Προς το περιεχόμενο

Διπλος μαγνητης ή humbucker σε μορφη διπλου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω ρωτωντας εδω και εκει οσες γνωμες εχω παρει ειναι σε αριθμο ισες με τα ατομα που εχω ρωτησει και θα ηθελα την βοηθεια σας

Σαν κατοχος ηδη δυο στρατ κιθαρες με 1 διπλο στην γεφυρα και δυο μονους ( κεντρο και λαιμο ) αποφασισα να αποκτησω μια θα λεγαμε ποιο μεταλ με σολοινγκ προσανατολισμους κιθαρα με δυο διπλους μαγνητες και φλοϊτινκ τρεμολο για αλλες καταστασεις περαν του κλασικου ροκ-μπλουζ-μεταλ

Βρεθηκε στα χερια μου το κουφαρι μιας Ιμπανεζ παρατημενη αλλα σε πολυ καλη κατασταση με φλοϊτινγκ τρεμολο και τα λοιπα αλλα με θεση για μαγνητες διπλο στην γεφυρα και μονο στον λαιμο και ερωτω για την θεση του λαιμου να βαλω εναν humbacker στην μορφη διπλου ? θα λειτουργει σαν 100% διπλος ή ειναι συμβιβασμος ? ή να της κανω ρουτερινκγ και να βαλω εναν διπλο και να τελειωνω αυτο που θελω ειναι καθαρα ηχο διπλου μαγνητη και οχι κατι που να φερνει σε αυτο

Ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπεριζω ρωτωντας εδω και εκει οσες γνωμες εχω παρει ειναι σε αριθμο ισες με τα ατομα που εχω ρωτησει και θα ηθελα την βοηθεια σας

Σαν κατοχος ηδη δυο στρατ κιθαρες με 1 διπλο στην γεφυρα και δυο μονους ( κεντρο και λαιμο ) αποφασισα να αποκτησω μια θα λεγαμε ποιο μεταλ με σολοινγκ προσανατολισμους κιθαρα με δυο διπλους μαγνητες και φλοϊτινκ τρεμολο για αλλες καταστασεις περαν του κλασικου ροκ-μπλουζ-μεταλ

Βρεθηκε στα χερια μου το κουφαρι μιας Ιμπανεζ παρατημενη αλλα σε πολυ καλη κατασταση με φλοϊτινγκ τρεμολο και τα λοιπα αλλα με θεση για μαγνητες διπλο στην γεφυρα και μονο στον λαιμο και ερωτω για την θεση του λαιμου να βαλω εναν humbacker στην μορφη διπλου ? θα λειτουργει σαν 100% διπλος ή ειναι συμβιβασμος ? ή να της κανω ρουτερινκγ και να βαλω εναν διπλο και να τελειωνω αυτο που θελω ειναι καθαρα ηχο διπλου μαγνητη και οχι κατι που να φερνει σε αυτο

Ευχαριστω !!

 

Επειδή έχω κάνει αυτό το συνδυασμό μαγνητών, θα έχει πάντα λίγη διαφορά από ένα full size διπλό... Απ την άλλη, επειδή η neck θέση τονίζει μπάσες, ίσως να βρεις σετάκι διπλού και διπλού σε μέγεθος μονού που να ταιριάξει σε output και ισορροπία.

Αν όμως έχεις ήδη βρει τον ήχο που θέλεις με διπλούς full size, πας για routing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι με τη ποικιλια πλεον μονων σε μεγεθος διπλου που υπαρχει,δεν αξιζει η φασαρια του ρουτινγκ...πχ chopper,jb k.a

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν για τη θέση bridge θα σου έλεγα πήγαινε στάνταρ για κανονικό διπλό. Για το neck θα συμφωνήσω με τον sotto το πιο πιθανό είναι να βρεις ισσοροπία και καλό ήχο με ένα διπλό σε μέγεθος μονού. Υπάρχει διαφορά αλλά δεν είναι τρελή πχ ο little '59 είναι πολύ κοντά στον κανονικό '59. Στο bridge τι μανγήτη θα βάλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μράβο ρε φίλε μου ωραία επίλογη, γιατί έχουμε τρελαθεί στον JB  :P.

O 8 ταιριάζει ωραία με τον '59 οπότε πιστεύω με ένα little '59 θα είσαι πολύ ωραίος και πρωτότυπος και εμφανισιακά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια μικρη ενσταση κατα ποσο θα ειναι διαυγεις στο κομματι του σολο αλλα οσον αφορα ριφοκαταστασεις για τα δικα μου αυτια ειναι οτι καλυτερο να και ενα βιντεακι που τους εχει διπλα διπλα απο το 12 λεπτο μεχρι τα 12:21 παιζει χωρις το μπακινκγ τρακ δεν εχω τον εξοπλισμο του τυπου αλλα η διαφορα φενεται ποιο κουφιος ακουγεται ο JB

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταληξω μην παρω κανα ρουτερ και αρχιζω να ανοιγω τρυπες

 

Hot Rails™  SHR-1 ή Little ‘59™ ;;;;;;;;;;

 

Ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις P rails να δεις το φως το αληθινό.

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου