Προς το περιεχόμενο

Tom Holmes humbuckers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δηλαδή έχουν μερικές λίγο τονισμένες ψηλομεσαίες που βγάζουν ένα ωραίο distortion...? Μιλάμε για την τοποθέτησή τους σε Les Paul? Offtopic, δεν πιστεύω ότι θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για μαγνήτες, ακόμη κι αν τα είχα...

 

μπράβο! δεν ξέρω αν έκανα τόσο καλη περιγραφή...

 

έλεγα μάλιστα να το προσθέσω αλλά βαριόμουν!

 

έχουν ένα πολύ ωραίο sizzle τμετά το αρχικό compression, ταυτόχρονα όμως είναι και λίγο dark με αρκετό σώμα στη νότα, σε αντίθεση πχ με τους Pearly Gates, που είναι λίγο "αδειοι". Πάντως όντως και οι Wolfetone/Dr Vintage είναι πολύ κοντά.

 

Όσο για τα λεφτά, είναι και θέμα γούστου. Εμένα πρός το παρόν μου αρέσουν οι True 60s (για τη φάση που περνάω).

 

Αν έπαιρνα μια 335, μιας κι έχω τους Τrue 60s, θα πήγαινα σε WCR Crossroads ή Throbak 101 limited. Aν έπαιρνα 2 335 ;D, στην άλλη θα έβαζα τους Stormy Mondays. Θέλω επίσης να δοκιμάσω στην L.P τους Tom Short (Marc Ford model). Aλλά προς το παρόν, επειδή είμαι ικανοποιημένος απ' τον ήχο μου δεν το παίρνω απόφαση.

 

Πάντως είναι σίγουρη επένδυση. Τα λεφτά σου τα παίρνεις πίσω στο ακέραιο αν δεν σου κάνουν μεταπουλωντας τους. Μάλιστα στο ebay τους πουλάν σε τρελές τιμές - εως και 900 ευρώ - επειδή ακριβώς είναι ψιλοδύσκολο να βρείς το site και ο Τομ περνά και πολλές περιόδους που δεν ασχολείται καθόλου με το άθλημα...

 

Τούς Holmes τους έχει κι ο Κουρμπής στη Les Paul του. Αν μπορέσει κάποιος να τους ακούσει εκεί.

 

Ναί, όλους τους boutique τους έχω ακούσει σε LP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί σήμερα δεν μπορεί να πει κανείς ότι είναι ακριβοί.

 

Θυμάμαι πριν απο καμιά 15αριά χρόνια, επι δραχμών και προ internet, όταν ο βασικός μισθός ήταν 120.000 μια Les Paul std κόστιζε 1.100.000  (δηλ 10 μισθούς) και ένα σετ του Tom αν έβρισκες καποιον να στο φέρει καμιά 300 χιλιάρικα (δηλ. τρείς μισθούς).

 

Οπότε σήμερα όλοι μπορούμε να ήμαστε χαρούμενοι... :P :P

 

για να πούμε και του στραβού το δίκιο:

 

το 1958 όπως λέει εδώ η les paul standard έκανε 247.50 δολάρια (με τραγικά χαμηλότερη εκβημιοχάνιση της παραγωγής)

 

και εδώ μου λέει ότι σημερινά είναι $1,849.56

 

άμα τα κάνω και ευρώ, που είναι λίγο άδικο για το δολάριο είναι 1,243.48

 

εύκολα συμπεραίνουμε ότι μας κλέβουν gibson και τελώνες. Λιγότερο σήμερα, αλλά ακόμα προσβάλλει λιγο τη νοημοσύνη μας :-\

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εννοείς κάτι που εγώ αποκαλώ ..."κλασιμο"?

 

δε το λέω με κακία, μη παρεξηγηθούμε, απλά επειδή λες dark fuzzy sound

 

αν ειναι αυτό, τότε θα μοιάζει και με τον duncan Jazz ...ε?

 

Define "κλάσιμο"... ::)

 

Πιο κοντά είναι στον Gibson Classic 57 με περισσότερα μεσαία αντί για μπάσα και στον Seymour Duncan Pearly Gates αλλά πολύ πιο γεμάτος (εννοείται είπαμε χωρίς να μπασάρει). Ο Jazz είναι πιο πριμάτος.

 

Και το string separation δεν έχει καμιά σχέση με Gibson ή SD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ εναν ήχο που μοιάζει με ήχο φαζζ σε μπάσα χορδη, αλλά δε μπορεις να το πεις και distorted οπως το φαζζ.

 

το αντιθετο του σφιχτού, ήχος απλωμένος, χωρις "ατάκα"

 

μάλλον όμως δεν εννοουσες αυτό που είπα :)

 

ο όρος "κλασιμο" ακουγεται ανόητος, το ξέρω, αλλά τον χρησιμοποιησα απλά για περιγραφικους λογους, όχι για να το παίξω εξυπνάκιας :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

για να πούμε και του στραβού το δίκιο:

 

το 1958 όπως λέει εδώ η les paul standard έκανε 247.50 δολάρια (με τραγικά χαμηλότερη εκβημιοχάνιση της παραγωγής)

 

και εδώ μου λέει ότι σημερινά είναι $1,849.56

 

άμα τα κάνω και ευρώ, που είναι λίγο άδικο για το δολάριο είναι 1,243.48

 

εύκολα συμπεραίνουμε ότι μας κλέβουν gibson και τελώνες. Λιγότερο σήμερα, αλλά ακόμα προσβάλλει λιγο τη νοημοσύνη μας :-\

 

 

Έχεις δίκιο. Αν το 1959 έπαιζα ηλ. κιθάρα και δεν είχα αγοράσει μια L.P σήμερα θα ήμουν εξοργισμένος... ;D

 

Παρ' όλα αυτά εγώ περιέγραψα καταστάσεις που έζησα, και τις σύγκρινα με τις σημερινές οι οποίες είναι σαφώς πιο ευνοικές. Σκέψου δηλαδή τι να πεί κι ο άνθρωπος που το 1990 αγόρασε μια LP std 1000000 δρχ και σήμερα δεν μπορεί να την πουλήσει 1500 ευρώ!

 

Κατά τ' άλλα...προσφορά και ζήτηση λέγεται κι ειν' απλό το θέμα. Η θα θεωρείς ότι σε κλέβουν όλες οι εταιρείες του κόσμου ή καμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εννοώ εναν ήχο που μοιάζει με ήχο φαζζ σε μπάσα χορδη, αλλά δε μπορεις να το πεις και distorted οπως το φαζζ.

 

το αντιθετο του σφιχτού, ήχος απλωμένος, χωρις "ατάκα"

 

μάλλον όμως δεν εννοουσες αυτό που είπα :)

 

ο όρος "κλασιμο" ακουγεται ανόητος, το ξέρω, αλλά τον χρησιμοποιησα απλά για περιγραφικους λογους, όχι για να το παίξω εξυπνάκιας :)

 

Μάλλον εννοείς το πολυ compression.

 

Οι περισσότεροι διπλοί κομπρεσσάρουν στο pick attack. Aμέσως μετά ο ήχος "ανοιγει". Αυτό είναι κάτι που περιγράφεται ως "note blooming" και είναι βασικό στοιχείο review ενός μαγνήτη που αυτοονομάζεται PAF Replica, μιας και αυτό θεωρείται χαρακτηριστικό στοιχείο του ήχου

κάποιων εκ των "καλών" ας πούμε originals.

 

Αποτελείται δηλαδή από την ποσότητα του compression τη διάρκειά του

και το πόσο άντιλαμβάνεσαι να "ανοίγει" ο ήχος μετά.

 

Αν και δεν το έχω ακούσει αυτό που λες στον συγκεκριμένο μαγνήτη (τον Jazz) δεν το αμφισβητώ, γιατί δεν τον είχα ποτέ σε δική μου κιθάρα και ίσως να μην το θυμάμαι και καλά. Αυτό το έχει έντονα ο Stormy Monday, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι ωραίο, του δίνει χαρακτήρα, που συνολικά μεταφέρεται σαν ένα είδος "twang" στην κιθάρα. Άκου και το ομώνυμο τραγούδι του Τ-Bone Walker και θα δείς ότι είναι πολύ "πιστός στους original" ήχος.

 

Πάντως ο Tom Holmes δεν το έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πούμε και του στραβού το δίκιο:

 

το 1958 όπως λέει εδώ η les paul standard έκανε 247.50 δολάρια (με τραγικά χαμηλότερη εκβημιοχάνιση της παραγωγής)

 

 

Συνεχιζοντας το offtopic :

 

Βεβαια, το 1965 η μανα μου που δουλευε στον ΟΤΕ επαιρνε μισθο γυρω στις 1000 δρχ...δηλαδη περι τα σημερινα 3 ευρω η 3 σημερινα δολλαρια. Mε αυτην την υπεραπλουστευμενη ισοτιμια για να αγορασει τοτε μια Gibson ηθελε 80 πληρη μηνιατικα.

 

(Και να γιατι ειναι σχετικα σπανιο να βρεις Gibson του 1958 σε αγγελιες και να την πουλαει παλιος ΟΤΕτζης.)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tomholmescompany.com/

 

του στέλνεις e-mail απαντάει η γυναίκα του.

 

Προσοχή είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ (γύρω στα 700 usd αν θυμάμαι καλά).

 

Δοκίμασε καλύτερα να βρείς παλιούς Wolfetone/Dr Vintage από την εποχή που ήταν μαζί. Είναι πολύ κοντά.

 

Πληροφοριακά επίσης, δεν είναι ότι πιο "hot" στην αγορά και το hype αυτή τη στιγμή.

 

Αυτοί είναι: Throbak SLE 101 Limited.

 

Eδώ: http://gundrymedia.typepad.com/throbak_electronics/2008/07/throbak-vintage.html

  1000 thank you...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tomholmescompany.com/

 

του στέλνεις e-mail απαντάει η γυναίκα του.

 

Προσοχή είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ (γύρω στα 700 usd αν θυμάμαι καλά).

 

Δοκίμασε καλύτερα να βρείς παλιούς Wolfetone/Dr Vintage από την εποχή που ήταν μαζί. Είναι πολύ κοντά.

 

Πληροφοριακά επίσης, δεν είναι ότι πιο "hot" στην αγορά και το hype αυτή τη στιγμή.

 

Αυτοί είναι: Throbak SLE 101 Limited.

 

Eδώ: http://gundrymedia.typepad.com/throbak_electronics/2008/07/throbak-vintage.html

 

μεταξύ των δύο ηχητικά ποιους θα προτιμούσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχει έντονα ο Stormy Monday, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι ωραίο, του δίνει χαρακτήρα, που συνολικά μεταφέρεται σαν ένα είδος "twang" στην κιθάρα.

 

+1 ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου