Προς το περιεχόμενο

Περί αυθεντικότητας καλλιτεχνών ο λόγος...


tsirobill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

και το let's spend the night together το 60 ήταν και λίγο επαναστατικό, ρωτήστε τη θεία σας :) Τα σεξουαλικά υπονοούμενα ήταν και λίγο συγκρουσιακά τότε. Και το να εκφράσω μια γενιά σημαίνει ίσως να "πω" αυτό που μετά θα πουν πολλοί "ναι αυτό σκεφτόμουν κι εγώ".

 

 

 

Μα δεν νομίζω ότι το '60 στην Ελλάδα είχε εμπορική επιτυχία το συγεκριμένο άσμα. Και πως να είχε δηλαδή, όταν ο υπόλοιπος κόσμος αποθέωνε το μίνι, οι φεμινίστριες καιγανε τα σουτιεν τους , το αντισυλλιπτικο χάπι βγήκε στην αγορά και εμείς εδώ ασχολούμασταν ΑΚΟΜΑ με τους δεξιούς και του αριστερούς , τον θάνατο του Λαμπράκη και το '67   ήρθε και η Χούντα . Η δε θεία μου "στο νησί" 'επρεπε να παντρευτεί τον θείο μου επειδή "την ατίμασε" σε ένα.....κοτέτσι!!!  ;D

 

 

Και γιατί να μη θεωρήσουμε π.χ. αυθεντικό σήμερα ένα καλλιτέχνη που βγαίνει μέσα από το myspace με απλά μέσα και σε μικρή καταρχήν κλίμακα; Δεν εκφράζει κι αυτό την εποχή μας, απλά και αβίαστα;

 

σε αυτό συμφωνώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει τα παραείπα λίγο για τη θεία σας, εννοούσα την Αγγλίδα θεία σας  ;)

Εδώ στην Ελλάδα είμαστε ακόμα στο πολιτικό σύστημα του Μεσαίωνα (φεουδαρχία) και τα ιδεώση της Γαλλικής επανάστασης του 17789 ακόμα να μας φτάσουν, στη σεξουαλική του 60 θα κολάγαμε;  :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει τα παραείπα λίγο για τη θεία σας, εννοούσα την Αγγλίδα θεία σας  ;)

Εδώ στην Ελλάδα είμαστε ακόμα στο πολιτικό σύστημα του Μεσαίωνα (φεουδαρχία) και τα ιδεώση της Γαλλικής επανάστασης του 17789 ακόμα να μας φτάσουν, στη σεξουαλική του 60 θα κολάγαμε;  :D

 

τι? ? ?

θα ξαναεπαναστατησουν οι γαλλοι??

;D ;D ;D

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
«Δεν είμαι σίγουρος ότι ο Bob Dylan και ο Tom Waits είναι τόσο αυθεντικοί όσο νομίζουμε. Ίσως και να μην είναι.»

 

Πρόσθεσε δε: «Μερικές φορές πιστεύω ότι κάποιος σαν τη  Britney Spears ή γενικά όποιος κάνει αυτό που θέλει με τον τρόπο που αυτός γνωρίζει καλύτερα είναι πιο αυθεντικός από αυτούς που ανέφερα».

 

Είναι λίγο outdated το thread αλλά μόλις το διάβασα αυτό έπαθα κάτι. Θα έπρεπε να υπάρχει κάποιου είδους αστυνομία της τέχνης και να τον συλλάβουν επ' αυτοφώρω τον τύπο. Συρραφή στόματος για μερικούς μήνες ώστε τις επόμενες φορές να σκέφτεται λίγο καλύτερα τι θα πει.

 

Και όσον αφορά το θέμα της αυθεντικότητας, εγώ προσωπικώς, πιο αυθεντικό συνθέτη/στιχουργό/ερμηνευτή από τον Waits δεν γνωρίζω.

 

Και ο Dylan επίσης αν και τελευταία, προφανώς λόγω γεραμάτων, έχει ξεμωραθεί λιγάκι και κυκλοφορεί CD που τραγουδάει τα κάλαντα. Αν είχα μικρό παιδί πάντως δε θα του έβαζα να ακούσει τον "μικρό τυμπανιστή" τραγουδισμένο από Dylan.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο outdated το thread αλλά μόλις το διάβασα αυτό έπαθα κάτι. Θα έπρεπε να υπάρχει κάποιου είδους αστυνομία της τέχνης και να τον συλλάβουν επ' αυτοφώρω τον τύπο. Συρραφή στόματος για μερικούς μήνες ώστε τις επόμενες φορές να σκέφτεται λίγο καλύτερα τι θα πει.

 

 

Δεν χρειαζεται αστυνομια τεχνης.. αν κανουν οι ''αλλοι'' καποια μυνηση τοτε αναλαμβανει η δικαιοσυνη!  :P

 

Αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι εννουσε! (μην μου πεις να στο αναλυσω τωρα γιατι γραφω με το ενα χερι και δεν..! το αλλο κουλαθηκε..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι απορώ πως απο το υπογειάκι του Jack φαινονται τα ρετιρέ του Bob και του Tom

 

Το μπαρ στου οποίου την τουαλέτα ο Τομ κερνούσε τσιγάρα την καθαρίστρια εκείνη τη στιγμή μάλλον εννοείς :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Συμπτωματικά βρήκα το thread, λίγο αργά κιόλας, αλλά... ρε παιδιά τι το κακό είπε ο άνθρωπος; Ότι δε μπορούμε να ξέρουμε πόσο "αυθεντικός" είναι ο καθένας. Γιατί δηλαδή, εσείς ξέρετε τον Dylan και την Britney κι από χθες για να γνωρίζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου