Προς το περιεχόμενο

Αγορά αρμονίου / synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα οργανα που μπορεις να γραψεις και audio (δηλαδη καποια φωνή ή αλλο εξωτερικο οργανο), ξεφευγουν λίγο απο το μπατζετ σου. Το κάνει δηλαδη ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το Roland Fantom G.

 

Στα λεφτα που θες να δώσεις, το πιο καλό που μπορω να σκεφτώ είναι το Roland Juno G, αλλα δεν ξερω ποσο ευκολο θα είναι να βρεις λαικους ήχους.

 

Παντως θα προτεινα να μη σε περιορισει η ηχογραφηση της φωνης. Αν θες να φτιαχνεις απλα demos για προσωπική χρηση, υπαρχουν δωρεαν προγραμματα για να ηχογραφεις ετοιμο το κομματι απο το οργανο και να προσθετεις τη φωνή απο πάνω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εκεί που καταλήγω είναι στο yamaha mox6 λόγω του ότι είναι το πιο καινούριο και από ότι είδα έχει και δυνατότητα να συνδέσεις μικρόφωνο και να ηχογραφήσεις και φωνή.

Τί λετε; κάνω καλή επιλογή;

απλά φοβάμαι μήπως δώσω όλα αυτά τα χρήματα και διαπιστώσω ότι έχει πολλές δυνατότητες που ενδεχομένως να μου είναι περιττές;

σε ότι αφορά τους λαικούς ήχους πιστεύετε θα με καλύψει;

και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τί λετε; κάνω καλή επιλογή;

Καλή επιλογή γιά τα χρήματά του και τις δυνατότητές του.

 

απλά φοβάμαι μήπως δώσω όλα αυτά τα χρήματα και διαπιστώσω ότι έχει πολλές δυνατότητες που ενδεχομένως να μου είναι περιττές;

Να τα ελέγξεις όλ'αυτά πριν το αγοράσεις.

 

σε ότι αφορά τους λαικούς ήχους πιστεύετε θα με καλύψει;

Σχετικό. "Λαϊκός Ήχος" μπορεί να είναι και ένα εργοστασιακό lead sound.

Καλού κακού ρώτησε στον Νάκα γιά "λαϊκούς ήχους". Αυτοί ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκεί που καταλήγω είναι στο yamaha mox6 λόγω του ότι είναι το πιο καινούριο και από ότι είδα έχει και δυνατότητα να συνδέσεις μικρόφωνο και να ηχογραφήσεις και φωνή.

 

 

Όχι,δεν μπορείς να ηχογραφήσεις φωνή (με το μικρόφωνο) μέσα στο όργανο.Το Mox6 παίρνει μικρόφωνο για να τραγουδάς ζωντανά ή να περνάς την φωνή σου διαμέσω του mox6 στον υπολογιστή ώστε να την γράψεις στον υπολογιστή.Δεν έχει sampler->δειγματολήπτη.Μην μπερδεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τις λειτουργίες του synth?

Αυτα δεν γραφονται εδω, ειναι παρα πολλα....

Τσεκαρε το παρακατω λινκ για να παρεις μια βασικη ιδεα: 8)

http://en.wikipedia.org/wiki/Synthesizer

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια λύση οικονομική είναι σε μεταχειρισμένο Triton Le,TR, αν είναι σε άψογη κατάσταση.

Το μόνο που σε περιορίζει είναί η εγγραφή φωνής.

 

Κατά τα άλλα στέκονται άνετα σε μπάντα ροκ..μέχρι και λαϊκα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βλέπω ότι τα synth έχουν κάτι λειτουργίες για κυματομορφές - συχνότητες κλπκλπκλπ με τα οποία δεν ασχολουμαι καν - αναρωτιέμαι μήπως να δώσω τα 1100ευρώ να παρω PSR710 να έχει και τα ηχεία έτοιμα???!!! οκ, δεν με ενδιαφέρουν οι ρυθμοί αλλά από την άλλη αφού δεν τις γνωρίζω όλες αυτές τις εξειδικευμένες λειτουργίες του synth και το θέλω μόνο για να συνθέτω τραγούδια κλπ έχει νόημα να πάω στο mox6?

επίσης θέλω να είναι καινούριο και να έχει βγει πρόσφατα στην αγορά για να μην είναι τεχνολογικά out of date?

επίσης να σημειώσω ότι έχω απογοητευτεί τρομερά από το service στο Νάκα. Πας να αγοράσεις πλήκτρα και να σκάσεις 1000 ευρώ και όύτε που σου εξηγούν ούτε που ασχολούνται καν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου