Προς το περιεχόμενο

τι λετε για αυτο το ....τριλλημα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως με τα Watt μεταξύ τρανζίστορ και λάμπας υπάρχει διαφορά έτσι;Πιστεύω μεγάλη.Ο 15άρης Laney LC15R που άκουσα μου φάνηκε πολύ δυνατός για 15Watt

 

Janick η έννοια "δυνατός" αφορά τα ντεσιμπέλ που βγάζει το ηχείο.

 

Και φυσικά υπάρχει και η έννοια της "υποκειμενικής" έντασης, όπου το συχνοτικό περιεχόμενο της λαμπάτης πηγής σίγουρα θα υπερέχει, βαρύνοντας θετικά ως προς αυτό το "ψυχοακουστικό" αποτέλεσμα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παρακατω κατα την ταπεινη μου αποψη ισχυει.

 

 

 

εγω σε ενα μηχανημα δινω βαση πρωτα στο κυκλωμα τους.. και οι δυο ενυσχητες που ανεφερες ειναι πολυ καλοι αν και

νομιζω οτι ο peavey εχει καλυτερο κυκλωμα...

πολλα μηχανηματα 'καλυπτουν' μεσα στο πολυ distortion καποια μειονεκτηματα τους. (οπως καθαροτητα , αμεσοτητα, καλο ηχο σε live συνθηκες(ποσα μηχανηματα ακουσα που μονα τους ακουγοταν απιστευτα και σε live ξεβρακωθηκαν), e.q. και αλλα μειωνεκτηματα..

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παιδια με νοιαζει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ να εχω παρα πολυ καλα καθαρα.

τα υπολοιπα ειμαι σε θεση να τα φτιαξω με 5-6 πεταλακια και ισως με την gt-8.

ο ενισχυτης που θελω να επιλεξω αναμεσα στους 2 που προανεφερα με ενδιαφερει να ειναι Π Ε Ν Τ Α Κ Α Θ Α Ρ Ο Σ

στο clean καναλι.να μην αρπαζει τουλαχιστον με το gain sto& 2-3 o clock και το master sto 3-4 o clock.

ποιον να εμπιστευτω απο τους 2?

em.icon.question.pngem.icon.shocked.png

&

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.

ακουσε τους και τους τρεις με τις κιθαρες σου σε κανενα μαγαζι η μαγαζια, και ασε το αυτι σου να αποφασισει. πολλες φορες σε μπερδευουν οι πολλες γνωμες...

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ΗRD ΔΕΝ εχει master στο καθαρο καναλι (ετσι κι αλλοιως αν θες πραγματικα καθαρο ηχο πρεπει να εχεις το Master στο φουλ :wink: )

 

Και οι 2 εχουν πολυ καλο καθαρο καναλι,σαν ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ομως οφειλω να ομολογησω οτι ο ENGL ειναι καλυτερος & πιο προσεγμενος (& πιο ακριβος βεβαια) επειδη ο ENGL εχει και 10 βαττ παραπανω (τα οποια ναι μεν δεν μετρανε τοσο πολυ στην συνολικη ενταση αλλα μετρανε στο Headroom) θα σου συνιστουσα τον ENGL (ο οποιος εχει και ωραιοτατα βρωμικα τα οποια μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις εν αντιθεση με αυτα του HRD που ειναι της πλάκας...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok superfunk.τι λες για το μεγαφωνο που φοραει ο engl?

ειναι το v80 νομιζω.πως το κρινεις απο την εμπειρια σου?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι λοιπον οποιον παρω να χρησιμοποιησω την εξης συνδεσμολογια.

στρατ -& gt-8(μονο για compressor-chorus-delay-reverb με απενεργοποιημενα τα μοντελα ενισχυτων) -& guitar in (low/high).και για βρωμικο ηχο να χρησιμοποιω το footswitch του ενισχυτη για αλλαγη καναλιου.

 

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έχω και εγώ για την GT-8.Με τι διαφορά ότι σκέφτομαι να δώσω και λίγο όγκο/γκάζι στα βρώμικα του ενισχυτή μέσω της GT-8. Προφανώς πρέπει να χρησιμοποιήσω τα βρώμικα της για αυτό το λόγο. Θα έχει καλό ήχο όμως ή θα μπερδευτεί η διπλή βρωμιά και θα γίνει το έλα να δεις;; :roll:

Καμία πρόταση;;

 

Ο μόνος τρόπος να ξεκαθαρίσει το τοπίο είναι να κουβαλήσω κιθάρα και ενισχυτή σε κάποιο έμπορο για δοκιμή! :? Κομμάτι δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου