Προς το περιεχόμενο

Αγορά αρμονίου / synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα

χρειάζομαι τη βοήθεια σας - θέλω να αγοράσω ένα νεο αρμόνιο ή synth και δεν ξέρω τί είναι προτιμότερο βάσει αυτών που θέλω:

1, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι ρυθμοί

2, θέλω να έχει πολλά κανάλια ώστε να γράφω μία - μία τις μελωδίες / ήχους για το κάθε κομμάτι και να το χτίζω (ενορχηστρώνω) σταδιακά. εδώ θέλω δηλ. να υπάρχει η δυνατότητα να ακούω πχ το πιάνο που έχω γράψει και απο πάνω να πάω και να γράφω πχ την κιθάρα κλπκλπ

3, να μπορώ εννοείται να το ακούσω & να το αποθηκεύσω όλη τη σύνθεση

4, να έχει λαικούς ήχους (ή δυνατότητα να τους φτιάξεις) πχ μπουζουκι, κλαρίνο, ακορντεόν κλπ

5, (ιδανικα) να παίρνει και μικρόφωνο για να φορτώνεις πχ σε έξτρα κανάλι και τη φωνή.

 

ξέρω ότι κυκλοφορούν προγράμματα software κλπ  - αλλά επειδή έχω ένα μικρό laptop προτιμώ τη λύση του να το φτιάχνω στο synth  - apo to na mpleksw me programmata klp

 

to budget mou einai max 950 kai exw proigoumeni empeiria (teleiws erasitexniki) apo ena pampalaio psr500. ti proteinete?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

1. Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις;

2. Μην γράφεις Greeklish. Είναι κανονισμός του φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Στεφανή καταρχήν αυτό που ψάχνεις λέγεται "Workstation". Προτιμησε αυτό τον όρο, από το "synth"΄ή το "αρμόνιο".

 

Τα μοντέλα που περιγράφεις ειναι Ok, κατα τη γνώμη μου, αλλά όταν έρθει η ώρα να γράψεις φωνή, καλύτερα θα ήταν να αρχίσεις να σκέφτεσαι το "μπλεξιμο" με τα προγραμματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να βοηθήσω έχω ξεχωρίσει τα korgx50, korg ps60, m audio venom, yamaha mox6, yamaha mm6

 

Τι λέτε? Σωστά κοιτάω για synth ή να δω κάτι σε psr?

Εκτός από αυτά που ανέφερες πιό πάνω, μπορείς να δεις επίσης σε Roland τα JUNO-G, JUNO-STAGE κλπ. Αν δεν τα βρεις σε καινούργια, πιθανότατα σε μεταχειρισμένα.

 

Αν και βάση του τι ζητάς, θα σου πρότεινα κάτι σε πιό πραγματικό workstation όπως γιά παράδειγμα Fantom-G. Αλλά εκεί μιλάμε γιά εντελώς διαφορετικά χρηματικά ποσά καθώς και δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου