Προς το περιεχόμενο

Metal Muff & ενισχυτής Ιbanez IBZ10G: ατυχής συνδυασμός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον να τα πω λιγο καλυτερα 1) τι δεν μου αρεσε οταν εβαλα το πεταλακι = ηταν λες και χρησιμοποιουσα σκετο τον ενισχυτη με το gain  τερμα,δλδ σαν να μην το εβαλα το πεταλακι καμια σχεση με αυτα που ακουγα στα βιντεο στο u tube... 2) δεν ξερω ποια ακριβως ειναι η κιθαρα που θα μου δωσει το φιλαρακι τα μονα που ξερω ειναι οτι ειναι μια jackson king v  και οτι κοστιζει περιπου στα 1200 γιουρια... και 3) θελω να ξερω τι πρεπει να αλλαξω απο αυτα που εχω για να παιξω πολυ "βρωμια"

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θελω να προσθεσω στην συζητηση , μιας και εισαι νεωπας, καλητερα μεινε με οτι εχεις μεχρι στιγμης μην κανεις βιαστικες κινησεις, βγαλε τα ματια στον ibanez, δοκιμασε οτι ρυθμισεις μπορεις να κανεις στον ενισχυτη σου διαβασε και μερικα πραγματα εδω στο φορουμ περι ενισχυτων και αφου κατασταλαξεις στο τι ακριβως ειναι αυτο που λειπει απο τον ηχο σου τοτε αρχισε να ψαχνεις προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση. Αοριστιες του στυλ " δε μου αρεσει ο ηχος μου" δε θα σε βοηθησουν καθολου, γιατι αν βρεις καποιος που να σου αρεσει μετα απο 1 μηνα δε θα σου αρεσει γιατι δε θα ξερει τι ηταν αυτο που σε τραβηξα σε αυτον απο την αρχη. μακρυγορω για να εξηγησω πως οτι και να αλλαξεις αν δεν ξερεις ακριβως τι θελεις να βγαζει ο ενισχυτης σου τοτε θα ξοδεψεις χρημα αδικα.

επεισης μην τσιμπας με τα πολλα γκαζια. δωσε λιγο λιγοτερα απο αυτα που νομιζεις χρειαζονται και θα δεις οτι ηχει καλητερα στα αυτια σου αυτο που παιζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πολυ βρωμια κυλισου στις λασπες..  :P

 

σοβαρα τωρα, να κανω μια χαζη ερωτηση? πειραξες καθολου τα equalizer του ενισχυτη?

εχει ενα sticky στην κατηγορια μας που λεγεται "ΕνισχυTips"  παρα πολυ χρησιμο και μπορει να σε βοηθησει πολυ.χωρις δοκιμες δε μπορει να γινει τιποτα αδερφε..

και οχι Mourning palace δε θα βγαλεις αλλα ουτε τι συννεφουλα χωρις πειραματισμους επανω στον εξοπλισμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ βασικά έχετε δίκιο όλοι που συστήνετε ενισχυτές κιθάρες κτλ κτλ, αλλά μιας και το παιδί είναι αρχάριος, ένα μεγάλο μέρος κακού ήχου θα οφείλεται και στον ίδιο και στον τρόπο που παίζει.

 

Εάν θες την άποψή μου, κράτησε τον εξοπλισμό που έχεις τώρα, συνέχισε την εξάσκησή σου με λιγότερη βρωμιά ώστε να ακούς και τα λάθη σου και τη βαβούρα που μπορεί να βγάζεις, και αν μετά συνεχίσει να μη σε ικανοποιεί το συστηματάκι που έχεις, ψάξου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όντως πρέπει να φταις και εσύ και ο τρόπος που παίζεις και ίσως που χρησιμοποιείς τον ενισχυτή και το πετάλι πράγμα λογικό αφού είσαι αρχάριος.

 

Παρόλα αυτά και αρχάριος να μην ήσουν με αυτό το πετάλι δεν πρόκειται να βγάλεις τον ήχο που άκουγες στα βίντεο σε συνδυασμό με τον ενισχυτή που έχεις.

 

Πολύ καλή λύση για αυτό που θες είναι σίγουρα ο Randall που σου προτάθηκε αλλά πιστεύω και ο Epiphone θα τα κατάφερνε αν και δεν είναι το στυλ του,αν έχεις τα χρήματα για έναν από αυτούς και είσαι σίγουρος ότι θες να επενδύσεις σε κάτι που θα σου μείνει τότε πήγαινε να τους ακούσεις και αν σου κάνουν να τους αγοράσεις :).

Τώρα ο Fender πολύ χλωμό το βλέπω ,μάλλον απίθανο να δώσει κάφρικο ήχο. ;D

 

Επίσης από προσωπικής εμπειρίας οι Valvetronix της  Vox με πετάλι distortion απλά δεν γίνεται να συνυπάρξουν... ;D ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες ρυθμίσεις μπας και βγει άκρη με τα υπάρχοντά σου, καθ'ότι κάτοχος του metal muff και μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι έιναι πάρα πολύ καλό πετάλι και σε καμία περίπτωση δε φταίει αυτό.

Έχουμε και λέμε.

Ενισχυτής:

Gain-Overdrive στο 0

Equalizer: Bass 6, Middle 4, Treble 5

Master: Όχι πάνω απο 7

Metal Muff

Volume 6

Top Boost 4,5 (αλλά μην το χρησημοποιήσεις με αυτόν τον ενισχυτή, περισσότερο κακό θα κάνει παρά καλό)

Treble 5,5

Middle 3,5

Bass 6-6,5

Distrortion Μέχρι 7,5

 

Δοκίμασε και πες μου τι βγάζει εκεί.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου κατα την δικια μου αποψη μην περνεις τιποτα κανε της ανιαρες ασκησεις που θα σου δειχνουν στο ωδειο σωστα προσπαθησε σιγα σιγα να βγαλεις κανενα απλο κοματακι και κοιτα εδω τις αγγελιες , συχνα θα βρεις οτι θελεις απο πολυ εξηγημενους και ψαγμενους ανθρωπους.

Απο προσωπικη αποψη αποταν αρχησα να αγοραζω και να ανταλαζω απο εδω τιποτα δεν μου πηγε χαμενο.

Αλλα τον ηχο που θελεις θα αργησεις πολυ να τον βρεις !!!!!!!!Εχε υπομονη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην ξεχασω πρωτα απο ολα πηγεναι το κιθαρονι σου σε εναν μαστορα να στο σεταρι οπως το θελεις.

Μην το προσπαθησεις μονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε williamsats το εκανα αλλα και παλι δεν ειναι αυτο που περιμενα,και με τις δικες σου επιλογες που μου ειπεσ παλι ειναι σαν να εχω το "απλο" distrortion του ενισχυτη απλα βλεπω πολυ μικρες αλλαγες οσο αλλαζω τις επιλογες και λιγο πιο καλο το "distortion"...γενικα οτι αλλαγες και να κανω δεν βλεπω κατι που να με ικανοποιει...και φιλε sils οταν λες να παω την κιθαρα εννοεις να παω σε καποιο καταστημα μουσικων οργανων και να του πω πανω κατω τι θελω και να γινουν καποιες αλλαγες μαγνητων π.χ. κτλπ??? αρχηζω να πιστευω πως αν παρω εναν καλο ενισχυτη θα πετυχω αυτο που θελω :SSS Πιστευω αυτο φταιει...

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου