Προς το περιεχόμενο

τι λετε για αυτο το ....τριλλημα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αληθευει οτι τα βατ ενος full-tube ενισχυτη ' date=' υπολογιζονται ακριβως στο διπλασιο σε εναν solid-state???παραδειγμα ενας 50w λαμπα ,ειναι το ιδιο δυνατος με εναν 100w τρανσιστορ....[/quote']

 

Φίλε spimav, μην πέφτεις θύμα στις μαλακίες που λέει ο καθένας σχετικά με "τα βατ". :evil: :evil:

 

Συγνώμη αλλά περισσότερο ευγενικός δεν μπορώ να γίνω με το θέμα...

 

Κοίταξε σε παλιότερα θέματα, είχα ποστάρει κάποια link όσον αφορά στη σχέση watt & db.

 

Έλεος, δεν γίνεται να μας δουλεύουν και εμάς με τα βατ, όπως κάνουν στους ανεγκέφαλους που βάζουν στερεο "με 1.000.000 βατ" στο αυτοκίνητο. :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αληθευει οτι τα βατ ενος full-tube ενισχυτη ' date=' υπολογιζονται ακριβως στο διπλασιο σε εναν solid-state???παραδειγμα ενας 50w λαμπα ,ειναι το ιδιο δυνατος με εναν 100w τρανσιστορ....[/quote']

 

Φίλε spimav, μην πέφτεις θύμα στις μαλακίες που λέει ο καθένας σχετικά με "τα βατ". :evil: :evil:

 

Συγνώμη αλλά περισσότερο ευγενικός δεν μπορώ να γίνω με το θέμα...

 

Κοίταξε σε παλιότερα θέματα, είχα ποστάρει κάποια link όσον αφορά στη σχέση watt & db.

 

Έλεος, δεν γίνεται να μας δουλεύουν και εμάς με τα βατ, όπως κάνουν στους ανεγκέφαλους που βάζουν στερεο "με 1.000.000 βατ" στο αυτοκίνητο. :evil:

 

+1000000000!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.harmony-central.com/Guitar/Data/Peavey/Classic_30-01.html

Επίσης spimav_z τσέκαρε και το παραπάνω λινκ, θα δεις πολλά και ενδιαφέροντα em.icon.bigsmile.png

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπερδευομαστε ο PV EXEI κρυσταλλινα καθαρα (τα οποια λογω των λυχνιων που φοραει 4 Χ EL84 σαν τον VOX' date='ειναι λιγο πιο "παχια" στα μεσαια απο των αντιστοιχων Fender)

Επισης το γεγονος οτι εχει 2 μεγαφωνα κανει τον ηχο του πιο πολυδιαστατο & "ανοιχτο" ειναι δε ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΣ και ΠΟΛΥΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΣ ενισχυτης σε μια ευρυτατη γκαμα μουσικων ειδων (απο country εως hard rock,προσωπικα τον εχω χρησιμοποιησει σε ηχογραφησεις με τη ΛΕΥΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ αλλα και με τους DEUS X MACHINA για να καταλαβεις ποσο ευελικτος ειναι.... ) & μπορει να αποτελεσει μια θαυμασια "πλατφορμα" για τα effects σου.

Μεχρι να αγορασω τον RIVERA & τον MESA BOOGIE μου χρησιμοποιουσα για χρονια [b']2[/b] PV CL 50 212 σε στερεο & ο ηχος μου ηταν κατι παραπανω απο ικανοποιητικος (για να ειμαι ειλικρινης δεν ακουω και πολλες διαφορες στις ηχογραφησεις με τους PV & με το τωρινο μου set-up :oops: )

Ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη ο καλυτερος ενισχυτης ,στην πολυ χαμηλη αυτη τιμη & δεν ειναι τυχαιο οτι εχει τοσο μεγαλη επιτυχια. :wink:

για να μην παρεξηγουμαστε εγω λεω την γνωμη μου μονο,δεν επιβαλλω τιποτε.thanks

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κυριοι...

για να πω την αληθεια και να το ξεκαθαρισω , εχω δεχτει τα παρακατω με βαση παντα την δουλεια μου στο μαγαζι , αφου εκει θα ναι ο ενισχυτης συνεχεια και θα τον απολαμβανω μονο καθε παρασκευη και σαββατο βραδυ για 6 ωρες...:

1)για να παρω boogie δεν το βλεπω για καθαρα οικονομικους λογους(παντρευομαι και φτιαχνω και σπιτι),γιατι θα θελω μονο καποιο mark1-2-3-4 που τσιμπανε αρκετα εως αφορητα!!!.παει αυτος λοιπον....em.icon.shy.png

2)θελω παρα πολυ να επαιρνα καποιον ενισχυτη με 2 12''ιντσα λογω ογκου και γενικοτερα headroom.γι αυτο σκεφτομουν για τον peavey classic 50 , τον οποιο εχω ερωτευτει απο την φωτο και μονο!σε αυτη την περιπτωση επειδη ξερω την κατασταση στο μαγαζι, μια που τον κουβαλησα και μια που με απολυσαν....παει κι αυτος....em.icon.angry.png

οποτε μενω στις καλες και πιστευω αξιοπιστες λυσεις του hot rod deluxe & engl screamer 50.

οποτε οποιος μεσα απο αυτο το ποστ κατσει συμφωνα με την γνωμη σας παντα σαν πιο αξιοπιστος και πιο&&&&&&&&&&&&&&&& κ α θ α ρ ο ς& στο clean καναλι , θα παρει και την θεση του στο μαγαζι.μεχρι τωρα η ζυγαρια του φτωχου σε γνωσεις μυαλου μου , κλεινει κατα 65% προς την λυση που προσφερει η fender.

και τελος ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις σας και τον χρονο σας.

σας ακουω........em.icon.tongue.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με τα Watt μεταξύ τρανζίστορ και λάμπας υπάρχει διαφορά έτσι;Πιστεύω μεγάλη.Ο 15άρης Laney LC15R που άκουσα μου φάνηκε πολύ δυνατός για 15Watt

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ για το παραπανω post αυτο ειναι το σωστο..

 

 

εγω σε ενα μηχανημα δινω βαση πρωτα στο κυκλωμα τους.. και οι δυο ενυσχητες που ανεφερες ειναι πολυ καλοι.

πολλα μηχανηματα 'καλυπτουν' μεσα στο πολυ distortion καποια μειονεκτηματα τους. πανω κατω τα λαμπατα μοιαζουν αρκετα. γιαυτο και παρα πολλοι παιχτες στον κοσμο χρισημοποιουν νηχανηματα τυπου plexi jcm800 κ.α.

και με καποια πεταλια συμπληρωνουν gain και οτι αλλο θες.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό οι Triple Rectifier είναι πανάκριβοι γιατί δεν έχουν κάποιο μειονέκτημα να καλύψουν με το 500 τόνων gain;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου