Προς το περιεχόμενο

Metal Muff & ενισχυτής Ιbanez IBZ10G: ατυχής συνδυασμός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α οκ!!!  να κανω αλλη μια ερωτηση...σκεφτομαι να παρω καποιον ενισχυτη τησ σειρασ  line 6 spider 3...η ερωτηση μου ειναι ο 75 βατ και ο 150 βατ  εχει διαφορα μονο στα βατ η και στα εφε και γενικοτερα στις επιλογες???

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://line6.com/spideriii150/effects.html

 

http://line6.com/spideriii75/effects.html

 

Τσεκαρε.

 

Παντως δεν χρειαζεσαι τοσα βατ .. ειναι αχρηστα τελειως ειδικα για χρηση στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ειδα εναν 150 βατ που εχει τις επιλογες που θελω σιγουρα  αν υπαρχουν αυτες οι επιλογες και σε 30 βατ αυτον θα επιλεξω...

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά φιλε μου. Επειδή πέρασε αυτό το πετάλι από τα χερια μου, και πραγματικά για τα λεφτά του το θεωρώ απίθανο. Στην αρχή που το έπιασα και γω δεν είχα τα αποτελέσματα που περίμενα. όταν το πείραξα λίγο έβγαλα ιχάρα. Απλά θέλει ρέγουλα.πρέπει να έχεις αρκετά κάτω το distortion, και για τον ήχο που θες λογικά να ρήξεις πολύ τα μεσαία και να ανεβάσεις τα μπάσα. αν και πάλι δεν έχεις σωστό ήχο τότε άλλαξε ενισχυτή η πουλα το πετάλι

 

Εδώ βγάλαμε hχάρα nu metal με P90s ;D

 

EDIT

πρόσεχε με τους line6. Υποκειμενικά είναι οι χειρότεροι στην modelling κατηγορια...

Τα εφέ και ειδικά τα distortion δεν πείθουν καθόλου, πολύ τζιτζίκι και από κατασκευή δεν λένε και πολλά... Αρκεί να γυρίσεις τα knobs λίγο και θα το καταλάβεις

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερώτηση

 

λοιπόν! έχω από παλιά μια washburn κιθάρα των 250 ευρώ και έναν ibanez IBZ10G ενισχυτή...προσφάτως αγόρασα ένα "πεταλακι" το metal muff της electro harmonix...έβλεπα βιντεάκια στο u tube πριν το αγοράσω και μου άρεσε πολύ ο βρώμικος ήχος του αλλα σε μένα δεν παίζει etc Sad(( αν φτάει η κιθάρα τώρα που ξεκινάω ωδείο θα μου δώσει ένας φίλος μια jackson king v 1200 ευρωπούλων αλλα μήπως φτάει ο ενισχυτής? μήπως πρέπει να πάρω κάποιον άλλον? αν μου προτείνεται να πάρω κάποιον άλλο πληροφοριακά δίνω αυτή τη στιγμή μέχρι 200 ευρώ....τι λέτε εσείς? τι φταίει???

 

απαντήσεις:

 

Όταν ξεκίνησα και εγώ να γρατζουνάω το "κιθαρονι", δεν είχα ούτε internet, ούτε λεφτά για gear, ούτε κανέναν φίλο η γνωστό να μου δείξει 5 πράγματα.

Σωστό setup κιθάρας.Δηλαδή, σωστό action,intonation,pickup height κλπ κλπ

 

Οχι φιλε μου σε μαγαζι , να την πας σε εναν οργανοποιω να την ρυθμιση .το υψος των μαγνητων-χορδων.....ξερουν αυτοι καλητερα.

 

θέλει πολύ καλό έλεγχο στα χέρια σου, ΑΡΑ πολύ παίξιμο και μελέτη..

 

υγ: έλεος (αποχορο  ;D)

υγ2:οι απαντήσεις που έβαλα ήταν τυχαίες, μην τα παίρνετε όλα προσωπικά

υγ3: frunobulax δεν είπα θα τον τρελάνεις είπα θα τον τρελάνετε  ;)

        ξαναλέω μην τα παίρνετε όλα προσωπικά  ;)

 

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως συνεχιζω να πιστευω πως το πρωτο πραγμα που κανεις οταν αποφασισεις να ασχοληθεις σωστα (ωδεια κτλ..)Ειναι να φερεις την κιθαρα στα μετρα σου με ενα σωστο set up.δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το λαθος.Μπορει καποιος να μου το εξηγησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λάθος και σωστό.

Υπάρχει καταβολή απόψεων και εμπειριών.

 

Αλλος θα λέει έτσι και αλλος γιουβέτσι.

 

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως συνεχιζω να πιστευω πως το πρωτο πραγμα που κανεις οταν αποφασισεις να ασχοληθεις σωστα (ωδεια κτλ..)Ειναι να φερεις την κιθαρα στα μετρα σου με ενα σωστο set up.δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το λαθος.Μπορει καποιος να μου το εξηγησει?

 

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ακριβώς το ίδιο με τούτο το παράδειγμα: είσαι νέος οδηγός, παίρνεις ένα Chevrolet Matiz, και καθώς ονειρεύεσαι να οδηγήσεις στο Ράλι Ακρόπολις του βάζεις αγωνιστικές ζάντες και περιμένεις να περάσεις στα προκριματικά. Μετά μερικοί σου προτείνουν να το πας για ζυγοστάθμιση και να του βάλεις και λάστιχα για χώμα...

 

Το τι φταίει είναι ένα σύνολο από παράγοντες: ελλιπείς ικανότητες οδήγησης, λάθος αυτοκίνητο και συμβουλές που στέκουν μεν, αλλά όχι στην περίπτωση αυτή. Τι να το κάνει το σετάπ όταν προσπαθεί να παίξει μέταλ με έναν τοσοδούλι ενισχυτή κι ένα Metal Muff (και μάλιστα ρωτάει αν φταίει η κιθάρα!!!!). Ναι, χρειάζονται και τα μαθήματα, αλλά όχι πριν αλλάξουν μερικά στοιχειώδη όπως πχ. ο ενισχυτής, να αποκτηθεί μια σφαιρική άποψη για το πώς δημιουργείται ένας αξιοπρεπής ήχος, και μια βάσιμη ιδέα για το τι πρωτεύει να αλλαχθεί και τι όχι...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου