Προς το περιεχόμενο

Διπλος μαγνητης ή humbucker σε μορφη διπλου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να καταληξω μην παρω κανα ρουτερ και αρχιζω να ανοιγω τρυπες

 

Hot Rails™  SHR-1 ή Little ‘59™ ;;;;;;;;;;

 

Ευχαριστω !!

 

Με το output που έχει ο SH15, χαλαρά πας για SHR-1b στη neck θέση για να έχεις καλή ισορροπία.

To έχω δοκιμάσει σε jackson (με custom H-S pickguard) και απέδιδε μια χαρά ο hot rails στη neck θέση.

Υπάρχει και ο cool rails αλλά είναι πιο χαλαρός φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστω και συνεχιζω το θεμα μιας και τελικα εγινε ρουτινγκ στην κιθαρα ( και πολυ πετυχημενο μαλιστα ) για να μην κανουμε μισες δουλειες βεβαιως βεβαιως με τι μαγνητη να συντροφεψω τον SH-15 Alternative 8??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

... και ερωτω για την θεση του λαιμου να βαλω εναν humbacker στην μορφη διπλου ? θα λειτουργει σαν 100% διπλος ή ειναι συμβιβασμος ?

 

Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις; Οπως και στον τίτλο. Ο humbucker είναι διπλός μαγνήτης. Απλά βγαίνει και σε μέγεθος μονού σαν stacked, ο ένας πάνω στον άλλο δηλαδή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το humbacker στον τίτλο θα το διορθώσει κάποιος please (βέβαια και χωρίς το ορθογραφικό δε βγάζει νόημα ο τίτλος);

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΦΦΦΦΦ!!!!!! αστα να πανε και τοσο καιρο συννεουμασταν με αυτον τον τιτλο  ;D ;D ;D ;D ;D

Τες πα η κιθαρα ειχε δυο θεσεις για μαγνητες μια για διπλο ( γεφυρα ) και μια για μονο και εψαχνα εναν μονο μαγνητη να πλησιαζει ηχητικα οσο γινεταi σαν να ηταν διπλος τωρα που εγινε το αναλογο ρουτινγκ και μπορει να μπει ενας κανονικος διπλος επανερχομαι στο ερωτημα αν θελει καποιος να προτεινει καποιον για την θεση νεκ να συνοδεψει τον alternative 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε για θέση νεκ είτε για γέφυρα είμαι της άποψης να μην φοβάσαι του μικρούς humbuckers . Είναι εξαιρετικοί μαγνήτης . Ειδικά οι ντανκαν μου αρέσουν περισσότερο και απο τους διπλους. Στην φεντερ μου έχοντας  δοκιμάσει ένα σωρό μαγνητες , κατέληξα στον lil59 για θέση μπριτζ χωρίς να νιώθω ότι υστερεί κάπου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε μου αλλα οπως λες εψαχνες μαγνητες για τη Φεντερ να υποθεσω οτι ηχητικα εψαχνες κατι να σε καλυψει στο " στυλ " της συγκεκριμενης κιθαρας εχω ηδη μια κιθαρα σε αυτο το ηχητικο στυλ και τωρα ψαχνω για μια κατασταση που ηχητικα να πηγαινει σε κιθαρα με δυο διπλους τι πιστευεις οι Χαϊ αουτπουτ χαμ σε μορφη μονου θα με καλυψουν ? για την θεση του λαιμου μιλαμε παντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε μου αλλα οπως λες εψαχνες μαγνητες για τη Φεντερ να υποθεσω οτι ηχητικα εψαχνες κατι να σε καλυψει στο " στυλ " της συγκεκριμενης κιθαρας εχω ηδη μια κιθαρα σε αυτο το ηχητικο στυλ και τωρα ψαχνω για μια κατασταση που ηχητικα να πηγαινει σε κιθαρα με δυο διπλους τι πιστευεις οι Χαϊ αουτπουτ χαμ σε μορφη μονου θα με καλυψουν ? για την θεση του λαιμου μιλαμε παντα..

εγω είμαι μεταλλας οπότε ότι ψάχνω εχει αυτό το ζητούμενο ... Θα σε καλύψει μια χαρα ... Ενα μικρός χαμ ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μια αλλη ερωτηση στι σαϊτ της Seymour Duncan τον  Alternative 8 τον εχει σε δυο τυπους  SH-15 και ΤΒ-15 ποια ειναι η διαφορα τους ? εκτος απο τις βασεις που βιδωνει και το οτι ο ΤΒ-15 ειναι λιγο ποιο μεγαλος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μια αλλη ερωτηση στι σαϊτ της Seymour Duncan τον  Alternative 8 τον εχει σε δυο τυπους   SH-15 και ΤΒ-15 ποια ειναι η διαφορα τους ? εκτος απο τις βασεις που βιδωνει και το οτι ο ΤΒ-15 ειναι λιγο ποιο μεγαλος ?

 

Αυτό εχει να κάνει με το πόσο απόσταση έχουν ανάμεσα τους οι χορδές . Δηλαδή είναι το sh που πηγαίνει σε Gibson style κιθάρες και το tb που σημαίνει trembucker και παει σε κιθάρες με τρεμολο κυρίως . Υπάρχουν και κιθάρες που δεν έχουν τρεμολο αλλά έχουν spacing ( έτσι το λένε ) κιθάρας με τρεμολο . Αν τελεί η δικιά σου είναι ibanez οπότε θα κοιτάς tb . Ομως και πάλι όμως εφόσον είναι για νεκ θέση τότε κοιτάς τον sh γιατι trembucker βάζουμε μόνο σε bridge θέση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου