Προς το περιεχόμενο

Βach.Λεω να αναπτυξω την Ελληνοτσεχικη φιλια. τι λετε???


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

do it till you satisfied.... ;D

 

firebird ...αψογη και σε σετ απ και σε ηχο και σε βαρος ... ;)

              αντρικη κιθαρα.

bass Marcus Miller  ....αυτο κι αν ειναι αντρικο , φανταστικο με booster

                              και ολα δουλευουν ρολοι.

βεβαια αυτο που λεει ο evris ειναι εν μερει σωστο , για πιο κλασικα

και με τη ''βουλα'' στο ''κεφαλι'' υπαρχουν και οι ....κινεζοι . ;D

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι λεω αφου ψηνεσαι για tele να αγορασεις ενα Tonerider set και να το βαλεις σε αυτην που ηδη εχεις και ειναι και γ@μ@τη! Αν την βαρεθηκες απο αποψη εμφανισης αλλαξε το pickguard σε μαυρο ή ασπρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να χαμε και ενα review απο tele....

 

;) (δεν ευχόσουν καλύτερα να παίξουν Ελλάδα π.χ. οι Red Hot Chilli Peppers??? :P)

 

Λοιπόν, έχω αυτή εδώ: http://www.bachmusik.com/en/p101199/bach-tc-bach-tra/

(αν και σε σχέση με την φώτογραφία είναι ελαφρώς διαφορετική γιατί έχει 22 τάστα..)

 

Επίσης, έχω παίξει και με σχεδόν ίδια Bach τελε φίλου οπότε μπορώ να κάνω και μια σχετική αντιπαράθεση των δύο οργάνων!

 

Καταρχάς να πω ότι η κιθάρα έχει και θετικά και αρνητικά. Στα θετικά είναι το μπράτσο, το οποίο έχει ένα βολικό C σχήμα με radius σύγχρονης (και όχι vintage) fender (δηλαδή 9.5"+θα έλεγα). Τα τάστα είναι και αυτά σαφώς μεγαλύτερα από τα vintage tele, πολύ καλά τοποθετημένα και χωρίς κοφτερές προεξοχές στις άκρες. Το μόνο που ήθελε λίγο προσοχή παραπάνω ήταν ο καβαλάρης, ο οποίος χρειαζόταν ένα προσεκτικό περασματάκι με ελαφρύ γυαλόχαρτο για να είναι οκ. Τα παραπάνω ίσχυουν και για τις 2 κιθάρες που δοκίμασα (και μάλιστα στην κιθαρα του φίλου το nut ήταν μια χαρά). Γενικά το setup ήταν πολύ καλό και "πήρε" και χαμήλωμα πολύ άνετα. :)

 

Το σώμα στην δική μου ήταν ένα κομμάτι μαόνι, το flame maple  είχε αρκετό figuring και από βάρος ήταν ελαφρά βαρύτερη από μια μέση tele λόγω μαονιού (αφτο εινε!) αλλά γενικά πολύ νορμάλ. Στην κιθάρα του φίλου τα ξύλα ήταν αντίστοιχης ποιότητας, αλλά το βάρος ήταν αρκετά μεγαλύτερο (τουλάχιστον σαν την les paul μου).

 

Το φινίρισμα είναι και στις 2 κιθάρες αξιοπρεπές (με εξαίρεση 1-2 μικρά σημεία εδώ και εκεί) και η εφαρμογή μπράτσου-σώματος πολύ καλύτερη από πολλές (να μην πω τις περισσότερες!) USA Fender που έχω δει.

 

Στα ηλεκτρικά υπήρχε ένα θέμα με την δική μου και ακουγόταν πολύ ψόφια και χωρίς καθόλου όγκο. Δεν ξέρω αν είχε κάποιο πρόβλημα η καλωδίωση η κάτι άλλο, αλλά είχα σκοπό ούτως ή άλλως να αλλάξω τα ηλεκτρικά/μαγνήτες οπότε δεν το έψαξα να δω τι φταίει. Αντίθετα, η stock κιθάρα του φίλου μου ήταν πολύ καλύτερη και στεκόταν αρκετά καλά ηχητικά.

 

Γενικά τα ηλεκτρικά και οι μαγνήτες είναι (αναμενόμενα) χαμηλής ποιότητας (με κεραμική μπάρα κολλημένη από κάτω), όπως και το hardware αντίστοιχα, χωρίς όμως να προβληματίζουν - τουλάχιστον σε πρώτη φάση.

 

Βέβαια εγώ όταν προχώρησα σε αλλαγή μαγνητών με Dimarzio Twang King και καινούρια ηλεκτρικά διαπίστωσα ότι ούτε ο dimarzio έμπαινε στην γέφυρα, αλλά ούτε και τα καινούρια ποτεντιόμετρα χωρούσαν στο μεταλλικό control plate, οπότε άναγκαστικά αγόρασα extra fender γέφυρα.. :( Το ηχητικό αποτέλεσμα δικαίωσε βέβαια τον παραπάνω κόπο (και τα έξοδα) μιας και η κιθάρα ακούγεται τώρα πολύ καλά, αν και λίγο πιο γεμάτη και λιγότερο twangy όσο άλλες τελε που έχω παίξει (θα έλεγα ότι συμβάλλει και λίγο το μαόνΗ αλλά μπορεί και να τα ακούσω!!  ;D). Το σίγουρο είναι ότι με τους dimarzio (και original fender γέφυρα) τώρα ακούγεται σαφώς καλύτερη από την stock τελε του φίλου.

 

Συμπερασματικά, καλή κατασκευή και ξύλα κατά την άποψή μου, αλλά μέτρια ηλεκτρικά και hardware. Συνολικά όμως πολύ πιο "όργανο" από αντίστοιχες squier και τα συναφή (επιφυλάσσομαι για τις classic vibe γιατί δεν τις έχω παίξει).

 

Τα ηλεκτρικά χρίζουν αλλαγής και νομίζω ότι το οργανό τα αξίζει (τουλαχιστόν αυτή που έχω) αλλά με την αλλαγή των ηλεκτρικών/μαγνητών/γέφυρας προσωπικά έφτασα στα €400, ποσό στο οποίο σχεδόν μπορεί να βρει κανείς και μεταχειρισμένη Baja.

 

Συνολικά όμως έχω τώρα μια κιθάρα που παίζει πολύ ωραία, εμφανισιακά ξεχωρίζει και ο ήχος της με ικανοποιεί απόλυτα, αν και ομολογουμένως δεν είμαι και ο μεγαλύτερος ειδικός στις τέλε!!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την τελε του λινκ σου.

Για τις πληρωμες κλπ στα ειπαν και ετσι ακριβως ειναι, εμενα εκανε μια βδομαδα να ερθει και φυσικα πηρε και μια στρατ ο μπασιστας μου  ;D

Τα ηλεκτρικα οντως ειναι μια χαρουλα για εντασεις σπιτιου, αλλα σε προβα-live δεν ειναι για πολλα (Ευκολα και ανεξελεγκτα  feedbacks)

 

Στα + βαζω την εμφανιση της, το φινιρισμα, τον ηχο της (ακομα και χωρις ενισχυτη ακουγεται ξυλινη και οχι πλαστικη), την αισθηση του μπρατσου.

Στα - θα πω οτι στη δικια μου ειχα ενα θεματακι με μερικα ταστακια που ειχαν ερκετα αγρια υφη και ηθελαν λιγο γυαλοχαρτο, οπως και το τελευταιο ταστο που ηθελε λιγη δουλιτσα στο κατω τελειωμα του.

Αντιθετα η στρατ του φιλου δεν ηθελε τιποτα απο ολα αυτα και το μονο αρνητικο ηταν οτι δεν εμπαινε το τρεμολο με τιποτα (τσ τσ, μπασιστες, θελουν και τρεμολο σε στρατ  ;D )

 

Γενικα θα ελεγα οτι παιζει μονη της μεχρι τα διπλα περιπου λεφτα, εκτος και βγαλουν τα εξωτερικοιντερνετομαγαζα καμια τρελη προσφορα σε καμια φεντεροsquire του πεντακοσαρικου περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου