Προς το περιεχόμενο

Ερευνα πολεοδομικου χαρακτηρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι οδηγοί ΙΧ δηλώνουν υπερήφανα: klats my pouts, προς τους οδηγούς λεωφορείων, οι οποίοι πρέπει να απολυθούν και να πιάσουν δουλειά στα γραφεία του Μπριζοσπάστη να μοιράζουν τυρί σε ξένους πολιτικούς ανταποκριτές.

 

Επίσης, τα λεωφορεία πρέπει να παρκάρονται τη νύχτα στη Γυάρο, προκειμένου ο χρόνος εργασίας των οδηγών τους να επιβαρρυνθεί κατά 6 ώρες τουλάχιστον.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πόσο μεγάλο πατιρντί θα γινόταν αν ίσχυε και στην Ελλάδα αυτό; Πείτε μου, πόσο; ;D

 

το καλυτερο και ο WOW θα ηταν εκει που του αξιζει του παλιοφασιστα (δηλ. διακοπες στη Γυαρο.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχεις δικιο,ασε που ειναι και ολοι τους ΧΑΦΙΕΔΕΣ,ειδικα οι οδηγοι των λεωφορειων (οι οποιοι εχουν δικαιωμα να....κοβουν...κλησεις στα γουρουνια τους ΙΧηδες που κλεινουν τις λεωφορειολωριδες...) ;D

 

αν και κατα βαθος εχουν καλη καρδια,σε περιμενουν να προφτασεις το λεωφορειο και δεν πατανε γκαζι για να σε αποφυγουν,ενω οταν κανει κρυο σταματανε για αποβιβαση & επιβιβαση και εκτος στασεων... ;)

:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

 

Ρε γμτ... κάθε μέρα πια κολλάει το ^%&608 *&%*^*^ &*&%(^(^*

 

Πόσο μεγάλο πατιρντί θα γινόταν αν ίσχυε και στην Ελλάδα αυτό; Πείτε μου, πόσο; ;D

 

Θα τους έβγαζαν ΧΑΦΙΕΔΕΣ και θα ησυχάζαμε. Παίζει να έκαιγαν και 2 3 λεωφορεία. Ο Wow! θα έκαιγε πρώτος απ' όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος, επισκέπτομαι την περιοχή του Ζωγράφου τακτικότατα ως επισκέπτης και για μένα τα 2 κυριότερα προβλήματα είναι η παντελής έλλειψη χώρων στάθμευσης και η ρυμοτομία (ό,τι παλαβότερο ρυμοτομικά μετά τη Νέα Σμύρνη).

 

Η πυκνότητα του πληθυσμού είναι μεν πολύ μεγάλη αλλά πιστεύω ότι αυτό υπάρχει στις περισσότερες περιοχές του λεκανοπεδίου πλέον.

Το ίδιο και με την όψη των κτηρίων. Μπόλικο τσιμέντο αλλά όχι περισσότερο από τον μέσο όρο που βλέπουμε στην Αθήνα.

 

Αντιθέτως, από πράσινο μπορώ να πω ότι μια χαρά μου φαίνεται. Έχει πανεπιστήμια, έχει καναδυό πάρκα, έχει και κάτι μικρο-πλατείες εδώ κι εκεί και σπάει κάπως η τσιμεντίλα, σίγουρα είναι σε καλύτερη μοίρα από τις διπλανές περιοχές.

 

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς τις περισσότερες φορές ανεβαίνω με αυτοκίνητο και δεν έχω περπατήσει πολύ στα πεζοδρόμια (δεν θεωρώ περπάτημα τις 4-5 βασικές οδούς και 2-3 στενά).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως είμαι καλό παιδί και έχω και +2 κάρμα, και ο καυμένος ο Θανάσης δε μας είπε για μυγάκι σε τοστ αυτή τη φορά, θα πω

 

Παρακαλω οσοι το θεωρουν ακυρια και δεν εχουν να πουν κατι ουσιαστικο και σχετικο να μην παρεμβουν καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Χωροι σταθμευσης

β) Ελλειψη πρασινου/κοινοχρηστων χωρων

γ) Οψη κτηριων

δ) Πυνκνοτητα πλυθησμου

ε) Ελλειψη πεζοδρομων

ζ) Ρυμοτομια

η) Ελλειψη αθλητικων χωρων

θ) Κατασταση πεζοδρομιων

ι) Ελλειψη ποδηλατοδρομων

κ) Μεσα Μαζικης Μεταφορας

 

Γεννήθηκα και έμεινα στα Ιλίσια μέχρι τα 20 μου (και είμαι 32). Στου Ζωγράφου πήγαινα συνεχώς, και επίσης εκεί βρισκόταν το ωδείο μου. Όταν κατεβαίνω Ελλάδα περνάω αρκετές φορές από εκεί. Αν τελικά έπρεπε οπωσδήποτε να τα βάλω σε μια σειρά αξιολόγησης, θα ήταν ίσως: Δ, Ε, B, Κ, Z, Θ, Α, Η, Γ, Ι. Όμως πιο σωστό θα ήταν αν έβαζες μια αξιολόγηση σοβαρότητας σε όλα αυτά τα προβλήματα στο ερωτηματολόγιό σου, πχ. 5 για την μεγαλύτερη σοβαρότητα, 1 για την μικρότερη. Ζήτα από αυτούς που ρωτάς, αν είναι δυνατόν, να ΜΗΝ βάλουν σε όλα το 5. Το ξέρω πως είναι μάλλον αδύνατον αλλά έτσι η έρευνά σου δεν θα βγάλει κάποια ιεράρχηση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια υποσημείωση για το "ερωτηματολόγιο"...

 

Ανάλογα με την κατάσταση του καθενώς τα δεδομένα αλλάζουν. Είναι πολύ δύσκολο να θέσεις θέμα "προτερεότητας" σε κάτι τέτοιο. Εγώ ως πατέρας με ποδήλατο:

α. ΘΕΛΩ τα πεζοδρόμια, για να περπατάω με τα καροτσάκια (ή τα παιδιά, τώρα που είναι λίγο πιο μεγάλα)

β. ΘΕΛΩ ποδηλατόδρομο!

 

Τα υπόλοιπά δε με πολυενδιαφέρουν, και ειδικά το parking που μου είναι αδιάφορο γενικά...

 

(Φυσικά μένω Γέρακα, άρα είμαι άκυρος by default, απλά έδωσα τη γνώμη μου για το ερωτηματολόγιο ολιγον τι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με την κατάσταση του καθενώς τα δεδομένα αλλάζουν. Είναι πολύ δύσκολο να θέσεις θέμα "προτερεότητας" σε κάτι τέτοιο. Εγώ ως πατέρας με ποδήλατο:

 

Εννοείται, ως φοιτήτρια δεν γκρίνιαζα για πολλά. Τώρα που θέλω και να κοιμάμαι / ξεκουράζομαι, με χαλάει ο βλάκας που ξενυχτάει φωνάζοντας χαχα

 

β. ΘΕΛΩ ποδηλατόδρομο!

 

Δεν παλεύεται η ανηφόρα εδώ, αλήθεια δε θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι ακόμα θέλουμε δουλειά για την τέλεια πόλη!

 

Είναι απαράδεκτο γυρίζοντας το βλέμα μου δεξιά και αριστερά να εντοπίζω ακόμη πράσινο! Έλεος!! Ρίχτε λίγο μπετό ακόμα !!!!

 

Είναι απαράδεκτο να βλέπω την Κηφισίας σε ώρες αιχμής να έχει ροή έστω και με τρομερό μποτιλιάρισμα!!! Θα έπρεπε να μην κουνιέται φύλλο!!! Πλήρης ακινησία!!!!

 

Ούτε την πλάκα δεν έχω όρεξη να συνεχίσω.... Είμαστε άξιοι της μοίρας μας!!

 

Και καλά κάποιοι, μεταξύ αυτών και εγώ, άτυχοι, έτυχε να γεννηθούμε εδώ! Οι υπόλοιποι ρε παιδιά αφήσατε την πανέμορφη επαρχία και ήρθατε εδώ? Είναι δυνατόν? Και αν πει κάποιος 'Καλά ρε μεγάλε εσύ γιατί δεν φεύγεις? ' , να είναι σίγουρος ότι για μένα είναι πλέον στόχος ζωής!!! Μακάρι να μπορέσω κάποια στιγμή....

 

ΥΓ. Στις ελάχιστες περιοχές που ακόμα δεν έχουν κορεστεί και είναι υπό ανάπτυξη, θεωρώ ότι η καταστροφή είναι οι αναθεματισμένες οι αντιπαροχές!!!! Αυτές με τις μεγάλες επιγραφές απ'έξω.... ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ Ε.Μ.Π. Απαραδεκτόπουλος Απαράδεκτος.

Εδώ είναι για γέλια!!! Σπούδαζε ο άλλος αρχιτεκτονική (το κτίριο να είναι σε αρμονία με το περιβάλλον κλπ) και φτιάχνει μετά αυτά τα εκτρώματα, στα οποία προκειμένου να βγει από την μύγα ξύγκι, άρα να βγουν όσο περισσότερα διαμερίσματα γίνεται για το κέρδος, καταργεί κάθε αρμονία και λειτουργικότητα... Θα μου πεις μιλάει το χρήμα... Δίπλα όμως σε αυτά τα σπιρτόκουτα, ευτυχώς παραμένουν και σπίτια για ιδιοκατοίκηση με τον κήπο τους, με τα λουλούδια τους, με την άπλα τους κλπ.... ας είναι και παλιά, ας είναι και φτωχικά κάποια. Τουλάχιστον είναι σπίτια ανθρώπινα!!!

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου