Προς το περιεχόμενο

τι λετε για αυτο το ....τριλλημα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης πιστεύω ότι αυτές οι πεταλιέρες παίζουν πολύ καλά με ένα καλό full range σύστημα. Ισως είναι μια κάπως "μοντέρνα" προσέγγιση, αλλα πρέπει κανείς να το τολμήσει. Εχω διαβάσει για πολλούς που την χρησιμοποιούν με JBL ή MACKIE αυτοενισχυόμενα. (Εγω την έχω χρησιμοποιήσει με λίγο φτηνότερα με πολύ καλό αποτέλεσμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα συμφωνησω οτι πολλες φορες ψαχνοντας παρα πολυ το ηχο μπορεις να βγαλεις ηχο. εγω ακολουθησα εντελως αντιθετη πορεια απο το syperfunk εχοντας πρωτα δεκαδες rack τελικους προενυσχησεις και παρα πολλα effects τα oποια στη λουπα ξεσκιζαν, και καπου καπου αναπολω αυτα τα 10αδες λαμπακια και τις οθονες..

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να προσθέσω κάτι ακόμα' date=' εξαρτάται και με τι ηχείο παίζει η πεταλιέρα.

Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ ότι σε μια γραμμή που έχει 3 πεταλάκια (πχ chorus, delay, reverb) και που εκ των πραγμάτων θα μετατραπεί το σήμα απο αναλογικό σε ψηφιακό και παλι αναλογικό και παλι ψηφιακό μπορεί να είναι καλλίτερο απο μια πεταλιέρα που αυτό το κάνει μια φορα.

Απο εκει και πέρα το καθε τι είναι εργαλείο που μπορεί να κάνει για μια δουλιά και για μια αλλη να μην κάνει.

[/quote']

τα πεταλακια ειναι ψηφιακα???

εγώ είμαι γενικός κατά του ψηφιακού ήχου στην ηλεκτρική κιθάρα πλέον στα εφφε(delay,chorus,flager κλπ κλπ) όπως φυσικά και στην ψηφιακή προενίσχυση και distortion (με λίγα λόγια μακριά από εμάς)και δεν μιλάω για δράκους-πριγκίπισσες του δασούς, παλιούς καλούς καιρούς και χαζομάρες.

αντίθετος έπαιζα με ψηφιακά πάντα και ευτυχώς που έστω και αργά έπαιξα με λαμπατο ήχο και είδα την υγειά μου. ξέρετε πολύ καλά πως δεν είμαι οπαδός του vintage και τετοιες μαλακίες, μάλλον ρεαλιστής είμαι θα έλεγα άλλα η διαφορά στον ηχο και στην αίσθηση της λαμπάς είναι τεράστια και μάλιστα απορώ που ο φίλος superfunk δεν την διακρίνει (ο οποίος εχει πράγματι τεραστία εμπειρία και φαίνεται)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& ποιος σου ειπε οτι δεν διακρινω την διαφορα μεταξυ λαμπας & ψηφικης πεταλιερας κονεκτ?

αλλο ειπα εγω, οτι ειναι αστειο να κατηγορουμε τις ψηφιακες πεταλιερες οταν& πολλα modulation πεταλια ΕΙΝΑΙ ψηφιακα....οποτε στην τελικη "επηρεαζουν" τον ηχο (π.χ.ολα τα delay με μακρυ χρονο& ψηφιακα ειναι ακομα & τα πεταλακια)

καλυτερα να ακουμε με τα αυτια μας & οχι με τα ματια μας.....

 

αν καταλαβα καλα απο το ποστ σου εισαι εναντιον των εφε? (γιατι το 90% των εφε που περιεγραψες δηλ.delay,flager,chorus,reverb που κυκλοφορουν σε μορφη "αναλογικων" πεταλιων ΕΙΝΑΙ ψηφιακα....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& ποιος σου ειπε οτι δεν διακρινω την διαφορα μεταξυ λαμπας & ψηφικης πεταλιερας κονεκτ?

αλλο ειπα εγω' date=' οτι ειναι αστειο να κατηγορουμε τις ψηφιακες πεταλιερες οταν& πολλα modulation πεταλια ΕΙΝΑΙ ψηφιακα....οποτε στην τελικη "επηρεαζουν" τον ηχο (π.χ.ολα τα delay με μακρυ χρονο& ψηφιακα ειναι ακομα & τα πεταλακια)

καλυτερα να ακουμε με τα αυτια μας & οχι με τα ματια μας.....

 

αν καταλαβα καλα απο το ποστ σου εισαι εναντιον των εφε? (γιατι το 90% των εφε που περιεγραψες δηλ.delay,flager,chorus,reverb που κυκλοφορουν σε μορφη "αναλογικων" πεταλιων ΕΙΝΑΙ ψηφιακα....)[/quote']

είμαι εναντίον σε ότι δεν μου ακούγεται καλά στο αυτί και στην αίσθηση. δεν είμαι εναντίον της ψηφιακής τεχνολογίας ,αντιθέτως!!

βασικά πχ distortion πλέον μόνο απο ενισχυτή εγώ, και όσο για εφφε προτιμώ να βάζω στις ηχογραφήσεις στην μίξη και μόνο plug ins αφού 1)είναι καλύτερης ποιότητος απτής πεταλιερας...πχ waves 2)έχει πια γίνει το σήμα ψηφιακό αλλά έχει ηχογραφηθεί λαμπατος ενισχυτής με μικρόφωνο.

live μόνο λαμπατος ενισχυτής και αναλογικά πεταλακια (ποιος είπε πως δεν υπάρχουν ακόμη αναλογικα?????που θα αποκτήσω σύντομα αφού πετούσα τα λεφτά μου τόσα χρόνια στην ψηφιακιλα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρετε πολύ καλά πως δεν είμαι οπαδός του vintage και τετοιες μαλακίες

 

τωρα γινεσαι κακος και λες κατι που δεν στεκει αλλα οκ..δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν κανουμε ΟΛΑ τα παραπανω & δεν βγαλουμε θεϊκο ηχο' date='κοιταμε πανω & κατω απο τον δεξι μας ωμο,συνεχιζουμε στον βραχιονα & τελικα τη ριζα του κακου μαλλον θα την εντοπισουμε στην...αποληξη του :lol: (το ιδιο κανουμε και για τον αριστερο μας ωμο)[/quote']

 

z7shysterical.gif

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& ποιος σου ειπε οτι δεν διακρινω την διαφορα μεταξυ λαμπας & ψηφικης πεταλιερας κονεκτ?

αλλο ειπα εγω' date=' οτι ειναι αστειο να κατηγορουμε τις ψηφιακες πεταλιερες οταν& πολλα modulation πεταλια ΕΙΝΑΙ ψηφιακα....οποτε στην τελικη "επηρεαζουν" τον ηχο (π.χ.ολα τα delay με μακρυ χρονο& ψηφιακα ειναι ακομα & τα πεταλακια)

καλυτερα να ακουμε με τα αυτια μας & οχι με τα ματια μας.....

 

αν καταλαβα καλα απο το ποστ σου εισαι εναντιον των εφε? (γιατι το 90% των εφε που περιεγραψες δηλ.delay,flager,chorus,reverb που κυκλοφορουν σε μορφη "αναλογικων" πεταλιων ΕΙΝΑΙ ψηφιακα....)[/quote']

είμαι εναντίον σε ότι δεν μου ακούγεται καλά στο αυτί και στην αίσθηση. δεν είμαι εναντίον της ψηφιακής τεχνολογίας ,αντιθέτως!!

βασικά πχ distortion πλέον μόνο απο ενισχυτή εγώ, και όσο για εφφε προτιμώ να βάζω στις ηχογραφήσεις στην μίξη και μόνο plug ins αφού 1)είναι καλύτερης ποιότητος απτής πεταλιερας...πχ waves 2)έχει πια γίνει το σήμα ψηφιακό αλλά έχει ηχογραφηθεί λαμπατος ενισχυτής με μικρόφωνο.

live μόνο λαμπατος ενισχυτής και αναλογικά πεταλακια (ποιος είπε πως δεν υπάρχουν ακόμη αναλογικα?????που θα αποκτήσω σύντομα αφού πετούσα τα λεφτά μου τόσα χρόνια στην ψηφιακιλα)

 

καταρχην διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το ποστ μου γιατι μαλλον δεν το εκανες :roll:

 

πουθενα δεν ειπα οτι ΔΕΝ υπαρχουν πια αναλογικα πεταλακια.

 

τα εφε κατα τη γνωμη μου πρεπει να ηχογραφουνται ΚΑΤΑ τη διαρκεια του παιξιματος αν ειναι ΒΑΣΙΚΟ στοιχειο του ηχου σου

(για αυτο αλλωστε οι περισσοτεροι κιθαριστες χρησιμοποιουν τα πεταλια τους οταν ηχογραφουν)

 

απλα τονισα ποσο πολυ παραμυθιαζομαστε με τις ορολογιες (οι οποιες τελικα τις περισσοτερες φορες hype ειναι..)

 

& ΕΞΗΓΗΣΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ (για αλλη μια φορα μια & ισως δεν προσεξες σου τονιζω οτι ΟΛΟΙ οι κιθαριστες χρησιμοποιουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα πεταλακι ντιλεϊ στις αναλογικες πεταλιερες τους το οποιο ειναι στο 99% των περιπτωσεων ΨΗΦΙΑΚΟ,δεν σημαινει οτι ΧΑΛΑΕΙ τον ηχο τους.......ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μιλησα για ΨΗΦΙΑΚΟ ντιστορσιον!!!!!!!!!!!!!!!)

 

τι να πω ο ηχος μου μου αρεσει παρα πολυ & αυτο μου αρκει (και γραφω ΠΑΝΤΟΤΕ με ΟΛΑ τα πεταλια μου στους ωραιους ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ ενισχυτες μου οπως και η τεραστια πλειοψηφια :wink: )

 

τωρα αν παιζεις μπλουζ και το μονο που θες ειναι λιγο reverb τοτε οντως γραψε χωρις πεταλια,αν ομως ο ηχος σου βασιζεται στα εφε ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ τα πεταλια μια και ΑΥΤΑ ουσιαστικα "παιζεις" (φαντασου π.χ ο Edge να εγραφε με τον τροπο που περιγραφεις.... τιποτα δεν θα καταφερνε..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην απολογείσαι φίλε souperfunk διάβασα προσεκτικά τα ποστ σου και κατάλαβα τι λες.

δεν μπορώ να έχω όμως το δικό μου γούστο και άποψη στον ήχο??

Δεν συγκρίνω πεταλιερα κονεκτ στην κονσόλα με ηχογράφηση λαμπατου ενισχυτή(εννοείται πως συμφωνούμε ολοι για την υπεροχή της λαμπάς απτην ψηφιακιλα κονεκτ) αλλά απορρίπτω κάθε τι ψηφιακό στην ηλεκτρική κιθάρα(τουλάχιστον από ότι έχω ακούσει και παίξει μέχρι σήμερα άξιας μέχρι και 700-800 Ευρώ).το μονο ψηφιακό στάδιο που δεν μπορώ να αποφύγω είναι το τελικό στάδιο της ηχογράφησης στο PC το οποίο δεν με χαλάει και τοσο.

όπως είπα και πριν, αυτή τη στιγμή δεν έχω αναλογικά πεταλακια παρά μόνο το gt-5 οπότε προτιμώ στις ηχογραφήσεις μου να βάζω τα εφφε μετά με vst's. όταν θα αποκτήσω οτι χρειάζομαι(αναλογικά πεταλακια) τότε θα τα παίζω real time(εκτός του reverb που θα εξακολουθήσω να δουλεύω το IR1 της WAVES).

ο καθένας έχει την δική του κρίση και επιλέγει αναλόγως, ε...εγώ βλέπω διαφορές και επιλέγω να δουλεύω έτσι.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου