Προς το περιεχόμενο

Metal Muff & ενισχυτής Ιbanez IBZ10G: ατυχής συνδυασμός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι φιλε μου σε μαγαζι , να την πας σε εναν οργανοποιω να την ρυθμιση .το υψος των μαγνητων-χορδων.....ξερουν αυτοι καλητερα.

σηγουρα αν παρεις εναν ενισχητη θα αλλαξουν πολλα , αλλα εισαι σηγουρος οτι θα παρεις τον σωστο δεδομενου οτι δεν εχεις πειρα ακομα αρκετη.(σου λεω τα λαθη που ειχα κανει και εγω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω με τον sils.

Όταν ξεκίνησα και εγώ να γρατζουνάω το "κιθαρονι", δεν είχα ούτε internet, ούτε λεφτά για gear, ούτε κανέναν φίλο η γνωστό να μου δείξει 5 πράγματα.

 

Με πολύ κόπο κατάλαβα λοιπόν ότι τόσα χρονια τα είχα δει όλα με λάθος φιλοσοφία.

 

Τα βήματα κατ εμέ για να μάθει κανεις να παίζει σωστά και να βγάλει τον ήχο που θέλει είναι τα εξής:

1)Σωστό setup κιθάρας.Δηλαδή, σωστό action,intonation,pickup height κλπ κλπ

 

2)Σωστός ΕΝΙΣΧΥΤΉΣ.Με practice amp που είχα και εγώ τα έκανα μαντάρα, και μετά ήταν σαν να ξανά αρχίζω να μαθαίνω κιθάρα από την αρχή.Κοίτα αυτό για παράδειγμα

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=18878

Δεν εχω καμία σχέση με τον άνθρωπο.

Αν είμουν στη θέση σου θα το σκεφτόμουν σοβαρά

 

3)Σωστή τεχνική.Βρες δάσκαλο,διάβασε βιβλία διδασκαλίας,tabs η ότι άλλο μπορεί να σου δώσει κάτι.Για μένα το πιο σωστό είναι να βρείς κάποιον να παίζει τι μουσική που θες να παίξεις και εσύ.Δεν νομίζω ότι ένας κλασικός η ένας τζαζίστας θα σου μάθει τρελό στακάτο palm mute.Και φυσικά εξαρτάται από τον δάσκαλο στο ποσο εύκολα και ενδιαφέρον θα σου δείχνει αυτά που πρέπει να μάθεις.

 

Αυτά δυστυχώς τα έμαθα μετά από πολλά χρονια, αλλα ευτυχώς μπήκα στο σωστό το δρόμο(για αυτό που θέλω να παίξω πάντα).

 

Υ.Γ 1: τεταρτη αρχη μου αλλα όχι απαραίτητα σωστή, είναι να αγοράζεις πάντα μεταχειρισμένα.Αν δεν σου κάνει και θες να το δώσεις δεν χάνεις τόσο πολύ από αυτό που πλήρωσες όταν το πήρες.

Βεβαια πρέπει να ξέρεις τι αγοράζεις εξαρχής και πως αυτό πρέπει να δουλεύει-ακούγεται

 

Υ.Γ 2: Ένας φίλος παρέθεσε αυτό το link http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp κάποια στιγμή σε κάποιο άλλο thred.

Ότι έχω γράψει ήταν greeklish και μετατράπηκαν αυτόματα σε ελληνικά. 8)

 

Φιλε σε ευχαριστώ. :D :D :D

 

Είσαι Θεός ;D

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑι να προσθεσω οτι νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητη η αγορα ενισχυτη γιατι ο φιλος νας ξεκινησε ωδειο και για αυτα που θα κανει τουλαχιστον το πρωτο εξαμηνο δεν χρειαζεται καλος ενισχυτης και αυτος μια χαρα ειναι.

Τωρα θα πειτε πως αν δεν εχεις και τον ηχο που γουσταρης δεν σε προκαλη και να παιξεις.

Οπως εγω οταν ξεκινησα στα 17 πηρα απο το ντο ρε μι μια ibanez rgx 120 και ενα park 15w ο ηχος απλα αθλιος κουραστικος .Το αποτελεσμα ηταν να τα παρατησω για 11 χρονια και να ξαναξεκινισω στα 29 μου με σωστες βασεις.

Λοιπον φιλε μου παρε ενα ενισχητη για μενα και κατα προτιμηση παρε εναν roland cube που εχει πολυ καλα εφφε πανω του και καλα καθαρα.(εγω εχω τον microcube gia practice)

μην μπλεξεις με λαμπες και ακριβοτερα πραγματα.

Και να ξερεις οτι ενα πεταλι δεν φερνει την ανοιξη.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε sils  οργανοποιο που θα βρω??? και για τους ενισχυτες randall και microcube τους εχω στο νου μου απο εδω και περα! θα κατσω να το ψαξω λιγο και θα δω!  :P

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου οργανοποιο δεν ξερω που θα βρεις αν μου ελεγες οτι εισαι στην Χιο θα σου προτεινα εναν απο τους καλυτερους.Αθηνα υπαρχουν παρα πολυ αλλα και επαρχια απλα πρεπει να ρωτησεις.Οσο για τον ενισχυτη δεν σου προτεινω τον micro cube γιατι ειναι 2βαττ καθαρα για καταστασεις δωματιου οταν κοιμουνται ολοι κτλ σου προτεινω τον cube 30x h 60 βαττ σε solid state ειναι απο τους καλυτερους που εχω ακουσει(το πεταλακι μπορει και να μην το χρειαστεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι το έχουμε λύσει δηλαδή το θέμα "παίξιμο" και μας έμεινε ο εξοπλισμός μονο...!! και αν τον αποκτήσουμε, όλα καλά!!!

Αγαπητέ, τα video που βλέπεις στο youtube εκτός απο εξοπλισμό έχουν και παίκτες που "το έχουν" και γιαυτό ακούς αυτό τον ήχο!

Τα πετάλια και οι ενιχυτές δεν είναι plugin, το έβαλα και έπαιξε δηλαδή!!!

Επίσης μιας και μιλάς για πολύ βρωμιά στον ήχο σου, το πολύ βρωμικό παίξιμο για να είναι στακάτο και ωραίο στο αυτί θέλει πολύ καλό έλεγχο στα χέρια σου, ΑΡΑ πολύ παίξιμο και μελέτη....! Χωρίς παρεξήγηση λοιπόν, παιζε όσο περισσότερο μπορείς, μελέτα και άσε τα άλλα... δεν φτάινε ούτε οι ενισχυτες ούττε τα πετάλια! Κράτα το setup σου, μια χαρά είναι (ή άλλαξέ το αν έχεις λεφτά, αλλά δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτή τη φάση).

 

Ελπίζω να μην παρεξηγούνται αυτά που γράφω, απλά βλέπω συνεχώς απο καινούργιους κιθαρίστες μια υπεραπασχόληση με ζητήματα που θα έπρεπε να τους απασχολούν μόνο αν και εφόσων θα φτάσουν σε κάποιο σημείο που θα έχουν νόημα οι αλλαγές αυτές...!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά...θα τον τρελάνετε τον άνθρωπο  ;D

οκ να μάθει πρώτα, να κάνει και setup καλά και άγια όλα αυτά δεν διαφωνώ ΑΛΛΑ

η απάντηση στο ερώτημα του είναι ο ενισχυτής για να βγάλει ήχο.

Με το intonation θα τον βγάλει τον ήχο όταν έχει ένα παιχνίδι-ενισχυτή 10χ20cm?

(και προφανώς ο άλλος στο youtube θα έπαιζε με πχ mesa head +4X12  ::))

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΑ η απάντηση στο ερώτημα του είναι ο ενισχυτής για να βγάλει ήχο.

Με το intonation θα τον βγάλει τον ήχο όταν έχει ένα παιχνίδι-ενισχυτή 10χ20cm?

(και προφανώς ο άλλος στο youtube θα έπαιζε με πχ mesa head +4X12  ::))

 

Δεν τό'ξερα πως τελικά για να ακουστώ καλά όταν ξεκίναγα χρειαζόμουν ενα καλό ενισχυτή.... νόμιζα πως χρειαζόμουν μόνο practice....

 

Μα ΔΕΝ πρόκειται να βγάλει καλό ήχο με ΟΤΙ κι αν παίξει!!! αυτό απαντάω εγώ και λες πως θα τρελάνω τον άνθρωπο...!!! Ενώ το να τον σπρώχνουμε στο να αγοράσει είναι λογικό; οκ φίλε, πάρε mesa και θα είσαι θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι...λοιπον πηρα την jackson  king v ποθ λεγαμε και ειδα καποιες μικρες μεν διαφορες...τελικα δοκιμασα την jackson  στον ενισχυτη του ξαδερφου μου (line 6 spider 2) και χωρις το metal muff ειδα αυτα που ηθελα επιτελους να δω!!! λυθηκε η απορια μου αλλα εχω μια ερωτηση να κανω ποια η διαφορα μεταξυ ενισχυτη και κεφαλης ηλ. κιθαρας??? μπορεις να παρεις μια κεφαλη και να παιξεις? ειναι το ιδιο πραγμα με τον ενισχυτη? χρειαζεται και ενισχυτη η κεφαλη για να παιξεις???

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς να πάρεις μια κεφαλή και να παίξεις, Θα πρέπει να είναι συνδεδεμένη με καμπίνα (φαντάσου κάτι σαν μεγάφωνο όχι απαραίτητα ενισχυτής)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου