Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου Creative. Να την πετάξω;


StefanosK27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, φυσικα τα παιρνουν.

 

Δηλαδη χρησιμοποιεις εναν μικτη για να ηχογραφεις το πολυ μεχρι 2 ταυτοχρονες εισοδους...

Σου προτεινω λοιπον να παρεις μια καρτα ηχου με 2 εισοδους (κανουν κατω απο 200ε και με λιγη τυχη βρισκεις στις αγγελιες με περιπου 120) .

Το EQ που θα κανεις μεσα απο το DAW σου ειναι οπωσδηποτε ποιοτικοτερο απο αυτο που κανεις τωρα με το μιχτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ναι, φυσικα τα παιρνουν.

 

Δηλαδη χρησιμοποιεις εναν μικτη για να ηχογραφεις το πολυ μεχρι 2 ταυτοχρονες εισοδους...

Σου προτεινω λοιπον να παρεις μια καρτα ηχου με 2 εισοδους (κανουν κατω απο 200ε και με λιγη τυχη βρισκεις στις αγγελιες με περιπου 120) .

Το EQ που θα κανεις μεσα απο το DAW σου ειναι οπωσδηποτε ποιοτικοτερο απο αυτο που κανεις τωρα με το μιχτάκι.

 

Ναι, μου αρέσει όμως να χαιδεύω τα κουμπάκια.  ;)    Είμαι πολύ OutOfTheBox τύπος.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εδω και χρονια την καρτα ηχου με τον τιτλο σιδηροδρομο, sound blaster audigy 2 zs platinum pro. Παίζω σχεδόν αποκλειστικά στον υπολογιστή μου κιθάρα, δεν ειμαι ομως ευχαριστημενος από τον ηχο και δεν ξέρω που να πρωτορήξω το φτέξιμο.Η συνδεσιολογια μου ειναι η εξης:

 

Squier Stratocaster - Zoom 707 II - Behringer Xenyx 802 (6κάναλος μίκτης) - sound blaster audigy 2 zs platinum pro - Adobe Audition - Creative T7700 speakers (7.1)

 

Κιθάρα έχω σκοπό να αλλάξω σύντομα, θα βελτιωθεί όμως αισθητα ο ήχος μου; Ή πρέπει να σκεφτώ σοβαρά την αγορά Studio Monitor ηχεία ή/και κάρτας ήχου; Το πρόβλημα μου είναι (εκτός από οικονομικό φυσικά), ότι αν πάρω μία κάρτα ήχου "ηχογράφησης" θα χάσω τον ωραίο μου πολυκάναλο ήχο μου.

 

Τι μου προτείνετε; Αν θέλετε να ακούσετε δείγματα ηχογράφησης εδώ http://www.myspace.com/hopebeneathyourtears .

 

Η καρτα ήχου είναι απο τις καλύτερες, το πρόβλημα με τις creative είναι το software (drivers) και όχι το hardware. Το σίγουρο είναι οτι δεν φταίει σε καμία περίπτωση η κάρτα ήχου. Δοκίμασε το ASIO4ALL και θα καταλάβεις οτι πετυχαίνεις καλό latency με την audigy2. Εγώ νομίζω το πρόβλημα είναι στην zoom. Εχω κ εγώ την GFX5 και ξέρω. Παίξε με τις ρυθμίσεις του EQ και του COMP. Αυτά τα δύο είναι τα "προβληματικά". Επίσης δοκίμασε να ενεργοποιήσεις καμιά καμπίνα απο την zoom.

Α δοκίμασε να βάλεις και κανα πρόγραμμα τύπου REVALVER/guitar rig.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μου αρέσει όμως να χαιδεύω τα κουμπάκια.  ;)    Είμαι πολύ OutOfTheBox τύπος.  8)

 

βγαλτο απο την αλυσιδα και εχε το διπλα σου στο γραφειο για να το χαϊδεύεις οταν ηχογραφεις ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, μου δίνεις ελπίδες για την καρτούλα μου  :)

 

Σοβαρά τώρα

 

1) Αν πάρω monitors (σκεφτομαι αυτά http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=2_21_2105&products_id=1558 ) - κάποια στιγμη - θα μπορώ να τα συνδεσω στο control room out  του μικτη μου και να κρατησω τα παλια μου για καθημερινη χρηση; Σε τι καλωδιο καταληγουν γενικα τα monitors;

 

2) Όταν μου λετε να χρησιμοποιησω ASIO drivers εννοείτε μέσα στο DAW έτσι;

 

3) Χρησιμοποιω το Adobe Audition εδώ και χρόνια, το έχω μάθει και μου αρέσει. Προσπάθησα να το γυρίσω στα πιο γνωστά (Cubase, Sonar κλπ) αλλά μου φαίνονται ιδιαιτερα δυσχρηστα. Γενικά χάνω κάτι σε ποιοτητα που χρησιμοποιω Audition; Υπ΄οψιν ότι  δεν ασχολουμε καθόλου με MIDI (αν και το σκεφτομαι) ούτε με notation (αν και θα πρεπε).

 

4) Όσον αφορά την Zoom, συμφωνω ότι δεν ηταν και η καλυτερη επιλογή, όμως όταν την βγαζω ακουγεται πολυ χειροτερα το αποτέλεσμα. Πιστευετε ότι με μια καλυτερη πεταλιερα θα βελτιωθει το πραγμα; (btw, γιατι δεν βρισκω πουθενα την Tonelab SE, σταμάτησε;)

 

Αυτά τα ολίγα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(θα αρχίσω να βρίζω τώρα και δεν θα φταίω εγώ  >:( πετά την και πετά την και βάλε

asio4all  >:()

 

Η κάρτα σου είναι καρτάρα (αν είναι να την πετάξεις την θέλω  ;D) και οτιδήποτε πάρεις

κάτω από 200-300€ θα είναι χειρότερο από αυτό που έχεις.

Ο λόγος που όλοι οι μουσικοί προτείνουν "επαγγελματικές" (να τις κάνει ο θεός  :P)

κάρτες είναι για τις διάφορες ευκολίες που έχουν επάνω όσο αναφορά την ηχογράφηση.  Δηλ πολυκαναλες (έχεις το Behringer), εισόδους για κιθάρα (νομίζω έχει

και η δικιά σου, συν την προενίσχυση απ το zoom, συν του μικτι) και διάφορα άλλα κολπάκια. Επίσης ένας  λόγος είναι το γνωστό το άκουσα από κάποιον που του το είπε κάποιος που το είχε διαβάσει κάπου και τρεχαγύρευε να πουλάει ο ,,,ακας και ο κάθε

βλ ακας κάρτες!!!!!! Θα πετάξεις την μια κάρτα με τσιπ emu για να πάρεις μια άλλη με το ίδιο τσιπ emu της ίδιας εταιρίας creative??? ή μήπως για να πας στο άθλιο τσιπ της VIA που έχει η m-audio??

Οσο για τους οδηγούς (μάθαμε τώρα όλοι asio4all), οι creative asio που έχεις είναι καλύτεροι από αυτούς που σου είπαν  ;)

 

αυτά γιατί βαρέθηκα τα ραδιοαρβύλα, όσο για τον ήχο σου δεν ξερό τι φταίει άλλα όχι

η κάρτα σίγουρα. Ισος να φταίει το zoom άλλα δεν θέλω να πέσω στην παγίδα και να

κατηγορήσω κάτι το οποίο δεν έχω δοκιμάσει (όπως έκαναν οι προλαλήσαντες με την κάρτα ::))

 

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παλια την καρτα soundblaster audigy 2 platinum ex.Πιστευω οτι ειναι μια χαρα καρτουλα , την ειχα χρησιμοποιησει πολυ.Δε νομιζω οτι χαλαει τοσο τον ηχο , που το καταλαβαινεις κιολας και σου λενε να την πεταξεις.Σιγουρα μια πιο επαγγελματικη καρτα καποιας γνωστης εταιριας στο μουσικο χορο ειναι προτιμοτερη , αλλα οχι οτι και με αυτη δεν κανεις δουλεια! Αυτο που ξερω παντος με σιγουρια ειναι οτι o Behringer Xenyx 802 σου κανει μεγαλη ζημια.Τον ειχε ενα μαγαζι για να συνδεει το laptop σε αυτη και να παιζει τραγουδια , και μου εσπαγε τα νευρα.Οποτε ηταν οργανο μονο του ή με μια φωνη μαζι το εκανε να ακουγεται σαν ξεκουρδιστο.Δεν ξερω αν και εσυ το εχεις παρατηρησει αυτο.Παντως απο μενα καλυτερα πετα αυτο το κονσολακι της πλακας παρα την καρτουλα σου.Ουτε καθυστερηση ειχα που την χρησιμοποιουσα ουτε τπτ.Ελπιζω να βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ξερω παντος με σιγουρια ειναι οτι o Behringer Xenyx 802 σου κανει μεγαλη ζημια.Τον ειχε ενα μαγαζι για να συνδεει το laptop σε αυτη και να παιζει τραγουδια , και μου εσπαγε τα νευρα.Οποτε ηταν οργανο μονο του ή με μια φωνη μαζι το εκανε να ακουγεται σαν ξεκουρδιστο.Δεν ξερω αν και εσυ το εχεις παρατηρησει αυτο.Παντως απο μενα καλυτερα πετα αυτο το κονσολακι της πλακας παρα την καρτουλα σου.Ουτε καθυστερηση ειχα που την χρησιμοποιουσα ουτε τπτ.Ελπιζω να βοηθησα!

 

Τώρα που το λες εχω παρατηρήσει περιεργες συμπεριφορες με τον μικτη μου. Χθες ας πουμε το μικροφωνο επαιζε με την παραμορφωση της πεταλιερας! Πάντως το χρειαζομαι γιατι η καρτα ηχου εχει μεν 2 line-ins για κιθαρα και μικροφωνο, αλλα αυτο της κιθαρας δεν εχει προενισχυση και εκτος το οτι παίζει σε πολυ χαμηλη ενταση, δουλευει μονο τα αριστερα ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε καταλαβαινω τι μου λες και οτι θες να τον κρατησεις , αλλα εγω απλα σου λεω τη γνωμη μου και οτι πιστευω οτι το συγκεκριμενο κανει μεγαλη ζημια.Σιγα σιγα με υπομονη θα τα παρεις ολα και θα φτιαξεις το setup σου , μη σκας. Μη σε πιανει η φουρια να τα παρεις ολα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

watchmen να του βάλουμε και κανά ηχείο creative, γιατί Monitor δεν παίρνει, να ολοκληρωθεί η αποθέωση της κάρτας;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου