Προς το περιεχόμενο

Ερευνα πολεοδομικου χαρακτηρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ δεν κατάλαβα τι το καλό βρίσκει ο κόσμος στο να χαιρετάει τους γείτονες και πιάνει κουβέντα με το φούρναρη.

Εμένα, ας πούμε, μου φυλάει το σπίτι όταν λείπω ταξίδια και μου ταϊζει το σκύλο...και ο φούρναρης μου δίνει πάντα τις φρέσκιες λουκανικόπιτες το πρωϊ της Κυριακής ενώ τις μπαγιάτικές τις δίνει σε αυτούς που έρχονται από την Αθήνα και τη Ρόδο... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα, ας πούμε, μου φυλάει το σπίτι όταν λείπω ταξίδια και μου ταϊζει το σκύλο...και ο φούρναρης μου δίνει πάντα τις φρέσκιες λουκανικόπιτες το πρωϊ της Κυριακής ενώ τις μπαγιάτικές τις δίνει σε αυτούς που έρχονται από την Αθήνα και τη Ρόδο... ;D ;D

 

Μπα η φουρνάρισα που πάω έχει καλό πράγμα γενικά και δεν κάνει ρατσιστικές διακρίσεις.

 

Σκύλο δεν έχω, τώρα το ποιος φυλάει το σπίτι μου, τι να πω καμιά σοβαρή φύλαξη κανείς δε θα κανε, οπότε ή θα το σηκώσουν καμια μέρα, ή όχι.

 

Παρακαλω οσοι το θεωρουν ακυρια και δεν εχουν να πουν κατι ουσιαστικο και σχετικο να μην παρεμβουν καθολου.

Το υπενθυμίζω αυτό (και σε μένα, που έχω γράψει τις πιο πολλές βλακείες εδώ! Συγγνώμη!!!!!!!!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοικος Παγκρατίου, να πω και εγώ μια άποψη:

 

1. Ρυμοτομια

2. Μεσα Μαζικης Μεταφορας

3. Οψη κτηριων

4. Ελλειψη πρασινου/κοινοχρηστων χωρων

5. Ελλειψη πεζοδρομων

6. Κατασταση πεζοδρομιων

7. Πυκνοτητα πλυθησμου

8. Ελλειψη αθλητικων χωρων

9. Χωροι σταθμευσης

10.Ελλειψη ποδηλατοδρομων

 

Δυστυχώς kate me το μεγαλύτερο πρόβλημα της Αθήνας είναι ο άναρχος τρόπος με τον οποίο έχει κτιστεί και κτίζεται. Κατ' επέκταση τα μέσα μαζικής μεταφοράς εξακολουθούν να υστερούν σε οργάνωση και αποτελεσματικότητα με αποτέλεσμα να έχουμε όλοι από ένα αυτοκίνητο και να παραπονούμαστε κυρίως για την έλλειψη χώρων στάθμευσης...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evilnye ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο επιλέγεις την ανωνυμία της μεγαλοπρωτευουσιάνικης Αθήνας? Τέλος πάντων, θα έχεις τους λόγους σου... Πάντως, αυτό το περί επιλογών είναι μάλλον παρεξηγημένο...Δηλαδή, στην Ρόδο για παράδειγμα έχεις επιλογή να πας σε 50 μπαρ (λες και όλη μας η ποιότητα ζωής εξαρτάται από το πόσα μπαρ είναι διαθέσιμα, αλλά λέμε...) εκ των οποίων έχεις πρόσβαση σε ΟΛΑ σε λογικό χρόνο!!! Στην Αθήνα έχεις 2000 μπαρ εκ των οποίων προσβάσιμα είναι τελικά πολύ λίγα... Στην πραγματικότητα δηλαδή ενώ έχεις θεωρητικά επιλογές, δεν παίρνεις εύκολα την απόφαση να πας στην άλλη άκρη της πόλης...

 

Το ότι πάντως όλο και περισσότερο επιθυμώ ησυχία και ηρεμία και όχι σαματά μάλλον σημαίνει ότι γέρασα επικίνδυνα :P :P :P

 

Υγ. Να σου πω την αλήθεια οι κουβέντες με τον φούρναρη, τον περιπτερά και τον ψιλικατζή είναι από τις αγαπημένες μου! Δεν ξερώ γιατί, αλλά είναι ;D ;D ;D

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ακριβώς είπες

 

(λες και όλη μας η ποιότητα ζωής εξαρτάται από το πόσα μπαρ είναι διαθέσιμα, αλλά λέμε...)

 

είμαι εντελώς αντίθετη με αυτή την άποψη. Οι περισσότερες επιλογές που έχω στο νου μου έχουν σχέση με ενασχολήσεις που με ενδιαφέρουν, δηλαδή τη μουσική και τη δυνατότητα ευρείας επιλογής μουσικών για συνεργασία, χώρων για να παίξεις να διαβάσεις να μάθεις, αλλά και την ποικιλομορφία άλλων ενασχολήσεων που στη Ρόδο απλά δεν παίζουν. Πλέον μόνο η μουσική έχει μείνει από αυτές, αλλά είναι το μέγιστο απλά.

 

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά ως ώρας αυτό το λάθος μου φαίνεται απόλυτα σωστό και το πάω και με πάει. Όταν αλλάξουν τα πράγματα, που θα αλλάξουν, διότι δε γίνεται αλλιώς, θα συμμαζευτώ στο χωριό μου, ή θα πάω να δω τι τιμές λέει σε σπίτια στο Μόναχο! ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω απορω γιατι το παλευουμε ακομα με την Αθηνα. Αυτο το ανοσιουργημα απο μπετον , αναρχη δομηση, τυχαια χαραξη δρομων, βρωμια, παραλια χωρις προσβαση απο πουθενα, με ενα και μοναδικο αξιοθεατο (και αυτο ηλικιας 2000 χρονων) με 5000000 κατοικους σε εκταση τετοια που δεν θα δικαιολογουσε πληθυσμο ανω του 1500000 ειναι χαμενη υποθεση. Καθε συζητηση περι ποδηλατοδρομων, κυκλοφοριακων ρυθμισεων, ρυμοτομιας, οψης κτηριων, ποδηλατοδρομιων, προσβασιμοτητας ειναι μονο για εσωτερικη καταναλωση και για να εχουμε να πουλαμε περιβαλλοντικες προοπτικες και να το παιζουμε εναλλακτικοι. Η κακοποιηση της επι 40 χρονια εχει κανει την κατασταση μη αναστρεψιμη.

 

Η καλυτερη υπηρεσια που μπορει να προσφερει καποιος στην Αθηνα ειναι να την κατεδαφισει και να βρει τροπο να μην φιλοξενει πλεον το μισο του Ελληνικου πληθυσμου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες επιλογές που έχω στο νου μου έχουν σχέση με ενασχολήσεις που με ενδιαφέρουν, δηλαδή τη μουσική και τη δυνατότητα ευρείας επιλογής μουσικών για συνεργασία, χώρων για να παίξεις να διαβάσεις να μάθεις, αλλά και την ποικιλομορφία άλλων ενασχολήσεων που στη Ρόδο απλά δεν παίζουν.

 

Από αυτή την άποψη έχεις δίκιο ;) ;) ;)

 

Πάντως ο Playloud μια χαρά τα καταφέρνει και στην Ρόδο με την μουσική, άρα όλα γίνονται... 8) 8)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοικος Ζωγραφου κι εγω λοιπον η σειρα για μενα ειναι δ,α,η,κ,θ,γ,ε ,β,ι,ζ

Για μενα βεβαια το μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα σκυλια που παρατανε στα μπαλκονια και γαβγιζουν ολοι μερα και ολοι νυχτα !!!! ;D ;D Περα απο την πλακα παλαιοτερα δεν με ενοχλουσε ομως τωρα με 2 πιτσιρικια που προσπαθουν να κοιμηθουν μου εχει γινει βραχνας !!! Και να φανταστεις οτι ειχα σκυλο 13 χρονια αλλα ποτε στο μπαλκονι.Παντα μεσα !!

(Λιγο offtopic αυτο με τα σκυλια αλλα ειπα τον πονο μου κι εγω !!)

 

Αυτο βεβαια που με ενοχλεί περισσότερο ειναι οι αθλητικοι χώροι και οι παιδικες χαρες οπου ειναι ολες με επικίνδυνα παιχνιδια για τα πιτσιρικια .Βεβαια ολα αυτα τα προβληματα πιστευω εχουν οι περισσότερες περιοχες στην Αθηνα αφου η αναρχη δομηση εχει καταστρέψει τα παντα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο βεβαια που με ενοχλεί περισσότερο ειναι οι αθλητικοι χώροι και οι παιδικες χαρες οπου ειναι ολες με επικίνδυνα παιχνιδια για τα πιτσιρικια.

 

Πάντως από την δική μας παιδική χαρά δεν πρέπει να έχεις παράπονο. Εγώ τα παιδιά μου εκεί θα τα στέλνω.

 

offπλάκα: χαίρομαι που η πλειοψηφία συμφωνεί ως προς την γενικότερη φύση του προβλήματος.

 

Eγω απορω γιατι το παλευουμε ακομα με την Αθηνα. Αυτο το ανοσιουργημα απο μπετον , αναρχη δομηση, τυχαια χαραξη δρομων, βρωμια, παραλια χωρις προσβαση απο πουθενα, με ενα και μοναδικο αξιοθεατο (και αυτο ηλικιας 2000 χρονων) με 5000000 κατοικους σε εκταση τετοια που δεν θα δικαιολογουσε πληθυσμο ανω του 1500000 ειναι χαμενη υποθεση. Καθε συζητηση περι ποδηλατοδρομων, κυκλοφοριακων ρυθμισεων, ρυμοτομιας, οψης κτηριων, ποδηλατοδρομιων, προσβασιμοτητας ειναι μονο για εσωτερικη καταναλωση και για να εχουμε να πουλαμε περιβαλλοντικες προοπτικες και να το παιζουμε εναλλακτικοι. Η κακοποιηση της επι 40 χρονια εχει κανει την κατασταση μη αναστρεψιμη.

 

Η καλυτερη υπηρεσια που μπορει να προσφερει καποιος στην Αθηνα ειναι να την κατεδαφισει και να βρει τροπο να μην φιλοξενει πλεον το μισο του Ελληνικου πληθυσμου.

 

δυστυχώς φοβάμαι ότι έχεις δίκιο. Βέβαια (καταστροφολογώ) η ύπαρξη αποθήκης υγροποιημένου φυσικού αερίου σε απόσταση αναπνοής (βλέπε Ρεβυθούσα) μπορεί να το κάνει πραγματικότητα με ένα ατυχηματάκι - εκρηξούλα 1,14 μεγατόνων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου