Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο ποστ σχετικα πως να βελτιωσω το παιξιμο μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο πράγματα θα σου προτείνω εγώ.

 

Όταν παίζεις / αυτοσχεδιάζεις, ξεκίνα πάντα με μια μελωδία. Έστω και τεσσάρων-πέντε νοτών. Και μετά προσπάθησε αυτό που παίζεις να είναι ουσιαστικά παραλλαγές αυτού του θέματος. Είναι πολύ καλή άσκηση για να έχεις το μυαλό σου στη μελωδία παρά στο πόσα εντυπωσιακά θα παίξεις....

 

Επίσης, προσπάθησε να κάνεις κάποια σόλο σου σαν συνομιλία δύο προσώπων. Δηλ.:

Α' πρόσωπο - παύση - Β' πρόσωπο - παύση.

Και μετά σιγά σιγά προσπάθησε να εμπλουτίσεις αυτή τη συζήτηση με ένα συναίσθημα. Π.χ. σκέψου ότι τα πρόσωπα μαλλώνουν. Φωνάζουν, υστερίες κλπ. Προσπάθησε να το παίξεις αυτό.

Δεν ξέρω αν με πιάνεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε λιγα λογια στη φασολαδα μας , οταν παιζει λα- μπορω να παιξω μονο λα-,λα μπλουζ και λα πεντατονικη (σε οποια θεση/mode ναναι). Δεν μπορω να βαλω καμμια αλλη πχ. μι+ή- με τονικη τη λα η κατι τετοιο με ιδιο/παρομοιο οπλισμο ? η ντο+ πχ,που εχει ιδιο οπλισμο , μπορω να παιξω ντο πεντατονικη ?

 

Τα modes της κλιμακας , εχουν καποια χρησιμοτητα περα απο το τι βολευει στο που θα καταληξω ? δηλαδη , στη λα- πχ παιζω μι ουσακ , ειναι η ιδια η λα με μονη διαφορα που την αρχιζω/τελειωνω ...Η μελωδια μεσα τους που βγαινει δεν αλλαζει ...  Χανω κατι εδω ?

Στη σολ και στη φα ,εκτος απο λα- και τις ιδιες σολ φα+ ,  δε μπορω να παιξω σε αλλες κλιμακες ?

Ποτε μπορω να χρησιμοποιησω ελατωμενες κλιμακες ?

Κ τις ξερω τις νοτες της κλιμακας που πατανε, απλα δε μπορω να καταλαβω ποιες ειναι αυτες που δεν ειναι κ τοσο μουσικες , αυτο ρωταω (πχ. σε λα κλιμακα η λιγοτερο μουσικη/χρησιμη ειναι η ... φα ? )

 

skantzos : το κανω ρε φιλε αλλα στη 3/4η νοτα βγαινω λαθος κ παει η εμπευση περιπατο ...

 

mscmkr : πολυ λογικο ty

mij : δηλ. γενικα ... κανει μονο για βοηθεια σε συνθεση ? δεν εχει εφαρμογη στα σολα ?

lofring : δε τα ειδα ακομα τα συγκεκριμενα, αλλα τον εχω ακουσει που λεει οτι μονο με τη μνημη ολα τα modes σε ολες τις κλιμακες ειναι αρκετα για να σολαρει ... θα τα δω σε λιγο με την αναλογη προσοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αυτοσχεδιασμού είναι κάτι το οποίο απαιτεί σίγουρα τεχνική αλλά κυρίως μουσικότητα.. Με τον όρο μουσικότητα εννοώ οτι μπορείς να σκεφτείς μουσικά/μελωδικά. Αυτό κατα την γνώμη μου είναι το πιο δύσκολο να εξασκήσεις, είτε έχεις ''ταλέντο'' είτε όχι. Και σύγουρα ο ποιο απλός τρόπος να ξεκινήσεις να το κάνεις είναι να αρχίσεις να δουλεύεις την μουσική πλευρά του αυτιού σου.. Προσπάθησε να αντιληφθείς διαστήματα, τρόπους, συγχορδίες, τονικότητες (φυσικά όλα αυτά αν δεν τα γνωρίζεις, πρέπει σίγουρα να κοιτάξεις λίγο θεωρία). Όταν ακούς ένα κλασικό σόλο (που προανέφεραν τα παιδιά Rory, Jimmi, SRV κτλ) και σου αρέσει προσπάθησε όσο αντέχεις να το προσεγγίσεις (αρχικά) με το αυτί, μετά δες tab και προσπαθησε να συνειδητοποιήσεις τι δεν άκουσε το αυτί σου και σου το'πε η ταμπλατούρα.. Θέλει υπομονή αλλά πιστεψέ με είναι μια τεχνική που θα απογειώσει κυριολεκτικά την μουσικότητα σου.. Σαν συμβουλή ξεκίνα με Blues και κατά προτήμηση μινόρε..

Θα πρέπει να βλέπεις σαν στόχο το να ξέρεις κάθε νότα στην κιθάρα, να μπορείς να την ακούσεις μέσα σου, (όταν κάνεις σόλο προσπάθησε να το τραγουδάς κιόλας!!!), όταν δηλαδή αρχίσεις να σκέφτεσαι μελωδίες (σόλα, πες τα όπως θες) να μπορείς να τα εκφράσεις πάνω στην ταστιέρα..

Όλα αυτά είναι γνώμη μου, δεν είμαι άσσος στον αυτοσχεδιασμό ούτε κανένας παιχταράς, άλλα έχω καταλάβει οτι η μουσική είναι θέμα αντίληψης και μουσικότητας και οτι αυτά όλα είναι η πραγματική μελέτη/εξάσκηση κιθάρας..(χωρίς να υποβηβάζω την τεχνική..)

Μην παίζεις ασκήσεις για ώρες, αυτοσχεδίασε για ώρες.. Συγνώμη αν κάνω λάθος αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί και αν μπορεί να σε βοηθήσει το shredding στον αυτοσχεδιασμό, προσέγγισε blues/jazz και βρες κομμάτια που σου αρέσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου