Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior ή κάτι φτηνότερο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Reverb δυστυχώς είναι με τελεστικούς... δεν θα φτάσει εύκολα την "ποιότητα" ενός λαμπάτου....

 

Η αλλαγή του μεγαφώνου και η κατάλληλη επιλογή του, θα σου δώσει καθαρά και σε υψηλότερες εντάσεις...

Τώρα για μόντες....  δεν ξέρω αν σε συμφέρει κάτι τέτοιο...

 

την ποιοτητα λαμπατου σιγουρα δεν θα μπορει να τη φτασει ,αλλα τουλαχιστον να μειωθει ο θορυβος που προστιθετε οσο ανοιγω το Reverb γινετε? Παραδειγμα  με αλλαγη reverb tank με ενα καλυτερο? Υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε θα δεις καμία διαφορά στο θόρυβο απλώς αλλάζοντας reverb tank (άλλωστε εκτός από accutronics δεν έχεις και πολλές ακόμα επιλογές). Πρέπει να αλλαχτεί όλο το (solid state) κύκλωμα οδήγησης. Μεγάλος μπελάς, μην το σκέφτεσαι...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω να υπάρχει κάποιο ποιο ...εξειδικευμένο site για τους blues junior

 

http://billmaudio.com/wp/

 

θα βρείς αρκετές τροποποιήσεις για τον blues junior, όπως επίσης θα μάθεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες για τον USA και το σχεδιαστικό του ελαττωματάκι με το reverb και το master volume που διορθώθηκε στην mexico παραγωγή και πως να το διορθώσεις.

 

επίσης υπάρχει και μια αναλυτική περιγραφή για αρκετά ηχεία που μπορείς να βάλεις ως βελτίωση

 

ξεκοκάλισέ το!

 

 

και εγώ τον BJr USA εχω! πολύ καλός ενισχυτής, απλός και τίμιος

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω να υπάρχει κάποιο ποιο ...εξειδικευμένο site για τους blues junior

 

http://billmaudio.com/wp/

 

 

 

Πολυ ενδιαφερον πραγματικα  :o ,αλλα ποιος κανει αυτες τις μοντες? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι μόντες σε ενισχυτή (πέρα απο λάμπες και μεγάφωνο) κοστίζουν τόσο που καλύτερα να πουλήσεις αυτόν που δεν σου κάνει και να πάρεις άλλον παρά να τρέχεις σε μαστόρια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι μόντες σε ενισχυτή (πέρα απο λάμπες και μεγάφωνο) κοστίζουν τόσο που καλύτερα να πουλήσεις αυτόν που δεν σου κάνει και να πάρεις άλλον παρά να τρέχεις σε μαστόρια κλπ

 

αυτό που λες μου φαίνεται πολύ ανακριβές σαν γενικευση.

 

αν έχεις κάποια ιδέα μπορείς να κάνεις αρκετά αξιόλογα πράγματα μόνος σου και μάλιστα με μηδαμινό κόστος

 

για να στηρίξω τα λεγόμενά μου, βάζω ένα λινκ με μια πολύ απλή μόντα για EVJ

http://www.soundgaragetales.com/epiphone-vj-mods/epiphone-valve-junior-jp1-mod

που κοστίζει μηδέν ευρώ και αν την κάνεις switchable όπως εγώ, σου κοστίζει 2 ευρώ το switchaki

 

και το 2ο λινκ απο το site του billm

http://billmaudio.com/wp/?page_id=65

οπου φαίνεται οτι το κόστος για πάρα πολλές μόντες (μεταξύ των οποίων και η διόρθωση του κυκλώματος του reverb στην USA εκδοση) είναι μικρό

 

αν εννοείς το ποσο χρεώνουν, αυτό είναι άλλο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ποιος κανει αυτες τις μοντες? ::)

 

μόνος σου τις κάνεις ή λες σε κανενα φίλο σου να σε βοηθήσει

 

απο ό,τι έχω διαβάσει όμως κατα καιρους σε διαφορα site έχω καταλάβει πως ο bill σε βοηθάει μέχρι αηδίας να το φτιάξεις και γενικά δε διστάζει να μοιραστεί τις γνωσεις του.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και εννοώ το πόσο χρεώνει ο μάστορας μιάς και οι περισσότεροι απο εμάς δεν θα "βάζαμε χέρι" σε κάτι που περνάει ρεύμα ;D  

 

...αν ξέρεις τι κάνεις αλλάζει το πράμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και εννοώ το πόσο χρεώνει ο μάστορας μιάς και οι περισσότεροι απο εμάς δεν θα "βάζαμε χέρι" σε κάτι που περνάει ρεύμα ;D  

 

...αν ξέρεις τι κάνεις αλλάζει το πράμα ;)

 

δεν έχεις και άδικο σ'αυτό και πραγματικά όταν ανοίγεις ένα λαμπάτο ενισχυτή πρέπει να φροντίσεις να ξερεις απο πριν τι ακουμπας/κανεις και να είσαι πάρα πολυ προσεκτικος

 

δε το διευκρίνισα πριν:

μόνος σου τις κάνεις (ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις) ή λες σε κανενα φίλο σου (που ΞΕΡΕΙ τι κάνει) να σε βοηθήσει

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου