Προς το περιεχόμενο

Kαμπίνα 1x12. DIY βεβαίως, βεβαίως...


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με το κόστος που βλέπω οτι θα μου βγεί (χωρίς ντύσιμο), αξίζει σίγουρα μια

προσπάθεια, θα το αφήσω για την επόμενη εβδομάδα που θα ανοίξουν και τα Leroy.

 

Αξίζει να περιμένεις. Η τιμές για το MDF είναι όπως περίπου έγραψες, γύρω στα 12€/τμ για το 16άρι ή 18άρι. Στο Leroy στο κόβουν ακριβώς στις διαστάσεις που θέλεις, ακριβώς τα κομμάτια που χρειάζεσαι και χρεώνεσαι μόνο γι αυτά, δε χρειάζεται να πάρεις μεγάλο κομμάτι και να σου μείνει η φύρα.

 

Το μόνο κακό του MDF είναι ότι είναι υπερβολικά ευαίσθητο στην υγρασία, φουσκώνει και θρυμματίζεται εύκολα αν πάρει υγρασία, γι' αυτό καλό είναι να το περάσεις με κάποιο αδιάβροχο κάλυμμα (βερνίκι πχ) πριν το ντύσεις.

 

Εγώ έχω φτιάξει κεφαλή και καμπίνα 4x12 για μπάσο με MDF το οποίο έχω επενδύσει με τσόχα, και λαμπάτο combo (σε στυλ AC30) για κιθάρα, που επένδυσα με δερματίνη. Όλα τα περνάω βερνίκι και μετά κολλάω την επένδυση, μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα με το ξύλο. Ειδικά στον 4x12, τον είχα για πολλά χρόνια σε στούντιο με μεγάλη υγρασία (και μερικούς μήνες πριν μετακομίσουμε άρχισε και να στάζει η οροφή στις βροχές και μάλιστα ακριβώς δίπλα του!) και παρόλο που η τσόχα είναι διαπερατή στην υγρασία, δε μου έχει πάθει τίποτα (βοηθάει βέβαια και η βενζινόκολλα με την οποία κολλάω την επένδυση, η οποία επίσης προστατεύει κάπως από την υγρασία).

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δερματίνη πόσο περίπου κοστίζει? Πλησιάζει σε υφή αυτή των ενισχυτών?

 

Υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικές δερματίνες, σε ποιότητα/σκληρότητα/αντοχή/υφή και φυσικά τιμή. Εγώ έτυχε να έχω πρόσβαση εκείνο τον καιρό σε βιοτεχνία κατασκευής ρουχισμού και είχαν τη συγκεκριμένη δερματίνη την οποία μου έδωσαν σε πολύ καλή τιμή (χονδρικής). Δες αυτό για να πάρεις μια ιδέα http://www.noiz.gr/index.php?topic=161822.msg254013 . Ό,τι δέρμα υπάρχει, βρίσκεις και την αντίστοιχη απομίμησή του σε δερματίνη - ακόμα και snakeskin (μπλιαχ!)

 

Πάντως σίγουρα είναι φτηνότερη από tolex... ;)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έτυχε να έχω πρόσβαση εκείνο τον καιρό σε βιοτεχνία κατασκευής ρουχισμού και είχαν τη συγκεκριμένη δερματίνη την οποία μου έδωσαν σε πολύ καλή τιμή (χονδρικής).

'Η επίσης σε ταπετσέρη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό για να πάρεις μια ιδέα http://www.noiz.gr/index.php?topic=161822.msg254013.

Τι ίδεα να πάρω ανθρωπέ μου, μου έπεσαν τα μαλλιά με αυτό που έιδα ;D

Τρομερός και εσύ και ο ενισχυτής αλλα λίιιιιγο πλατύτερος να ήταν θα

χωρούσε άνετα 2 μεγάφωνα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίιιιιγο πλατύτερος να ήταν θα

χωρούσε άνετα 2 μεγάφωνα

 

Οι διαστάσεις είναι ακριβώς ενός AC30, άρα χωράει ακριβώς δύο 12άρια δίπλα δίπλα... απλά εγώ ήθελα ένα μεγάφωνο.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο πολλές ώρες δουλειάς, αρκετά λαθάκια, απίστευτη ακαταστασία και ένα δωμάτιο

χειρότερο απο ξυλουργείο, η καμπινούλα μου είναι έτοιμη. Μου κόστισε περίπου 55 ευρώ

με χρήση νοβοπάν και φτηνής δερματίνης... Φωτό απο παλιό κινητό δυστυχώς.

Μάθημα: Μην επιχειρήσετε να κόψετε ξύλα με σέγα μόνοι σας εκτός και αν ξέρετε να την χειρίζεστε άριστα...

1441004744_006.thumb.jpg.85faa4ec3fb95a71005dad68985f661c.jpg

524468323_009.thumb.jpg.56ef2890e805a81a6fe241536ffbaec7.jpg

1975835216_010.thumb.jpg.97670bea9b420c4f7da6bc268a85c9c4.jpg

1254029825_013.thumb.jpg.2ce1ab678e684f13e894379e9e9f0b06.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο νεαρός.

 

Με τις υγείες σας αγαπητέ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου