σε ΩΡΛ. Απλα αυτο για τους κιθαριστες αποτελει παγια γνωση και θεωρειται εντελως δεδομενο.

  Η λαμπα για να αποδωσει θελει εντασεις πανω απο καποια ορια. Ενας λαμπατος ενισχυτης 40W σε δωματιο αποκλειεται να ''ανοιξει'' και ο ηχος του θα ειναι καταχλωμος. Αντιθετα ο μικρουλης θα ''ανοιξει'' , η λαμπα του θα ''σκαει'' και ο ηχος θα ζεστανει.

Αν παλι παιζεις με το καθαρο καναλι και βαζεις τις λαμπες να δουλευον στα ορια ο ηχος θα ''βρωμισει''. Αυτο για καποιους ειναι καλο για καποιους αλλους οχι, αναλογα με το τι παιζουν . Ετσι η επιλογη της ισχυος του λαμπατου ενισχυτη εξαρταται απο το χωρο που παιζεις και απο το ποσο θελεις να βρωμιζεις τον ηχο σου απο τις λαμπες. Δεν ειναι τυχαιο που καποιοι ενισχυτες εχουν επιλογη 2 η 3 (πχ mesa boogie lonestar) επιπεδων ισχυος.

Αυτα λοιπον, και αν παιζεις μονο στο δωματιο κρατα τον champion μονο (και εγω για το σπιτι αυτον εχω) η πουλα και τους δυο και παρε εναν ακριβοτερο στα 5-10watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να τον δωσω θα δειξει αλλα τον πλεξι δυσκολα θα τον αποχωριστω...δεν προκειται να βρω κατι αναλογο στα 10 βαττ...

 

το ιδιο ισχυει και για τα μεγαφωνα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να τον δωσω θα δειξει αλλα τον πλεξι δυσκολα θα τον αποχωριστω...δεν προκειται να βρω κατι αναλογο στα 10 βαττ...

 

το ιδιο ισχυει και για τα μεγαφωνα ετσι?

Υπάρχει λύση στα 18 Watt combo με 1x12 ή head:

http://www.tubeampdoctor.com/index.php?cPath=96_113

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στον koch classic se (βγαινει σε 6 w και σε 12 w) . Οτι καλυτερο εχω ακουσει σε ενισχυτη με λιγα watt.

http://www.koch-amps.com/koch/index.php?option=com_content&view=article&id=95&Itemid=36

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο αλλα πουλιουνται ετοιμα η μονο τα φτιαχνεις?

Τα αγοράζεις σε κιτ και τα συναρμολογείς. Νομίζω πως υπάρχουν και μέλη του φόρουμ που μπορούν να το αναλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου