Προς το περιεχόμενο

maple (ξανθιά) ή rosewood (μαύρη) ταστιέρα ??


mikekat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Καλώς ήλθες.

Το ερώτημα είναι πολύ γενικό. Μήπως θα ήθελες να συζητήσουμε κάτι πιο συγκεκριμένο?  :)

Ρίξε μια ματιά στα σχετικά θέματα στο κάτω μέρος της σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για το καλωσόρισμα !! ωχ δεν το πρόσεξα... υπήρχαν από πριν αυτά στο τέλος της σελίδας ?? νυστάζω γι'αυτί δεν το πρόσεξα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ηξερα οτι υπαρχουν διαφορέσ αναμεσα σε maple και rosewood .. ασ πουμε οτι το μαπλε βγαζει πιο crunch ηχο απο το rosewood αλλα καπου στο net  διαβασα οτι στο maple κολανε τα χερια σου αν υδρωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου πρότεινα αντί να διαβάσεις άλλο λίγο "απ το νετ" για το crunch (? ::)) και για την αίσθηση του maple, να πας σε ένα μαγαζί και να δοκιμάσεις και το ένα και το άλλο και να έχεις δική σου αποψη.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Mike. 8)

 

Όπως θα ψυλλιαστείς όταν διαβάσεις τα σχετικά θέματα που εμφανίζονται χαμηλά στη σελίδα, το θέμα που θίγεις πρακτικά...δεν έχει απάντηση.

Ή, πιο σωστά, έχει τόσες πολλές απαντήσεις, που ο μόνος τρόπος για να καταλήξεις κάπου σε βάθος χρόνου είναι να αποκτήσεις σταδιακά το πλεονέκτημα του "δοκιμάζω τα πάντα-δεν έχω κολλήματα-ακούω με τα αυτιά και όχι με τα μάτια".

 

Ειδικά αν είσαι σε τροχιά αγοράς κιθάρας/μπάσου, είναι δυο φορές επιβεβλημένο να διαπιστώσεις εσύ ο ίδιος τις ό,ποιες διαφορές... ;)

 

 

Υ.Γ: Ditto, Professor. :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπιτε προφεσορα  :)  ειμαι ηδη κατοχος μιας gibson sg standard black και σκεφτομουν μια αλλαγη προς το καλοκαιρι.... αφου χαζεβα λοιπον.. μου γεννηθηκαν αυτες οι αποριες

μιας και μονο με rosewood εχω πεξει... μ αρεσε η maple λοιπον και λεω δεν ρωταω ?? αλλα δεν ηξερα οτι γινετε πολεμος περι του θεματος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα να παίξεις και με τα 2 είδη για να δεις τις διαφορές που έχουν στην υφή και αν δε μπορέσεις να καταλήξεις, να διαλέξεις με βάση ποια προτιμάς σαν εμφάνιση

 

θα συμφωνήσω 100% με αυτό:

 

είναι δυο φορές επιβεβλημένο να διαπιστώσεις εσύ ο ίδιος τις ό,ποιες διαφορές... ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε η απάντηση στο ερώτημά σου:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4114.0

 

;D

 

Πέραν από την πλάκα, όπως είπαν και οι προηγούμενοι κανείς δε μπορεί να σου προτείνει με "ασφάλεια" τι να πάρεις, γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

Εγώ πάντως είμαι του rosewood. (Τα χέρια μου ιδρώνουν αρκετά και με τις maple λουστραρισμένες ταστιέρες ταλαιπωρούμαι...)

 

Για τον ήχο του κάθε ξύλου, ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.

Υπάρχουν αυτοί που ορκίζονται ότι ακούνε διαφορές και αυτοί που ορκίζονται πως δεν ακούνε καμιά διαφορά.

Άκρη δεν θα βγάλεις. Έχουν χυθεί άπειρα kbytes cyber-αίματος στη "μάχη των ξύλων" (εντός και εκτός NOIZ) και το αποτέλεσμα είναι μηδέν.

 

Βουρ λοιπόν στα μαγαζιά για δοκιμές, για να μπορέσεις να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου