Προς το περιεχόμενο

DIY Tele επιφάνεια κοπής η ρολόι η κάτι τέτοιο


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρασκευή βράδι φτάνω στο εξοχικό μου. Το σπίτι το αναπαλαιώθηκε προ 5ετίας και πολλά από τα έργα έγιναν από τα χεράκια μου. Εξαιτίας αυτών έχουν περισσέψει διάφορα εργαλεία, χρώματα και υλικά.

 

Αυτή τη φορά την προσοχή μου τράβηξε ένα κομμάτι πάγκου ΙΚΕΑ κομμένος στα δυο κατά μήκος. Το ένα από τα δύο κομμάτια κάπου βρίσκεται ως πάσο και το άλλο ήταν αποθηκευμένο εδώ και περίπου 5 χρόνια στο λεβητοστάσιο. Αυτό που χρειαζόμασταν ήταν μια επιφάνεια κοπής για την κουζίνα.

 

Μια που στο εξοχικό είναι παρκαρισμένη μια τελεκαστερ αποφάσισα να κόψω το ξύλο στο σχήμα του σώματος της, για πρωτοτυπία τύπου "α! τι γλυκό κοίτα, κόβουν τα μαρούλια τους καλέ πάνω σε μια κιθάρα". Κάτι τέτοια εντυπωσιάζουν τις γυναίκες καλεσμένους και εκνευρίζουν τους άντρες τους γιατί τους κάνουν να φαίνονται άχρηστοι με τα χέρια τους.

 

Σάββατο πρωί λοιπόν  αρχίζω... Σχέδιο ξεπατικωτούρα, μια σέγα και πολύ πριονίδι. Μετά από αυτό ένα τρίψιμο με ό,τι γυαλόχαρτο υπήρχε πρόχειρο εκεί (30, 50, 100) με το τριβείο. Μετά από μια ώρα (βαριά) είχα τελειώσει την πρώτη φάση

 

(συνεχίζεται στα σχόλια)

 

IMGP4359.thumb.JPG.716f986bc0361274571c73243c4dc506.JPG

IMGP4361.JPG.5cce49aadd3a7f1d5130c29b89b71740.JPG

IMGP4363.JPG.5f5ca75fca388f224130b472fa1c0ccc.JPG

IMGP4365.JPG.0f6502f52d004d55b2f388710c93870d.JPG

IMGP4367.JPG.e202eac1c2708621e2744c0bc0b015b6.JPG

IMGP4371.JPG.0855c048937aa0ecf19359f6197118ff.JPG

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η πρώτη σκέψη ήταν ότι ήταν αρκετά ωραίο και μήπως θα έπρεπε με το ρουτεράκι μου να πιάσω δουλειά, να ανοίξω κοιλότητες για μαγνήτες, να φερω τα σκαρπέλα μου, να μετρήσω κλπ και να φτιάξω μια κανονική κιθάρα. Έτσι θα έδειχνα ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ που λένε ότι τα ξύλα μετράνε πόσο λάθος έχουν αφού ο πάγκος του ΙΚΕΑ αποτελείται από αναρίθμητα πρεσαρισμένα 3-5 ποντα κομματάκια.

 

Μετά βαρέθηκα. Ήταν και η γυναίκα που φώναζε ότι έκανα την αυλή χάλια και το λιγότερο που θα μπορούσα να κάνω ήταν να της δώσω την επιφανεια κοπης που της υποσχεθηκα και να σκουπισω. (Στον κήπο είχαν φυτρώσει σπανάκια, τα είχαμε κόψει και έπρεπε να τα τεμαχίσουμε αν ήταν να φάμε σήμερα σπανακόπιτα).

 

Της ζητησα επισημα συγνωμη, της ειπα οτι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ (ναι, της το ειπα) να εχει την επιφανεια και οτι θα την εκανα ενα ντιζαινατο ρολοι. Με κοιταξε διευρευνητικα απο πανω εως κατω και ειπε το ναι.

 

Αυτο σημαινε οτι θα ειχα το κομματι ξυλο για λιγο ακομα δικο μου. Το επομενο σταδιο ηταν να ξοδεψω μερικα απο τα υλικα βαφης που ειχα περισσευμα. Αυτα ηταν:

Βερνικια εμποτισμου για πορτες και παραθυρα (τετοια χρησιμοποιησα για να χρωματισω το ξυλο)

Ασταρι πολυουρεθανης για πατωμα (απο αυτο που ειχα βαλει στο πατωμα μας)

Βερνικι πολυουρεθανης γκλος 2 συστατικων (ομοιως)

 

Ολα αυτα υποθετικα θελουν για να στεγνωσουν: 24h το χρωμα, 3 ωρες καθε χερι ασταρι, 6-12 ωρες καθε χερι βερνικι. Θελει και κατι τριψιματακια με λεπτα γυαλοχαρτα μετα απο το καθε ενα απο αυτα. Εγω ειχα ενα 10 ωρο (το πολυ μεχρι να νυχτωσει) και κανα-δυο γυαλοχαρτα σφουγγαρακια. Επισης, βαριομουν οικτρα να βγαλω το κομπρεσορακι μου γιατι μετα θελει παρα πολυ καλο καθαρισμα. Αποφασισα να παραβω ολους τους κανονες στεγνωματος, τριψιματος και χημειας. Η δε διαδικασια εγινε πινελατα...

 

To ... πινελατο sunburst εγινε ως εξης... Πηρα απο το κατακαθι ενος απο τα τενεκεδακια με εμποτισμου, χωρις να το ανακινησω και εκανα ενα παχυ περιγραμμα της κιθαρας. Στη συνεχεια, αραιωσα το μιγμα κατα λιγο και εκανα αλλη μια εσωτερικοτερη στρωση. Τελος, με πολυ αραιωμενο το μιγμα περασα ολο το ξυλο ωστε να εξαφανισω τα συνορα απο το σκουρο προς το ανοιχτοτερο και προς το αβαφο κεντρο.

 

 

Στις φωτογραφιες βλεπετε μεχρι τα δυο χερια ασταριου.

IMGP4373.JPG.9d8921df3db09bbe205a5379c8ce6bdf.JPG

IMGP4377.JPG.3d9d8141bff762505b8728e69569bfa9.JPG

IMGP4378.JPG.3e0285237de246818a99dd8d851a57d6.JPG

IMGP4383.JPG.20f1ef2d4268540702f4b04e7bf6139d.JPG

IMGP4390.JPG.4984f61ac25ba4814b3576e4ba92eb40.JPG

IMGP4399.JPG.0fad874f60e8f73f95b1a5f8adb66aa2.JPG

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βραδι σα το φαντασμα περασα το ενα χερι βερνικι και σημερα το πρωι ετριψα, περασα το δευτερο και το μεσημερακι πηρα το ξυλο που ειχε στεγνωσει (στην αφη τουλαχιστον) και επιστρεψαμε Αθηνα. Λογω κακου φωτισμου, βαρεμαρας κλπ φωτογραφιες δεν εβγαλα αλλες. Επιφυλασσομαι απο αυριο ...

 

Η ιδεα ειναι λοιπον να βρω τωρα ενα ανοιχτοχρωμο pickguard και αυτο το στρογγυλο το σιδερ, διακοπτη και τα knobs να τα προσαρμοσω εικονικα στην κιθαρα. Απο πισω να του ανοιξω με το ρουτερ μια τρυπα για να χωρεσω τον μηχανισμο απο ενα φτηνιαρικο ρολοι και να δειχνει τις ωρες στο pickguard και ολο αυτο να κρεμαστει στο χωριο στο σπιτακι (πρωην σταυλος) που οταν δεν χρησιμοποιειται για να φιλοξενει φιλους ειναι το μερος που βαραμε εγω και η γυναικα μου, ωστε να δωσει ενα "μουσικο" χρωμα διακοσμησης...

 

 

over and out απο την κατασκευη η οποια θα μεινει ως εχει μεχρι να βρω ρολοι, pickguards κλπ..

 

 

IMGP4401.JPG.4d69cdaabdc5e595e97b208a746cc343.JPG

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΔΑ, ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΑ, ΑΠΟΧΩΡΗΣΑ!

Τρομερή ιδέα, μου θυμίζει κάτι αντίστοιχες που κατεβάζω και εγώ. Θα πρότεινα

το routing για τον μηχανισμό του ρολογιού να γίνει απο μπροστά και να κόψεις

ενα κομμάτι πλαστικό για pickguard-καντραν. Που ξέρεις, μπορεί καποια στιγμή

να σου την βαρέσει να το routάρεις και να το χρησιμοποιήσεις ως κανονικό σώμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΔΑ, ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΑ, ΑΠΟΧΩΡΗΣΑ!

Τρομερή ιδέα, μου θυμίζει κάτι αντίστοιχες που κατεβάζω και εγώ. Θα πρότεινα

το routing για τον μηχανισμό του ρολογιού να γίνει απο μπροστά και να κόψεις

ενα κομμάτι πλαστικό για pickguard-καντραν. Που ξέρεις, μπορεί καποια στιγμή

να σου την βαρέσει να το routάρεις και να το χρησιμοποιήσεις ως κανονικό σώμα...

 

 

+1

 

Για το μπροστινο ρουταρισμα. Οχι για χρηση ως σωμα.

 

Ελεγα και στον harilatron οτι εχω αληθινα ΠΟΛΥ παλαιοτερα ξυλα απο τα σκαλια της ανακαινισης (το σπιτι ειναι του 1900) αλλα δεν ειναι ακομα η ωρα τους. Αν καποια στιγμη εχω χρονο ισως... ταιριαζει με καποιο τροπο: η κιθαρα που θα μενει στο σπιτι εκει θα εχει φτιαχτει απο ξυλα του ιδιου του αρχικου σπιτιου, τα σκαλια της σκαλας που οσο και να εχουν φθαρει απο το περπατημα και να εχουν κανει κοιλια στην μεση, εχουν οφελιμους 4 ποντους παχους (τα οποια πιθανολογω οτι ειναι απο ελατο, οπως και τα καδρονια που στηριζαν τον οροφο και προερχονταν ολα απο την γηγενη ξυλεια του γυρω δασους. Η δε υφη τους... πληρως ξερα σαν απολιθωμενα)..

 

Οι λατρεις των ξυλων μπορουν να σκασουν απο το κακο τους. 100 ετων φυσικα παλαιωμενο ξυλο (τετοιο θα εψαχνε και ο Τζιμι Χεντριξ πριν 50χρονια αν ηθελε κανα παλιο να μη του σκεβρωνει) στα χερια αυτων που δεν το ακουνε....  :P Τωρα αντε να βρω και κανα πυκνωτη στο υπογειο και ειμαι κομπλε.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να παίζεις με βλακείες (και να φτιάχνεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ...) δεν κούρευες το χορτάρι? Χάλια είναι ο κήπος (φαίνεται στις φωτογραφίες)...δίκαιο έχει η γυναίκα σου που γκρινιάζει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδεα ειναι λοιπον να βρω τωρα ενα ανοιχτοχρωμο pickguard και αυτο το στρογγυλο το σιδερ, διακοπτη και τα knobs να τα προσαρμοσω εικονικα στην κιθαρα.

Έχω να σου δώσω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου