Προς το περιεχόμενο

τι λετε για αυτο το ....τριλλημα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι εννοειτε οτι ο peavey classic 30 εχει χαρακτηρα vintage?

ποια εν ολιγοις ειναι τα χαρακτηριστικα του vintage ηχου?και επισης whitenoise τι εννοεις οτι ο engl ειναι πολυδιαστατος?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι μπορεις να παιξεις πολλα ειδη μουσικης το ιδιο καλα,με την εννοια οτι εχεις πολλες επιλογες ηχου..

οχι οτι οι αλλοι ενισχυτες δεν το εχουν αυτο αλλα μερικοι σου δινουν περισσοτερες δυνατοτητες.

οι peavey κατα την δικη μου ταπεινη γνωμη εχουν brown ηχο που μου αρεσει πολυ αλλα μονο αυτο....

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπερδευομαστε ο PV EXEI κρυσταλλινα καθαρα (τα οποια λογω των λυχνιων που φοραει 4 Χ EL84 σαν τον VOX,ειναι λιγο πιο "παχια" στα μεσαια απο των αντιστοιχων Fender)

Επισης το γεγονος οτι εχει 2 μεγαφωνα κανει τον ηχο του πιο πολυδιαστατο & "ανοιχτο" ειναι δε ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΣ και ΠΟΛΥΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΣ ενισχυτης σε μια ευρυτατη γκαμα μουσικων ειδων (απο country εως hard rock,προσωπικα τον εχω χρησιμοποιησει σε ηχογραφησεις με τη ΛΕΥΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ αλλα και με τους DEUS X MACHINA για να καταλαβεις ποσο ευελικτος ειναι.... ) & μπορει να αποτελεσει μια θαυμασια "πλατφορμα" για τα effects σου.

Μεχρι να αγορασω τον RIVERA & τον MESA BOOGIE μου χρησιμοποιουσα για χρονια 2 PV CL 50 212 σε στερεο & ο ηχος μου ηταν κατι παραπανω απο ικανοποιητικος (για να ειμαι ειλικρινης δεν ακουω και πολλες διαφορες στις ηχογραφησεις με τους PV & με το τωρινο μου set-up :oops: )

Ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη ο καλυτερος ενισχυτης ,στην πολυ χαμηλη αυτη τιμη & δεν ειναι τυχαιο οτι εχει τοσο μεγαλη επιτυχια. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε κάτι, το κύκλωμα του Peavy classic 30 & 50, είναι απλό αναλογικό όπως πρέπει να είναι ένα classic tube model που σέβεται τον εαυτό του ( vintage), ο ήχος του είναι εκπληκτικός, τα καθαρά του πολύ καλά, τον δικό μου τον 30αρι τον έχω ανοίξει ως το 7 (έχει ως 12 κλίμακα το ποντεσιόμετρο). Ο ήχος του " τσακίζει" δηλαδή άμα "ανοίξει" και ζεσταθούν οι λάμπες καλά είναι σκέτη γλύκα και από ένταση ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ και έχει "καθαρά κρυστάλινα" απλά ο Fender εκεί είναι ένα κλικ παραπάνω. Σαφώς και έχει χαρακτήρα, πολύ περιισσότερο από άλλους της κατηγορίας του. Όλοι οι ενισχυτές με λυχνίες προς το τέρμα της έντασης παραμορφώνουν φυσικά, στο καθαρό κανάλι. Η σχεδίαση του PV όταν έγινε το αποτέλεσμα ήταν τόσο καλό που τελικά τον κράτησαν στην παραγωγή ως έχει για κάπου 12-13 χρόνια, μέχρι σήμερα. το κραντς του δε, είναι αρκετά καλό σε σχέση με τους άλλους, εννοώ ότι δε χρειάζεται κάποιο "πετάλι" για να πάρεις εναν τέλειο μπλούζ και μπλούζ - ροκ ήχο (που σαφώς θέλεις με τον Fender).

Πριν αποφασίσω άκουσα τους αντιστοιχους Laney, blues devil Fender, Fender Twin, Hot rod deluxe, blues Jr, Fender twin reverb, κάποια μοντέλα Randal (μπλιαχχχ), Marshall κλπ, απόδοση τιμής ποιότητας σε αντιπαράθεση με όλους τους παραπάνω χωρίς να μειώνω κανέναν είναι ο PV classic 30 & 50, βέβαια τσέκαρε και τους rivera compo την νέα φτηνή σέιρά (δεν τους έχω ακούσει) μπορεί να "λέει" αν θες κάτι πιο ακριβό αλλά πιστεύω σε μια αρχή : ¶μα αγοράσεις ποτέ κάτι από μια εταιρεία που έχει τέλεια προιόντα και ακριβά ποτέ μην πάρεις το entry level των προιόντων αυτών. Πάρε κατευθείαν το μοντέλο που εγγυημένα αξίζει και χώστα για τα καλά!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω αλλα βεβαια εσυ μιλας για τα καθαρα του 30αρι που οντως υπολοιπονται του HRD & ENGL λογω χαμηλοτερου Headroom,o 50αρης ομως (ειδικα ο 212) εχει τα ιδια & καλυτερα κατα τη γνωμη μου καθαρα μια & εχει ΠΟΛΥ headroom. :wink:

 

απο την αλλη βεβαια ο 30αρης ετσι και τον "ανοιξεις" ΣΚΟΤΩΝΕΙ για lead & "βρωμα"!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό ηθελα να πω με τις 6500 λέξεις παραπάνω!!! έχεις το απόλυτο δίκιο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δυστυχώς δεν έχω τον 212 :cry:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην σας ευχαριστω πολυ για τον κοπο που κανατε να γραψετε ολες αυτες τις πολυτιμες για μενα πληροφοριες.και λεω πολυτιμες γιατι μου εδωσαν μια παρα πολυ καλη ιδεα του τι ειναι αυτος ο ενισχυτης.που να τον ακουσω εδω που μενω.πρεπει να κανω 2 ωρες πλοιο και 350 χλμ για αθηνα για να τον ακουσω...

 

παντως θελω να μου πειτε για τον classic 30 ,αν μπορει να ''βγει μπροστα'' ο κιθαριστας μεσα σε μια μπαντα.επειδη δουλευω σε μαγαζι το λεω : 2 μπουζουκια με τα σολιτερ τους...ΜΠΛΙΑΧΧΧΧ!!!μια tama ,ακριβως διπλα μου ο μπασσιστας με 350 w solid state EBS.....

 

το παραδοξο ειναι οτι εχω τα χρηματα να παρω τον classic 50! με πορωσες superfunk!!!

αλλα.....εχουμε προβλημα χωρου....ειναι μικρο το μαγαζι και αν με δουν μ αυτο ,θα μ απολυσουν σιγουρα.....κλαψ....κλαψ....σνιφ.....

 

η λυση του classic 30 λοιπον θα με καλυψει απο πλευρας εντασης γιατι απο ποιοτητα και ολα τα αλλα που αναφερατε ειναι καλος!

 

αληθευει οτι τα βατ ενος full-tube ενισχυτη , υπολογιζονται ακριβως στο διπλασιο σε εναν solid-state???παραδειγμα ενας 50w λαμπα ,ειναι το ιδιο δυνατος με εναν 100w τρανσιστορ....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χρησιμοποιεις μικροφωνο (δεν τον βγαζεις απο το PA δηλ.) ΟΧΙ δεν θα μπορεις με τον PV CL 30 να "συναγωνιστεις" με ΚΑΘΑΡΟ ηχο τα υπόλοιπα οργανα στο παταρι,καλυτερα να παρεις τον HRD που ειναι απίστευτα δυνατος & εχει περισσοτερο headroom (& υπεροχο ηχο).

Βεβαια εχει βγει και αυτος που απο οτι ακουγεται ειναι εξαιρετικος αλλα δεν τον εχω ακουσει (λογικα απο τα specs του θα πρεπει να ακουγεται σαν Fender με πολυ καλα καθαρα...)

 

http://www.thomann.de/thoiw7_peavey_valve_king_112_gitarrencombo_prodinfo.html

 

(παντως δεν εχει ερθει ακομα στην Ευρωπη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου