Προς το περιεχόμενο

τι λετε για αυτο το ....τριλλημα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η δική μου άποψη είναι ότι οι πεταλιερες έχουν μεν βελτιωθεί αρκετά στις δυνατότητες και στον προγραμματισμό ήχων αλλα απο ποιότητα ήχου εχουν παραμείνει άθλιες.

έχω το gt-5 με το οποίο ήμουν χρόνια ικανοποιημένος διότι ήμουν κουφος- τυφλός-τούβλο απελέκητο!!! έχω ακούσει και το gt-6 και το gt-8 και διάφορα στην ποιότητα ήχου δεν άκουσα. ούτε κατά διάνοια δεν πλησιάζει τον ήχο ενισχυτή που είναι φουλ λάμπα.

τώρα όσο για τον συνδυασμό ψηφιακής πεταλιερας με φουλ λαμπατο ενισχυτή θα έλεγα πως ειναι έγκλημα!!!!!!!!!!!!!!

ο ήχος καταστρέφετε εντελώς και χάνετε η πολύτιμη αίσθηση που δίνει στο χέρι η λάμπα και οι πλούσιες αρμονικές της παρότι χρησιμοποιείτε ο λαμπατος ενισχυτής. το δοκίμασα μια φορά και δεν χρειάζεται δεύτερη. .παραλίγο να ξεράσω!!!

φιλαράκι αν θέλεις μπορείς να έρθεις να παίξεις με τον engl μου, δεν θα το πιστεύεις και για τα καθαρά του άλλα και για τα γκάζια του.

αν μένεις Αθήνα μπορούμε να το κανονίσουμε και να ακούσεις και τον συνδυασμό με την πεταλιερα να μου πεις εσύ ο ίδιος.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σ ευχαριστω πολυ για την προσκληση.να σαι σιγουρος οτι μολις ανεβω αθηνα θα βραθουμε να τ ακουσω.θα σου στειλω private message.σ ευχαριστω πολυ

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα να σε καλα :wink:

επειδη και εγω δεν πιστευα οταν μου τα λεγανε και εχανα πολλα τοσα χρονια γιαυτο θελω να βοηθησω.. :wink:

ας ειναι καλα ο φιλος κοτσαδορος που μου ανοιξε τα ματια(τα αυτια)!! :wink:

thanks economy player!!(ξερει αυτος)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν μεν βελτιωθεί αρκετά στις δυνατότητες και στον προγραμματισμό ήχων αλλα απο ποιότητα ήχου εχουν παραμείνει άθλιες.

Συμφωνώ, από εφέ παίρνεις ένα πράγμα (πετάλι) που κάνει μία και μόνο μία δουλειά (συνήθως είναι το πιό αξιόπιστο) και είναι πάντα πολύ κοντά σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου ότι θες να ακούσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει απόλυτα ότι όποιος έχει πεταλιέρα να πάει να την πετάξει για να μην παρεξηγούμαι em.icon.bigsmile.png

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα όσο για τον συνδυασμό ψηφιακής πεταλιερας με φουλ λαμπατο ενισχυτή θα έλεγα πως ειναι έγκλημα!!!!!!!!!!!!!!

 

αν δεν ξερεις πως να τη χρησιμοποιησεις ναι,ΜΠΟΡΕΙ να ειναι εγκλημα,αν ξερεις ομως βγαζεις παπαδες.

 

μη παραμυθιαζεστε με μυθους & θρυλους του ...δασους,μου θυμιζετε τον εαυτο μου πριν απο καποια χρονια, ΜΙΣΟΥΣΑ τις πεταλιερες γιατι ηταν ... digital & μου "χρωματιζαν" τον αγνο,λαμπατο ηχο μου

 

ειχα λοιπον την κλασσικη τεραστια πεταλιερα μου φορτωμενη με ενα καρο πεταλακια 'αναλογικα",καποια μερα που εβγαζα το κλασσικο λογιδριο μου για τις "ατοιμες τις ψηφιακες πεταλιερες" με ρωταει ενας ηχοληπτης "γιατι ρε φιλε τις μισεις τοσο?"

"γιατι ειναι digital του λεω και "χαλανε" τον ηχο!"

"και τοτε ρε φιλε γιατι το chorus & το delay σου στην πεταλιερα σου ειναι digital?ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟΝ ΗΧΟ?? :lol: " μου λεει & βεβαια με ..."ταπωνει"!

 

αν βαλεις την πεταλιερα σου στη λουπα & χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ τα εφε της σε διαβεβαιωνω οτι ο ηχος σου δεν θα εχει να ζηλεψει σε τιποτα τα πεταλακια (στην περιπτωση μαλιστα των delay,reverb,chorus) θα ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ κατα πασα πιθανοτητα.

 

τωρα οσον αφορα το εξτρα drive που θα μπορεις να βαλεις ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη σου με την gt8 νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις ΠΟΛΥ ενδιαφεροντες ηχους (& οχι αναγκαστικα ωραιους..)

 

το μονο εφε που ακομα οι πεταλιερες δεν εχουν καταφερει να "πιασουν" καλα ειναι ο κομπρεσσορας,για αυτο & σου συνιστω να αγορασεις ενα καλο κομπρεσσορακι...

 

προσωπικα εγω εχω καταφερει να βγαζω ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο ηχο με τους λαμπατους ενισχυτες μου και με αυτο

 

ZHMIAA_Gagarin_sp_Feta0005.jpg

 

αλλα & με αυτο

 

 

8154.jpg

 

με τη μονη διαφορα οτι τα delay & οι "βρωμικοι" ηχοι της tonelab ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ,γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε... :lol: (& πολυ πιο ευκολοι στο κοντρολαρισμα.....)

 

εννοειται βεβαια οτι μεχρι να το πετυχω αυτο μου βγηκε η ψυχη στον προγραμματισμο.....ΓΙΝΕΤΑΙ ομως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να προσθέσω κάτι ακόμα, εξαρτάται και με τι ηχείο παίζει η πεταλιέρα.

Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ ότι σε μια γραμμή που έχει 3 πεταλάκια (πχ chorus, delay, reverb) και που εκ των πραγμάτων θα μετατραπεί το σήμα απο αναλογικό σε ψηφιακό και παλι αναλογικό και παλι ψηφιακό μπορεί να είναι καλλίτερο απο μια πεταλιέρα που αυτό το κάνει μια φορα.

Απο εκει και πέρα το καθε τι είναι εργαλείο που μπορεί να κάνει για μια δουλιά και για μια αλλη να μην κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

με τη μονη διαφορα οτι τα delay & οι "βρωμικοι" ηχοι της tonelab ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ' date='γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε... :lol: (& πολυ πιο ευκολοι στο κοντρολαρισμα.....)

 

εννοειται βεβαια οτι μεχρι να το πετυχω αυτο μου βγηκε η ψυχη στον προγραμματισμο.....ΓΙΝΕΤΑΙ ομως.[/quote']

 

Μα αυτό είναι το πρόβλημα!

 

Πρέπει να φτύσεις αίμα για να την κάνει να κελαηδήσει!

 

Όχι πως τα πεταλάκια δεν θέλουν ψάξιμο,αλλά νομίζω πως είναι πιο εύκολα στη χρήση τους...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα,το μονο που χρειαζεται ειναι να ξερεις αγγλικα & βεβαια ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ MANUAL (κατι που σχεδον κανεις δεν κανει...)

ειδικα η tonelab ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ στη χρηση (σου μιλαει ενας ανθρωπος που ειχε/εχει κανονικη φοβια με οτιδηποτε δεν ειναι αναλογικο...) απλα πρεπει καποιος να αποφευγει τις κλασσικες μ...κιες που κανουν οσοι δεν διαβαζουν το Manual (με την κυριοτερη βεβαια αυτην του τρελλου χωσιματος gain&&&vol σε ολα τα καναλια!!)&

 

η "ψυχη" ,με την καλη εννοια δεν μου βγηκε στον προγραμματισμο των βρωμικων ηχων ,αλλα μεχρι να αποφασισω ποιο απο ολα τα υπεροχα modulation effects θα επιλεξω (& με ποιον απο τους 10.000 τροπους που εχει η πεταλιερα,θα επεμβω στον ηχο του..)

 

ειδικα στα leslie-phaser-delay-chorus η αναλογικη μου πεταλιερα τρωει κανονικα σκονη απο την tl!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεινη μου αποψη....Οι πεταλιερες ειναι πολυ καλες ακομα και καλυτερες απο τα πεταλακια αν ξερεις να τις χρησιμοποιησεις(φυσικα οι καλες και αξιολογες πεταλιερες).....θελει χρονο για ψαξιμο και προγραμματισμο,με εναν λαμπατο ενισχυτη και μια σωστη (και σωστα προγραμματισμενη) πεταλιερα μπορεις να βγαλεις τρομερο ηχο....πιστεψτε με ,εχω δει λαμπατους ενισχυτες και προενισχυσεις να κλανουν μπροστα σε πεταλιερα με λαμπατο ενισχυτη(μιλαω για λαμπατους της ταξης 500-800ευρο).....μου την σπαει οταν σνομπαρουν την πεταλιερα μου και να μου λενε "για τον π*^&*ο , πεταξε την" (την Gt-8 εχω ) εμενα η tonelab δεν μου κανει ,την εχει ο συνκιθαριστας μου στην μπαντα και δεν με καλυπτει για τους ηχους που θελω...αλλα τουλαχιστον δεν την σνομπαρω!Πραγματικα εχει πολυ ωραια καθαρα αλλα παραλληλα και η Gt8 εχει πολυ ωραια καθαρα......Κλεινοντας θα ηθελα να πω οτι ενας καλος λαμπατος και το 4-cable-method με Gt8 θα ειναι Super!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα,τα παντα ειναι στο ψαξιμο.

 

και μερικα tips (οσον αφορα την tonelab)

 

οταν την χρησιμοποιουμε μπροστα απο λαμπατο ενισχυτη (οχι στη λουπα,απλα μπροστα απο εναν ΚΑΘΑΡΟ λαμπατο ενισχυτη)

 

1.ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ CABINET SIMULATIONS

 

2.ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΟ ΜΑΣ ΗΧΟ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΦΕ ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΜΑΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΘΑΡΟ ΗΧΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ Γ....ΜΕ :oops: ΜΕ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ

 

3.ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΡΩΜΙΚΟ ΗΧΟ ΜΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΤΩΝ ΒΡΩΜΙΚΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΜΑΣ (ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ LEVELS,EQ,GAIN) AΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ "ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ" ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ (ΠΑΛΙ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ)

& ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ :wink:

 

4.ΡΥΘΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΒΥPASS ΗΧΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΑΘΜΗ ΜΕ ΤΟΝ EFFECTED (TO MANUAL ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ)

 

Αν κανουμε ΟΛΑ τα παραπανω & δεν βγαλουμε θεϊκο ηχο,κοιταμε πανω & κατω απο τον δεξι μας ωμο,συνεχιζουμε στον βραχιονα & τελικα τη ριζα του κακου μαλλον θα την εντοπισουμε στην...αποληξη του :lol: (το ιδιο κανουμε και για τον αριστερο μας ωμο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου